Search
Close this search box.

#101 – Muskův týden

Tak to vypadá, že se toho brexitu zase nedočkáme. Necelý týden před avizovaným odchodem z EU panuje v Británii chaos. Premiér Boris Johnson oznámil, že je ochotný dát poslancům více času, ale jen pod podmínkou, že budou souhlasit s uspořádáním předčasných voleb, a to 12. prosince. Ty už v minulosti opozice několikrát odmítla. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn se totiž obává nejen skrytých es v Johnsonově rukávu, ale i sílící šance na neúspěch.

Přestože k 31. říjnu Velká Británie Evropskou unii (pravděpodobně) neopustí, dosáhl Boris Johnson historického úspěchu. V úterý se mu skrze parlament podařilo protlačit zákon o brexitu, který vyjednal s EU. Pro hlasovalo 322 poslanců, proti jich bylo 299. V opačném poměru naopak zamítli jeho plán, jež by umožnil jeho finální schválení před 30. říjnem.

Čeká se teď především na vyjádření Evropské unie. Ta kvůli nejisté situaci na britských ostrovech odložila své rozhodnutí o odložení brexitu na příští týden. Lze ovšem očekávat, že delšímu termínu dají představitelé EU zelenou. Ve hře je jak odklad o 3 měsíce, tak kratší flexibilní odklad, poskytující parlamentu dostatek času na projednání.

Woman Power ve finančním světě. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání se z pozice šéfa Evropské centrální banky rozloučil Mario Draghi. Příští týden ho v jeho roli nahradí Christine Lagarde, francouzská politička a advokátka a také bývalá ředitelka Mezinárodního měnového fondu. Dle slov Draghiho bude jejím prvním úkolem především práce s „významnými riziky poklesu ekonomiky.“ To není to, co při nástupu do práce chcete slyšet.

Lagardeovou v čele MMF nahradí jiná žena – bulharská ekonomka Kristalina Georgieva. Ta byla předtím zase prezidentkou Světové banky, vůbec první ženou v této pozici a k tomu všemu ze země s rozvojovou ekonomikou.

Japonská společnost Softbank vloží 6,5 miliardy dolarů (150 mld. Kč) do startupu WeWork a přebere tak nad ním kontrolu. „Technologický startup“, který se zabývá pronajímáním sdílených kanceláří se ocitl v situaci, kdy by bez další finanční injekce od Japonského mecenáše zbankrotoval. Odkoupením akcií za 19$/kus splaskla hodnota amerického startupu ze 47 miliard na 8 miliard dolarů.

Hlavním problémem pro řadu potenciálních investorů byl spoluzakladatel a bývalý šéf WeWork Adam Neumann. Ten se nebál společnosti pouštět žilou, ať už dosazováním příbuzných do vysokých pozic, či pronajímáním značky „The We“, za kterou si účtoval 6 milionů ročně. Nakonec neušel „trestu“ v podobě zlatého padáku, v rámci kterého za svůj odchod dostane 1,7 miliardy dolarů. To asi nepotěší 4000 zaměstnanců firmy, kteří v rámci úspor přišli o práci.

Elon Musk zažívá týden svých snů. Ve středu ohlásil, že nová továrna Tesly v Číně zahajuje zkušební výrobu – v předstihu oproti plánu. Ve čtvrtek pak Tesla zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí, ve kterém vydělala 143 miliónů dolarů. Pozitivní překvapení vystřelilo akcie nejznámějšího výrobce elektromobilů o 15 % vzhůru. To ve výsledku přispělo k tomu, že Tesla předběhla společnost General Motors a stala se nejhodnotnější automobilkou v USA.Ne všem se ale daří. Hluboký propad po zveřejnění výsledků zažil např. Twitter (-22%), který vydělal podstatně méně než se očekávalo. Ještě hůře to schytala Nokia (-26%), jejíž akcie se propadly na historické minimum. Může za to především oznámení, ve kterém Nokie informovala investory, že do budoucna nemůžou počítat s výplatou dividend. Výraznější propad nakonec zažila i jedna z nejhodnotnějších firem na americké burze – Amazon (-6%). Tomu poprvé od roku 2017 klesl čistý zisk.

