Search
Close this search box.

Fintech review – Lítačka v mobilu a podvodníci na Black Friday

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Lítačka už běží i v telefonu. Do knihovny se však musí dál chodit jen s „plastem“ (Aktuálně.cz). Kupóny na hromadnou dopravu je nově možné nahrávat do mobilní aplikace PID Lítačka. Majitelům Lítačky přestane fyzická karta v MHD platit ve chvíli, kdy si nahrají kupón na mobil. Plastová karta bude ale dál potřeba na další pražské služby – třeba vstup do knihovny nebo dobíjení elektromobilů.
  2. E-shopy na Black Friday opět propagovaly nereálné slevy. Alza, Mall a CZC se však polepšily, hlásí Hlídač Shopů (CzechCrunch.cz). Před slevovou mánií na Black Friday jsme informovali o Hlídači Shopů. Čeho si ochránce zákazníka letos všiml? Podle článku trojice největších e-shopů Alza, Mall a CZC již téměř přestala aplikovat klamavé slevy, v přiložené tabulce se však reálné slevy v těchto obchodech liší od uváděných až o 16 procent, zatímco u článkem kritizovaného Mironetu byl průměrný rozdíl dle tabulky 2 %, názor si tedy udělejte sami.
  3. Češi utratili přes Apple Pay miliardy, konkurenční služba Googlu zaostává (E15.cz). Platební služba u nás funguje od letošního února, za tu dobu přes ni stihli klienti České spořitelny utratit 5 miliard korun, v těsném závěsu je Komerční banka s 4,9 miliardami. Google Pay za jablíčkem slušně zaostává, u České spořitelny zprostředkovala služba 700 milionů korun od zavedení v polovině letošního roku, u Komerčky je Google Pay dostupná již od konce roku 2017 a za tu dobu přes ni prošlo 1,8 miliardy.
  4. UniCredit Bank spouští Apple Pay pro karty Visa. Google Pay nabízí pro MasterCard (Lupa.cz). Do Apple Pay teď jdou nahrát všechny debetní, kreditní i prémiové karty od UniCredit. Google Pay podporuje banka v současnosti jen u debetních karet MasterCard.
  5. Češi si zamilovali platit přes chytré hodinky. Na ruce je nosí každý desátý (SvětChytře.cz). Česko je v Evropě sedmé v počtu plateb chytrými hodinkami. Fitness náramky nosí 12 procent Čechů, chytré hodinky jeden z deseti. Článek přináší další poznatek ke konkurenčnímu boji Apple Pay proti Google Pay. Google Pay má prý aktivováno dvakrát větší množství uživatelů, uživatelé Apple Pay však platí chytrým zařízením mnohem častěji.
  6. Na úřad se snadno dostanete přes banku. Novinka dostala zelenou (Peníze.cz). Poslanci podpořili projekt SONIA České bankovní asociace, o kterém jsme informovali v srpnu. Díky němu budou k ověření identity občana pro elektronickou komunikaci s úřady stačit přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Bank ID bude nepovinné a zdarma, dál bude fungovat i komunikace skrze eObčanku nebo datovou schránku.
  7. Každý druhý Čech už nakoupil v zahraničním e-shopu (Novinky.cz). Studii o nakupování v zahraničních e-shopech jsme tu ještě neměli. Nákupy v zahraniční jsou populární hlavně kvůli nízkým cenám, nakupující si pochvalují zejména levné produkty z Číny. Mezi důvody, proč nejsou zahraniční obchody mainstreamovou záležitostí, patří problémy s jazykem, strach z problémové reklamace, obavy o zneužití platebních informací, ale i rozšiřující se nabídka českých obchodů.
  8. OSN: Nejlepší podmínky pro internetové obchodování má Evropa (ČeskéNoviny.cz). Žebříček OSN zohledňuje podíl obyvatelstva s přístupem k internetu, s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám, bezpečnost internetových serverů a spolehlivost poštovní služby. Česká republika se umístila na 25. místě ze 152 zemí, meziročně si polepšila o šest míst.
  9. Spoluzakladatelé Googlu Page a Brin odcházejí z vedení Alphabetu. Do čela nastoupí Pichai (ČT24.cz). Duo zakladatelů technologického giganta se ze společnosti nestahuje úplně, dále se na chodu firmy budou podílet jako akcionáři a členové představenstva. Vedení Alphabetu přebírá současný generální ředitel Googlu Sundar Pichai, ten zároveň zůstane i v čele Googlu.
  10. Smlouvu podepíšete na mobilu. ČMSS chystá i sjednání na dálku (Peníze.cz). Obchodní poradci Českomoravské stavební spořitelny nově můžou uzavírat smlouvy pouze za použití chytrého mobilu nebo tabletu. Cloudové řešení InSign umožňuje podepsání smlouvy a její odeslání všem zúčastněným stranám během několika vteřin.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nová doba, staré pravdy

Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním

Je v rámci investování na důchod vhodnější nový DIP, nebo klasické DPS?

Zajistit si lepší stáří chce stále více Čechů. K tomu se snaží motivovat i stát a v rámci snahy zatraktivnit investování na důchod můžeme od nového roku využít tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který se u nás v Portu těší velké oblibě. Je vhodnější investovat na důchod prostřednictvím Doplňkového penzijního spoření (DPS) nebo DIPu?

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn