Search
Close this search box.

Zadlužení EU loni ve 3. čtvrtletí kleslo na 82,6 % HDP. V Česku dosáhlo 44,5 % HDP

Nejvyšší zadlužení v Evropské unii má i nadále Řecko. Ve své zprávě to uvádí Eurostat. Země se po finanční krizi z let 2008 a 2009 dostalo do vážných problémů a před bankrotem ho musely zachraňovat ostatní členské země eurozóny i Mezinárodní měnový fond. Zadlužení Řecka v loňském 3. čtvrtletí činilo 165,5 % HDP ve srovnání s hodnotou 167,1 % o čtvrtletí dříve. Řecko své zadlužení z vysokých hodnot vytrvale snižuje.

Zadlužení přesahující 100 % mají Itálie, Francie, Španělsko, Belgie a Portugalsko. Nejnižší zadlužení mělo na konci 3. čtvrtletí Estonsko, jako jediné v EU s hodnotou nižší než 20 % výkonu ekonomiky, a dále Bulharsko, Lucembursko a Švédsko, kde je zadlužení menší než 30 % HDP.

V České republice státní dluh vzrostl na více než 3,21 bilionu korun. O rok dříve, tedy na konci třetího čtvrtletí 2022, přesahoval 2,98 bilionu korun. Deficit veřejných financí se v Česku ve 3. čtvrtletí zhoršil na 3,1 % z hodnoty 2,9 % na konci 2. čtvrtletí, avšak meziročně se zlepšil. Na konci konci 3. čtvrtletí 2022 totiž představoval 4,3 % výkonu ekonomiky.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 mýtů o investičním trhu

Svět investic je obklopen mnoha mýty, které negativně ovlivňují názor investorů, a je tedy na místě pokusit se