Před pár lety se začal používat i v české kotlině novotvar FinTech, který se postupně zpopularizoval a přitáhl pozornost řady investorů, médií i společností. Podle wikipedie je slovo FinTech označením pro obor Financial Technology – „finanční technologie“. FinTech představuje různé „inovace ve finančních službách“. Označuje se tak pomyslné propojení moderních technologií se světem financí. I projekt Portu můžeme směle zařadit do kategorie FinTech.
FinTech je v současné době ve světě nejrychleji rostoucím segmentem start-upů, kam ročně putuje značná část venture kapitálu od investorů. Nejúspěšnější start-upy, tedy co se týče hodnoty firmy, se nazývají „unicorns“. Přesněji, unicorns jsou začínající firmy, jejichž hodnota již přesáhla 1 miliardu USD. Mezi největší unicorns patří Uber s odhadovanou hodnotou 68 mld. USD, dále třeba Airbnb (29 mld. USD) nebo třeba Pinterest (11 mld. USD).
Žebříček unicorns z oblasti FinTech vede čínská tradingová platforma Lufax s odhadovanou hodnotou 18,5 mld. dolarů následovaná americkou technologickou firmou zaměřenou na platební styk Stripe (9,2 mld. USD). Hodnotu 1 miliardy dolarů překonaly i v Česku stále známější dynamicky rostoucí firmy Robinhood (obchodování s cennými papíry), Transferwise (převody peněz a konverze měn) a Funding Circle (crowdfunding). Ale například zajímavá bankovní aplikace Revolut, kterou v Portu testujeme, je zatím oceněna pouze na 400 milionů dolarů.
Všechny startupy jsou kapitálově náročné. I to, jak se jim daří přilákat peníze investorů vypovídá o jejich potenciálu (viz sloupec funding v tabulce). Podle KPMG vzrostly globální investice do FinTech firem ve druhém letošním čtvrtletí dvojnásobně vs. první kvartál. Celkově FinTech firmy ve druhém čtvrtletí získaly od investorů 8,4 mld. dolarů, z toho v Evropě 2 mld. dolarů.
V oblasti FinTech se v ČR točí vyšší desítky až stovky miliard korun ročně. Významná část z toho připadá na online nákupy zboží a služeb. FinTech firmy jsou specifické také tím, že stojí proti tradičním bankám, které nejsou schopny nebo nechtějí tak rychle inovovat a nabízet moderní a efektivní řešení a produkty. Tempo růstu FinTech firem se přitom může ještě zvýšit, zejména v souvislosti se směrnicí PSD2 o platebních službách na vnitřním trhu Evropské unie. Ta by měla od roku 2018 (lhůta ale do roku 2019) ukončit monopol bank na platební služby a informace o účtech klientů. Pokud to dopadne „dobře“, budou muset banky vystavit API rozhraní, kterým se budou moci třetí strany (samozřejmě po autorizaci) napojit na účty klientů.
PSD2, tedy tzv. otevřené bankovnictví má ohromný potenciál zlepšit uživatelský komfort a zlevnit bankovní služby. Podle World Retail Banking Report 2017 získávají FinTech firmy ve srovnání s bankami lepší pozitivní zákaznické hodnocení, a proto se banky budou snažit s FinTech firmami v budoucnu spolupracovat. Banky poskytnou přístup ke svým bohatým zdrojům, zkušenostem a odborným znalostem a FinTech nabídnou pružnost, rychlost uvedení produktů na trh a čerstvý a neotřelý přístup k zákazníkům.
Více o direktivě PSD2 si můžete přečíst například v tomto článku na serveru Penize.cz.