Search
Close this search box.

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového aktiva – indexu, komodity, dluhopisu nebo skupiny aktiv jako např. indexový fond. Na rozdíl od klasických podílových fondů jsou ETF obchodované na burze, mají tedy vyšší likviditu. Dochází rovněž k denním výkyvům jejich ceny, podobně jako u akcií. Tím, že ETF pouze kopírují složení podkladových aktiv, nepotřebují jejich správci a vydavatelé velký tým analytiků sledujících aktuální dění na trzích. To vede ke snížení nákladovosti, což je pro potenciální investory velmi atraktivní a dává jim to výhodu oproti aktivně spravovaným fondům (více o aktivní správě zde).

Co vlastně kupuji?

ETF je typ fondu, který investuje a vlastní daná podkladová aktiva (akcie, dluhopisy, deriváty, cizí měny, atd.) a na rozdíl od podílových fondů vydává své akcie. Majitel akcií pak nepřímo vlastní podkladová aktiva. Asi nejrozšířenějším indexem, který ETF sledují, je americký index S&P 500. S&P 500 je index agentury Standard & Poors složený z 500 největších amerických akcií. Váha jednotlivých akcií v indexu je dána aktuální tržní hodnotou společností. Nejznámějším ETF, které tento index kopíruje, je pak SPDR S&P 500 ETF (známý jako Spider), který nákupem akcií ve stejném poměru jako S&P 500 koreluje s vývojem tohoto indexu. Největších 20 ETF podle AUM (Asset under management; množství spravovaného majetku) najdete v tabulce níže.

Symbol Název AUM (mld. USD)
SPY SPDR S&P 500 ETF 243
IVV iShares Core S&P 500 ETF 122
VTI Vanguard Total Stock Market ETF 81
EFA iShares MSCI EAFE ETF 78
VOO Vanguard S&P 500 ETF 71
VWO Vanguard FTSE Emerging Markets ETF 62
VEA Vanguard FTSE Developed Markets ETF 60
QQQ PowerShares QQQ 50
AGG iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF 50
IJH iShares Core S&P Mid-Cap ETF 39
LQD iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF 38
IEMG iShares Core MSCI Emerging Markets ETF 37
IWM iShares Russell 2000 ETF 36
IWF iShares Russell 1000 Growth ETF 36
EEM iShares MSCI Emerging Markets ETF 36
BND Vanguard Total Bond Market ETF 35
IWD iShares Russell 1000 Value ETF 35
VNQ Vanguard REIT ETF 34
GLD SPDR Gold Trust 34
IEFA iShares Core MSCI EAFE ETF 34

Výhody ETF

Hlavní výhodou ETF je jejich poměrně nízká nákladovost v porovnání s klasickými podílovými fondy. Druhou největší výhodou je pak jednodušší diverzifikace. Nákupem jednoho ETF vlastně kupujete malé podíly v daném poměru u velkého množství aktiv. Pokud jedno z podkladových aktiv spadne v ceně, je dopad na celkovou hodnotu investice minimalizován. Další již zmiňovaná výhoda je jejich vysoká likvidita. To umožňuje ETF kdykoliv nakoupit či prodat a tím regulovat své portfolio.

Nevýhody ETF

Mezi hlavní nevýhody ETF patří to, že z dlouhodobého hlediska budou mít zpravidla o něco menší výkonnost než podkladová aktiva, jelikož i s jejich provozem je spojen nízký poplatek (zpravidla 0,04 % až 0,5 %). Zároveň je s nákupem ETF spojeno tržní riziko, jelikož se většinou soustředí na jeden typ aktiv, popř. jedno odvětví či region. Pokud v daném sektoru nastane pokles, jde celková hodnota dolu.

Základní dělení ETF

  1. Globální ETF – ETF zaměřená na sledování globálních trhů. Nejčastěji vyžívají index MSCI All Country World index.
  2. Regionální ETF- ETF zaměřená na specifický region, např. USA (sledují např. výše zmíněný S&P 500) nebo Evropu (sledující např. EURO Stoxx 50).
  3. Sektorová ETF – ETF zaměřená na určitý sektor, např. automobily, solární elektřinu, bankovnictví, technologií, atd.
  4. Komoditní ETF – těmito ETF je možno zaměřit se na určitou komoditu či skupinu komodit (např. zemědělské suroviny, drahé kovy, apod.)
  5. Dluhopisová ETF – ETF zaměřená na dluhopisy, buď statní nebo korporátní
  6. Měnová ETF – tyto fondy mohou sledovat buď jeden měnový pár nebo rovnou několik měn.

U nás v Portu věříme, že výhody ETF silně převyšují jejich nevýhody, proto je většina vašich prostředků investována prostřednictvím ETF. Tržního rizika jsme si vědomi, proto nakupujeme několik typů ETF, abychom co nejvíce omezili specifická rizika, portfolio diverzifikovali, a tím co nejvíce ochránili investice.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Malý, ale šikovný MINI

Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se o kultovním vozítku

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví, restaurace, cestovní ruch

Uprava_portfolii_na_miru

Plánované změny v Portfoliích na míru

Základním principem Portu, jak je popsán v investiční metodice, je hybridní přístup k investování. Nad rámec klasického pasivního přístupu, který je založený na investování do široce diverzifikovaného portfolia nízkonákladových instrumentů a následného dlouhodobého držení bez provádění jakýchkoliv změn, zapojuje Portu do správy portfolií lidský faktor.