Search
Close this search box.

Fintech review – Zkontrolujte si hesla a zajděte na úřad se Soniou

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Největší firmou světa je Microsoft, sesadil po sedmi letech Apple (ČeskéNoviny.cz). Současná tržní kapitalizace Microsoftu je 905 miliard dolarů, Apple je na 896 miliardách. Obě společnosti v minulosti dosáhly hodnoty přes bilion dolarů.
  2. Na úřad přes banku. SONIA to dokáže snadno a zadarmo (Peníze.cz). Nejpozději od roku 2021 by měly úřadům k ověření totožnosti stačit přihlášovací údaje do internetového bankovnictví. Projekt SONIA, za nímž stojí Česká bankovní asociace, umožní například kontrolu řidičských bodů či platbu místních poplatků. Jiné akce, třeba převod nemovitostí, však stále budou vyžadovat eObčanku s čipem.
  3. Huawei spouští vlastní operační systém Harmony OS. Jako první bude v chytrých televizích (ČT24.cz). Výrobce elektroniky vlastním OS reaguje na Google, který v květnu prohlásil, že společnosti omezí používání systému Android. Telefony od Huawei podle vyjádření šéfa spotřebitelské obchodní skupiny Huawei Richarda Yu zatím zůstanou na Androidu, v případě potřeby však můžou do dvou dnů přejít na Harmony.
  4. Kryptoměny se svezly s pádem akcií, trh digitálních mincí odepsal desítky miliard dolarů (E15.cz). Bitcoin se v pondělí propadl o téměř 10 procent na 9 600 dolarů, brzy se vyšplhal zpět na 10 000. Další kryptoměny ztratily až 15 procent.
  5. Lukáš Hurych z Twista: Jak jsem pomocí hackingu a sociálního inženýrství získal hesla 70 % mých kolegů (CzechCrunch.cz). Máte bezpečnost svých internetových účtů v malíku? Určitě? Chief Product Officer Twista by s vámi dost možná nesouhlasil.
  6. Alza se musí omluvit Heurece za tvrzení, že je riziková, rozhodl soud (iDNES.cz). Pražský městský soud kromě omluvy nařídil Alze i opuštění domény Bezheureky.cz. E-shop se proti nepravomocnému rozhodnutí odvolal. Alza přestala se srovnávačem cen spolupracovat v roce 2016, kdy Heureku koupil konkurenční e-shop Mall.cz.
  7. YouTube v Česku zavádí zlevněné studentské předplatné služeb YouTube Music a Premium (CzechCrunch.cz). Prémiové služby od YouTube jsou u nás dostupné od letošního května. Se studentskou slevou vyjde YouTube Music na 79 korun za měsíc, služba Premium, která kromě hudby nabízí například offline stahování videí, stojí studenty 109 korun měsíčně.
  8. Cestovní pojištění až těsně před odjezdem, nejlépe z mobilu (Novinky.cz). Přes telefon se sjedná každá třetí cestovní pojistka, dvě třetiny Čechů čekají s uzavřením pojistky na poslední chvíli, i když dovolenou samotnou plánují s předstihem. Vyplývá to ze statistik společnosti ePojisteni.cz.
  9. TransferWise spustí své platební karty v Austrálii, na Novém Zélandu a později i v Singapuru (TechCrunch.com). Britský startup TransferWise expanduje do tichomoří. Společnost, jež svým klientům poskytuje čísla bankovních účtů ve více zemích, a tím jim šetří poplatky za mezinárodní převod peněz, dosud nabízela své platební karty v Evropě a Spojených státech.
  10. Poslední šance utratit spořitelní body. Ambiciózní věrnostní systém končí pro nezájem (Aktuálně.cz). Věrnostní body z programu iBod od České spořitelny bude možné utratit do 31. srpna. Body je možné konvertovat na iKupony, které teoreticky platí až do konce října, nebo je věnovat na charitu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#21 – Bitcoinová ETF schválena

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn