Search
Close this search box.

Fintech review – Další BankID a bitcoinmaty na každém rohu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Air Bank spustila bankovní identitu, klientům začne fungovat postupně (Lupa.cz). Banka oficiálně spustila službu tento týden. Stejně jako u ostatních bank bude trvat, než se bankovní identita spustí pro všechny klienty, protože Air Bank musí nejdřív propojit identity svých klientů s jejich občanskými totožnostmi. V ověřovacím provozu už běží i bankovní identita Monety, zato Komerčka spuštění stále odkládá.
  2. Další meta pokořena. Bitcoin po menším propadu zase roste a překročil hranici 60 000 dolarů (CzechCrunch.cz). Bitcoin překonal další desetitisícovou hranici o víkendu. Jako obvykle přišla přibližně desetiprocentní korekce, ke konci týdne se cena kryptoměny opět blíží šedesáti tisícům.
  3. EET přestala používat třetina podnikatelů, do konce roku 2022 je evidence dobrovolná (ČT24.cz). V poslanecké sněmovně jsou snahy o úplné zrušení EET či zachování dobrovolné účasti zatím neúspěšné, na jejím pozastavení do konce příštího roku se však shoduje vláda i opozice. Přesto možnosti přerušení elektronické evidence tržeb využívá jen třetina podnikatelů, ostatní tržby evidují dobrovolně.
  4. Air Bank rozšiřuje aplikaci o investice do půjček Zonky (Peníze.cz). Začlenení Zonky pod Air Bank přínáší ovoce. V aplikaci My Air je v pilotním provozu integrována služba Zonky Rentiér. Ta umožňuje investice do P2P půjček od padesáti tisíc korun a od klasických půjček na Zonky se liší hlavně tím, že je investice diverzifikována do celého portfolia společnosti. Klienti, kteří mají o službu v mobilním bankovnictví zájem, mohou požádat o zařazení do pilotního provozu.
  5. Bitcoinmaty se množí. Hotovost za digitální měnu jde směnit už na 16 500 místech (E15.cz). Počet bitcoinových bankomatů za poslední půlrok vzrostl o 70 procent. Jen za poslední tři měsíce jich ve světě přibylo víc než za celý rok 2019. V Česku najdeme řádově desítky bitcoinmatů společnosti Bitstock.com, která nemá v plánu jejich síť rozšiřovat a chce se zaměřit na jiné možnosti směny.
  6. Storyous to nově táhne s Uget. Objednávkový systém šetří čas i nervy restauracím (Forbes.cz). Startup Uget digitalizuje objednávky mezi restauracemi a dodavateli, které dodnes překvapivě často vznikají pomocí tužky a papíru či v lepším případě přes textovky. Nyní budou moct Uget implementovat restaurace, které používají systémy Storyous. Implementaci zvládnou zařídit pracovníci obou společností a v kombinaci se Storyous je používání Ugetu zdarma.
  7. Samsung Pay v Česku ještě letos? Hodil by se hlavně majitelům chytrých hodinek (MobilMania.cz). Podle vyjádření mluvčího Samsungu pro Česko a Slovensko Davida Sahuly by se Samsung Pay v Česku mohla objevit do konce letošního roku. Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay kromě Samsungu pravděpodobně ještě letos doplní i Huawei s originálně pojmenovanou službou Huawei Pay.
  8. Běžný a spořicí účet v mobilním bankovnictví Raiffeisenbank jde nově založit on-line (Měšec.cz). Raiffka vylepšuje aplikaci Mobilní eKonto. Kromě možnosti založení účtu online nabídne i nahrání platebních karet do platebních aplikací přímo z mobilního bankovnictví, a to hned po jejich sjednání – tedy bez nutnosti čekat na fyzickou kartu. Nová verze aplikace dále přebírá všechny funkce RB Klíče.
  9. Tesla bude vyrábět produkty pro chytrou domácnost. Představila novou divizi Tesla Smart (Cnews.cz). Tesla se pouští do chytré domácnosti, kromě vlastní aplikace budou její produkty, například chytré misky pro mazlíčky či webkamery, fungovat i přes Apple HomeKit a Google Home. Možná vás potěší, že Tesla Smart není divize známé americké automobilky, nýbrž české Tesly.
  10. Pilulka loni podle auditovaných čísel dosáhla v ČR zisku EBITDA 23 milionů Kč (InvestičníWeb.cz). Společnost Pilulka Lékárny loni podle auditovaných výsledků hospodařila v Česku s tržbami 1,33 miliardy Kč a ziskem EBITDA 23 milionů Kč při EBITDA marži 1,7 %. Po očištění o transakce se spřízněnými stranami (například tržby za služby zahraničním firmám ve skupině) dosáhla zisku 10 milionů Kč a EBITDA marže 0,7 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #5: Květnový přehled

Akciové trhy míří vzhůru, což ale neznamená rovnoměrný růst akcií, proč se Small Cap akciím nedaří a jaké následky může mít FOMO, které vyvolala umělá inteligence?

Investujte do tematických srategií

Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující

blockchain

Žhavá novinka – Blockchain ETF

Leden a začátek února roku 2018 se ukázal být nejhorším obdobím pro kryptoměny a především pro investory sázející