Již příští pondělí (28.10.) by se mělo na Newyorské burze začít obchodovat s akciemi společnosti Virgin Galactic. Stane se tak první veřejně obchodovatelnou společností zabývající se vesmírným turismem. Vesmírné koráby této firmy pojmou až 6 pasažérů, kteří za lístek zaplatí okolo 250 tisíc dolarů (5,7mil. Kč). Aktuálně je jich na čekací listině přes 600. Prvního letu by se měli dočkat již v polovině roku 2020.

Berlín zastropoval výši nájemného. Během následujících 5 let jej majitelé nesmí zvýšit. Vládnoucí koalice sociálních demokratů, Levice a Zelených tak reaguje na prudce rostoucí nájmy. Čeká podobný osud i Prahu, kde nájemné za posledních 5 let vyrostlo o 50 %?

Mezi nejbohatšími lidmi planety je už více Číňanů než Američanů. Nejlidnatější země světa má v 10 procentech nejbohatších 100 miliónů zástupců, zatímco doposavad vedoucí Spojené státy „pouhých“ 99 miliónů. V bohatství na hlavu Čína ovšem stále zaostává. Spojené státy zde zaujímají druhou příčku (za Švýcarskem).

Na shánění vánočních dárků je možná ještě brzo, přesto pro vás máme tip. Prostřednictvím Portu můžete svým nejbližším věnovat dárek, který má smysl. Dárkový poukaz na chytrou investici, který je vhodný jak pro ty, kteří již investují, tak pro ty, kteří teprve začínají.

Hezký víkend!


Originální dárek? Věnujte poukaz na chytrou investici

Hledáte tip na zajímavý dárek k Vánocům, narozeninám nebo jiné výjimečné příležitosti? Rádi byste věnovali něco smysluplného, ale současně nechcete dávat peníze v obálce? Pak mohou být dárkové poukazy Portu to pravé pro vás.


Nejzajímavější novinky v oblasti ETF na Londýnské burze

Na trhu s ETF se stále něco děje. Jen během září se Londýnská burza rozšířila o 12 nových burzovně obchodovatelných fondů. O jaké novinky se jedná a co můžeme očekávat do budoucna?


Vývoj vybraných instrumentů (18.10. – 25.10.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 014,5
+0,95%
YTD: +20,3%
Euro Stoxx 50
3 617,8
+1,07%
YTD: +21,1%
Nikkei 225
22 799,8
+1,37%
YTD: +13,9%
Ropa
56,1
+4,37%
YTD: +23,6%
EUR/CZK
25,57
-0,35%
YTD: -0,6%
Dow Jones
26 888,8
+0,44%
YTD: +15,5%
Pražská burza
1 060,0
+1,63%
YTD: +7,4%
Bitcoin
7 634,2
-3,52%
YTD: +103,7%
Zlato
1 516,9
+1,53%
YTD: +18,4%
USD/CZK
23,02
-0,02%
YTD: +2,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Fintech review – Kvantová nadvláda a Tesla v plusu

Kvantová nadvláda je tady. Googlu se podařilo postavit revoluční počítač. V polovině ledna skončí podpora Windows 7. Výrobce elektromobilů Tesla dosáhl překvapivě zisku.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto

Robert Indiana vytvořil LOVE, ikonu americké popkultury

Jeden z nejznámějších představitelů pop-artu, Robert Indiana, se proslavil především dílem LOVE. Barevně výrazná série sítotisků se stala popkulturním symbolem a inspirací pro umělce po celém světě. Portu Gallery již tento čtvrtek nabídne sérii těchto proslulých sítotisků.

portu-crypto-nl-17-tiny

#6 – Stabilnější než akcie

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na novinky, které hýbaly světem kryptoměn v

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. V tomto článku