Search
Close this search box.

Půl roku na finančních trzích ve znamení býků

financni-trhy

V roce 2022 se investoři před ztrátami neměli kam schovat. Všechno padalo. Akcie, dluhopisy, kryptoměny, drahé kovy, ropa i další komodity. Na vině byla vysoká inflace, rostoucí úrokové sazby, přetížení dodavatelských řetězců a válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize. Investoři by na rok 2022 nejraději úplně zapomněli, ale ne ti, kteří využili situace k investování se slevou, kterou finanční trhy nabízely.

Karta se obrátila

Letos se karta obrátila. Energetická krize v podstatě skončila, ceny komodit výrazně klesají, dodavatelské řetězce se uvolnily a inflace klesá. Zároveň se USA daří vyhýbat hospodářské recesi a donedávna tomu tak bylo i v eurozóně. Ta však v měnové unii zůstává jen mírná.

Makroekonomická rizika přetrvávají, ale pozitivní signály vlévají investorům optimismus, který žene trhy vzhůru. Neodradily je ani krachy několika bank a obavy ze zvýšení dluhového stropu USA, které mohlo Spojené státy uvrhnout do platební neschopnosti.

Oživení na akciových trzích pomohl zejména nový fenomén, umělá inteligence (AI), nejžhavější téma současnosti. Slibuje zefektivnění činnosti firem a mnozí jí přisuzují podobný průlom jako vynálezu internetu nebo chytrých telefonů.

Akciové trhy míří vzhůru

Klíčový index S&P 500 vzrostl od začátku roku o 11,6 %. Jeho výkonnost však zcela zastínil technologický index Nasdaq Composite, který maže ztráty z roku 2022, v němž odepsal 33 %. V letošním roce se jeho hodnota zvýšila již o 26,3 %. Daří se zejména akciím společností, které by mohly těžit z nástupu umělé inteligence. Akcie Googlu si za půl roku připsaly 37,5 %, Microsoft 35 %, Amazon 41,3 %, Meta 111,3 % a Nvidia dokonce 161,8 %. Na druhé straně se nedařilo akciím bank a energetických společností kvůli nejistotě na bankovním trhu, respektive klesajícím cenám komodit.

Zahanbit se nenechaly ani evropské akcie. Panevropský index Euro Stoxx 50 letos zatím vzrostl o 11,5 % a německý index DAX 40 dosáhl historického maxima. Evropa se stejně jako USA potýká s vysokou inflací, ale daří se jí ji také snižovat. Na rozdíl od Fedu má však ECB před sebou ještě několik kol zvyšování úrokových sazeb. Nižší ocenění akcií, pozitivní sentiment ze zvládnutí energetické krize a pravděpodobné vyhnutí se recesi v EU však tlačí evropské akcie vzhůru. Britský akciový trh, reprezentovaný indexem FTSE 100, se nadále potýká s problémy a v první polovině roku vzrostl jen o 0,8 %.

Japonský index Nikkei 225 si rozhodl vstoupit do světel reflektorů a vzrostl o 23 % na nejvyšší hodnota za posledních 33 let. Daří se mu díky slabšímu jenu, nízkému ocenění akcií vzhledem k úrokovým sazbám, reformám v oblasti správy a řízení společností, ale také díky investicím společnosti W. Buffetta do japonských společností. Úplně jiná situace ale panuje v Číně.

Index Hang Seng je na nejnižší úrovni od finanční krize v roce 2009 a v první polovině letošního roku ztratil 4,2 % své hodnoty. Investoři se od druhé největší ekonomiky odvracejí kvůli jejímu pomalému zotavování z pandemie, geopolitickému směřování a omezování vývozu západních technologií.

Dluhopisy, komodity, drahé kovy a Bitcoin

Dluhopisům se navzdory přílivu kapitálu příliš nedaří, ale to se může změnit, až centrální banky začnou snižovat úrokové sazby. Stejně tak ropa ztratila letos 9,7 % své hodnoty, především kvůli obavám z nadcházející hospodářské recese a celosvětové poptávky po ní. Klesající cenu ropy nezvrátilo ani rozhodnutí OPEC+, ani nedávné rozhodnutí Saúdské Arábie snížit svou produkci. Cena plynu pro evropský trh dosáhla nejnižší hodnoty za poslední dva roky, a to 24 EUR za MWh, a to díky nižší spotřebě, teplému počasí a diverzifikaci dodávek.

Daří se však zlatu, které těžilo z problémů bank a od začátku roku si připsalo 7,8 %. Ještě lépe si vede „virtuální zlato“, jak někteří nazývají Bitcoin. Cena nejznámější kryptoměny vzrostla o 59 % a zdá se, že investory příliš nerozhodila ani žaloba americké Komise pro cenné papíry proti největším krypto burzám Binance a Coinbase.

Jaký bude zbytek roku?

Inflace bude i nadále klíčová pro budoucí vývoj na finančních trzích a bude ovlivňovat rozhodování centrálních bank o nastavení úrokových sazeb. Ty totiž ovlivňují výkonnost všech tříd investičních aktiv. Prozatím se však zdá, že jsme z nejhoršího venku, a ti, kdo pravidelně investují, si mohou užívat odměn v podobě vysokých výnosů z diverzifikovaných portfolií.

I kdyby přišla recese a finanční trhy opět zamířily dolů, investoři, kteří dodržují základní pravidla investování, se tím nemusí příliš trápit, ale měli by tuto situaci vnímat jako další příležitost.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu běží naplno a vylepšuje

V tomto týdnu spustilo Portu plný provoz pro neomezený počet klientů. Po ukončení testovací fáze, ve které se k