Search
Close this search box.

Fintech review – Online finančák a telefon místo čísla účtu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Po investici Tesly je bitcoin na svém historickém maximu. Automobilka za ně bude prodávat své vozy (iRozhlas.cz). Tesla tento týden uvedla, že nakoupila bitcoin za 1,5 miliardy dolarů. V budoucnu chce automobilka přijímat platby kryptoměnou. V reakci na zprávu bitcoin suverénně překonal 40 tisíc dolarů a koncem týdne oťukává hranici 50 tisíc.
  2. Expobank nově u platebních karet podporuje Google Pay (Měšec.cz). Expobank v pondělí spustila podporu Google Pay pro své karty. V tiskové zprávě banka uvádí, že má letos v plánu spustit další služby pro placení mobilním zařízením či vyřizování bankovních produktů přes internet.
  3. Finanční správa testuje online finanční úřad, Mojedane.cz spustí na konci února (Lupa.cz). Portál pro online podávání daní beží v pilotním provozu, ve kterém ho testuje asi 70 uživatelů. Od konce února má přejít do ostrého provozu, ještě letos přes něj tedy půjde podat daň z příjmů.
  4. Banky chystají novou službu. Peníze pošlete i na číslo mobilu (Peníze.cz). Banky na nové službě pracují s Českou bankovní asociací a Českou národní bankou. Pro její provoz by měl stačit souhlas příjemce s registrací telefonního čísla. Cílem je zpřístupnit službu klientům všech českých bank.
  5. Mezi klienty Equa bank zavládla nejistota, co mají očekávat od spojení s Raiffeisenbank? (Lidovky.cz) Strohá zpráva o nákupu Equa bank zřejmě zaskočila její klienty. Ti často volili běžný učet u Equy kvůli minimu poplatků s ním spojených a nyní se bojí, že o výhodné podmínky přijdou. Podle mluvčí RB Petry Kopecké je záměrem Raiffky zachovat nabídku ke spokojenosti klientů EB.
  6. Velký bratr v praxi: Google předal americké policii informace o účastnících demonstrace (Živě.cz). Obvykle jen tak nevidíme, co vše o nás technologické společnosti vědí. Důkaz že se neschováte v davu, dokud máte v kapse telefon, přináší americké město Minneapolis. Místní policie žádá Google o pomoc s identifikací demonstrantů z květnových nepokojů, společnost má přitom přístup k poloze všech svých uživatelů, kteří jej Googlu poskytli.
  7. Mobilní bankovnictví aneb co nám prozradili digitální leadeři tří českých bank? (FintechCowboys.cz) Fintechoví kovbojové zpovídali Jiřího Suchého z Airbank, Zdeňka Grossmanna z Banky Creditas a Jakuba Komendu z Moneta Money bank ohledně jejich mobilních aplikací. Padly zajímavé otázky ohledně blízké budoucnosti jejich aplikací, ale i dlouhodobém výhledu mobilního bankovnictví, a došlo i na challenger banky.
  8. Mastercard umožní obchodníkům přijímat platby bitcoinem (Forbes.cz). Mastercard chce během letoška umožnit platby vybranými kryptoměnami. Platby digitálními měnami, které v současnosti firma umožňuje, probíhají přes externí platformy, nyní je chce Mastercard integrovat do své sítě.
  9. Twisto odkrývá vývoj e-shopů. Přibývají metody placení i doručení, ale stále chybí lepší data o dostupnosti zboží (CzechCrunch.cz). Twisto ve studii Český Košík Roku spolu s daty od Heureky analyzuje stav českých e-shopů. Zajímavá je popularita mobilních zařízení, přes která proběhne nadpoloviční většina objednávek, a s tím spojená dostpunost Apple Pay a Google Pay, pomocí nichž je možné platit u čtvrtiny e-shopů. 58 procent e-shopů nabízí populární doručení na výdejní místa.
  10. Experti: Regulovat Main Street, nebo ji nechat být? A kdo vlastně manipuluje? (InvestičníWeb.cz). Kauzu GameStop nejspíš v brzké době vyřeší regulátoři. Je dobře, že nebude mít dlouhého trvání, nebo regulace napáchá více škody než užitku? Dva rozdílné pohledy na počínání komunity drobných investorů, regulátorů a brokerských společností nastínili v debatě z cyklu ABCD investora, jehož autorem je Roman Chlupatý ze Save & Capital, investiční stratég Michal Stupavský (Conseq IM) a ekonom Dominik Stroukal (Banka CREDITAS).

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 27

Portu Rychlovka – Díl 27

Další přehled aktuálních informací a událostí z trhů přináší Radim Krejčí. Jako hosta si tentokrát pozval analytika Portu

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak titulek napovídá, podíváme