Search
Close this search box.

Překonej svůj strach #1 – Arachnofobie aneb strach z pavouků

Pavučina na trávě

V Portu letos překonáváme své strachy. Ať už se to týká běžnějších strachů jakými jsou právě strach ze zvířat či výšek, tak i strach z investování či rozhovoru o financích. Pokud i vy s nějakým bojujete, teď je ten správný čas, zkusit ho překonat.

Strach před vlastním strachem. I tak mnozí definují pojem fobie. Jednou z nejčastějších je právě arachnofobie – strach z pavouků.

Začněme však úplně na začátku a to strachem ze zvířat, který se označuje pojmem zoofobie.
Umí na sebe vzít různé podoby a může přerůst až do intenzivní fobie, která umí negativně ovlivnit náš život. Nejčastější zoofobie jsou z pavouků, psů a bodavého hmyzu, méně obvyklé například z ptáků.
V praxi se můžeme setkat s rozdělením jednotlivých druhů, které jsou konkrétněji pojmenovány. Mnozí z nás se bojí hadů (ophidofobie), hmyzu (entomofobie), koček (ailurofobie) či ptáků (ornitofobie).

Kdy jde o fobii a kdy o běžný strach?

Pro fobii ze zvířat je typické to, že začíná v dřívějším věku (nejčastěji v dětství). Během vývoje dítěte je strach z mnoha zvířat běžný. Jako fobie se diagnostikuje jen tehdy, když je velmi silná, zasahuje vám intenzivně do života a trvá více než šest měsíců.

Jedním z nejběžnějších typů specifických fobií, je právě arachnofobie nebo i nadměrný a nepochopitelný strach z pavouků. Mnozí z nás si uvědomují, že tento strach je iracionální, ale nejsme schopni s tím nic udělat. Přece jsme silnější a chytřejší, přesto v nás umí vyvolat panický strach, který může provázet pláč, třes celého těla, nepravidelné dýchání či zvýšený srdeční tep.

Jak jsme mohli k tomu strachu přijít?

  • Traumatické zkušenosti: Pavouky se můžeme začít bát právě po špatné zkušenosti, která mohla proběhnout v dětství či v dospělosti.
  • Dědičnost: Strach z pavouků může být dědičná záležitost, to znamená, že lidé jsou náchylnější, pokud s tímto strachem bojuje někteří člen jejich rodiny.
  • Sociální vliv: Strach z pavouků může být způsoben negativními příběhy a zkušenostmi, které slyšíme od ostatních lidí.
  • Psychologické faktory: Někteří lidé mají tendenci k vyšší úzkosti, která v nás umí způsobit panický strach, který může provázet pláč, třes celého těla, nepravidelné dýchání či zvýšený srdeční tep.

Kluk straší umělým pavoukem

Strach nutí člověka, aby se vyhýbal místům a různým situacím, které by ho mohly přivolat. To do značné míry negativně ovlivňuje náš život. Existuje však několik způsobů, jak bojovat se svým strachem z pavouků:

  • Zvyšování odolnosti: Postupně se dostávejte do blízkosti pavouků, například tím, že se na ně budete dívat na fotografiích nebo videích, nebo že se budete dívat na živé pavouky z bezpečné vzdálenosti.
  • Relaxační techniky: Naučte se relaxační techniky, jako jsou dýchací cvičení nebo meditace, které vám pomohou uklidnit se, když se setkáte s pavoukem.
  • Změna perspektivy: Zkuste se na to podívat tak, že pavouci jsou opravdu prospěšní pro náš ekosystém a že většina pavouků v naší zemi nepředstavuje žádné nebezpečí.
  • Prevence: Jak víme, tato fobie má i genetický podklad. Trpí-li jí rodič, pravděpodobně se vyskytne iu dítěte. Předejděte jejímu vzniku a ukažte dítěti, jak se dá vyrovnat s tímto strachem.

 

Co vám radíme na závěr? Zkuste si o svém strachu vyhledat přiměřené informace, promluvit si o něm se svým blízkým či odborníkem. Měli byste racionálně vyhodnotit jeho nebezpečí a zamyslet se, co vám daný podnět způsobuje, proč se to děje a kde to začalo.  Skvělým kurzem, který vám pomůže překonat váš strach nabízí Zooškola pro dospělé. V kurzu Zbavte se fobií vás zkušení lektoři seznámí s obávanými tvory, vysvětlováním a postupným seznamováním se pokusí nahradit negativní pocity pozitivní zkušeností do dalšího života.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý vzkaz – „Never