Search
Close this search box.

FinTech review – Peněženky to mají spočítané a další FinTech novinky

fintech-review-13-01-tiny

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Každý pátý Brit tvrdí, že v příštích pěti letech přestane nosit peněženku

Co se stalo:

Podle nového výzkumu by časy, kdy jste se museli strachovat, jestli jste doma nezapomněli peněženku, mohly brzy skončit. Společnost Mastercard ve svém nejnovějším průzkumu tvrdí, že každý pátý Brit v příštích pěti letech nebude nosit peněženku nebo kabelku.

Co to znamená:

Bank of England odhaduje, že před deseti lety se ve Spojeném království 60 % všech plateb provádělo v hotovosti. V roce 2020 tvořila hotovost už pouze 17 % všech provedených plateb.

Mladší lidé si digitální platby a karty osvojují rychleji než ti starší. Lidé stále častěji berou fyzické peněženky jako svůj osobní archiv. Peněženky jsou totiž dnes mnohem víc než jen schránka na peníze. Nejčastěji portmonky slouží jako úschovna fotografií, talismanů, ručně psaných poznámek a dávno zapomenutých věrnostních karet.

Zajímavé je, že se zmenšuje i průměrná velikost peněženek. Přibližně 30 % dotázaných ve zmíněném průzkumu uvedlo, že jejich současná peněženka nebo kabelka je menší než ta, kterou měli před pěti lety.

Placení hotovostí je také méně a méně časté i v Česku. Tomu, abychom peněženky přestali nosit, tak braní hlavně nutnost mít sebou občanský nebo řidičský průkaz. I když česká vláda plánuje představit aplikaci, která by plastové kartičky mohla zabít úplně. A podobné plány má i EU.

Další FinTech zprávy

Konec bankovních loupeží. Díky přechodu Dánska od hotovostních peněz k digitálním platbám nezaznamenala země poprvé v historii žádnou bankovní loupež. V roce 2000 bylo v této skandinávské zemi zaznamenáno 221 bankovních loupeží, číslo se ale postupně snižovalo. Zaměstnanci bank bohužel často stále čelí například výhružkám, i tak se ale jedná o důležitý milník.

Nákup NFT jen pod státním dohledem. Čína spouští první státem podporované tržiště s NFT. Nejlidnatější země světa je přitom známá notoricky přísnými předpisy ohledně kryptoměn. NFT v Číně podle tamních zákonů nelze koupit za kryptoměny. Zakázáno je také používat termín NFT, Číňané nakupují „digitální sběratelské předměty“.

Coinbase stále v problémech. Firma, jejíž akci klesly za poslední rok o 80 %, stále nevidí světlo na konci tunelu. Kryptoburzu čeká propuštění dalších 950 zaměstnanců. Zároveň se musí vyrovnat s pravděpodobně prvním zaznamenaným insider tradingem na krypto trzích. Bratr bývalého produktového manažera Coinbase byl odsouzen k deseti měsícům vězení.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.

Je čas koupit Lancii?

Italská značka Lancia má velmi bohatou historii a vždy byla inovátorem, překvapujícím svět neotřelými technologickými řešeními. Proč zůstala