Search
Close this search box.

Jak správně vyplnit formulář W-8BEN

Formulář W-8BEN

Pro možnost investovat do amerických akcií na Portu je nutné, abyste nahráli ručně podepsaný formulář W-8BEN. Tento formulář slouží k prohlášení daňové rezidence americkému vládnímu daňovému úřadu (IRS), aby mohlo dojít k aplikaci správné sazby srážkové daně (např. u dividend) a nedošlo ke dvojímu zdanění příjmů z amerických cenných papírů.

V tomto článku si povíme, jak formulář správně vyplnit a nahrát, aby se vám otevřela možnost investovat do společností, jako jsou Apple či Tesla.

Kde v Portu formulář najdu?

Formulář najdete v sekci Profil – Formulář W-8BEN, kde si jej již předvyplněný můžete stáhnout. K nahrání podepsaného formuláře budete automaticky vyzváni, pokud si do své strategie přidáte americké akcie a formulář zatím ještě nemáte nahraný. 

Ve staženém formuláři zkontrolujte, zda jsou vaše osobní údaje správně vyplněny. Pokud byste našli nesrovnalost, napište nám – opravíme.

Formulář je potřeba vytisknout a ručně podepsat. Následně nahrajte kvalitně naskenovaný dokument zpět na téže stránce.

Dobře naskenovaný formulář urychlí schvalovací proces

Použijte prosím ideálně skener nebo skenovací aplikaci v telefonu. Je však velmi důležité, aby na snímku nebylo vidět pozadí, stíny, vaše ruka či jiné objekty. Fotografie formuláře nejsou bohužel akceptovány. Taktéž není možné uznat elektronicky podepsané formuláře. Všechny skeny formulářů totiž předáváme našemu custodianovi BNP Paribas, který je velmi striktní ve svých požadavcích. 

Jak vyplnit formulář W-8BEN

Nahraný formulář bude následně během pracovní doby schválen v rámci několika hodin a vy tak budete moci začít investovat do amerických akcií. 

Je-li s formulářem něco v nepořádku, například jedná-li se evidentně o fotografii, budeme vás kontaktovat pro nápravu a proces to zbytečně prodlouží.

Jak formulář vypadá a co je v něm za informace?

Všechny potřebné informace za vás do formuláře automaticky vyplníme na základě údajů, které jste nám poskytli během registrace. Jedná se o vaše identifikační údaje, adresu a především daňovou rezidenturu. Všechna pole, která se ve formuláři vyplňují, můžete vidět v obrázku níže, jsou označeny červeně.

Instrukce k vyplnění formuláře W-8BEN

Nejaktuálnější verzi formuláře W-8BEN naleznete na stránkách amerického daňové úřadu. Pokud byste měli jakékoliv dotazy k dokumentu samotnému nebo jeho vyplnění, jsme vám k dispozici na chatu, mailu nebo telefonicky. Usilovně nyní také pracujeme na možnosti tento dokument podepisovat plně elektronicky. 

Nyní již víte, jak W-8BEN vyplnit a můžete si rozšířit svou strategii o americké akcie. Nabídku všech instrumentů, které ve strategiích nabízíme, najdete zde.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jakou cenu pro vás má Facebook?

Díky masovému rozšíření internetu máme k dispozici nepřeberné množství služeb, které si za zefektivnění či zpříjemnění našeho každodenního