Search
Close this search box.

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

1 mld. eur Portu

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou. Náš dlouhodobý cíl demokratizovat investování v Česku i za hranicemi je tak zase o krok dále.

Překročení hranice jedné miliardy eur pod správou není jen další pokořené číslo. Stojí za tím především důvěra více než 230 tisíc uživatelů, kteří nám svěřují své finance do péče. Vážíme si toho a je to pro nás obrovský závazek pro další vylepšování našich služeb. Tento úspěch také naznačuje, že se české investiční prostředí posouvá kupředu a poptávka po moderním a dostupném způsobu investování roste.

Portu letos slaví 5 let od svého založení a za tu dobu se rozrostlo do zhruba 40členného týmu. S myšlenkou založit první online investiční platformu v Česku přišel Radim Krejčí, který se inspiroval v zahraničí a chtěl zpřístupnit svět investic i u nás. Nápad se ujal a Portu vzniklo pod záštitou WOOD & Company, investiční skupiny s 30letou tradicí. Nyní Portu funguje kromě Česka také na Slovensku a v Polsku.

„Když se příbuzní a známí ptali, co bych jim doporučil, nevěděl jsem, co jim s klidným srdcem odpovědět. Investiční kultura v Česku byla daleko za tou západní. A pokud investování člověk moc nerozuměl, tak měl na výběr maximálně ze stavebního spoření a podílových fondů,“ popisuje zakladatel Portu Radim Krejčí a dodává: „Portu jsem zakládal s cílem zpřístupnit svět investic každému bez ohledu na velikost bohatství i odborné znalosti.“

Bez komunity by to nešlo

Kolem Portu vznikla za ta léta početná zapálená komunita, které rádi nasloucháme, ať už na sociálních sítích (např. facebooková skupina Investor na Portu s více než 11 tisíci uživateli) nebo na akcích naživo. Právě zpětná vazba a kontakt s investory je zásadní pro další produktový vývoj, ale zkrátka i pro to, aby si naše platforma zachovala lidskou tvář. Jsme sice největší online investiční platformou na českém trhu a fungujeme naplno v digitálním prostředí, osobní a lidský přístup je pro nás ovšem klíčový.

Kdo stojí za první eurovou miliardou na Portu?

Přestože mezi investory na Portu značně převládají muži (64 %), podíl žen investorek se rok od roku zvyšuje. V prvním roce po založení platformy činilo zastoupení žen pouhých 5 %, ještě před rokem zhruba 30 % a nyní se tato hodnota přibližuje ke 40 %.

Co se týká věku, zhruba třetinu (33%) všech uživatelů tvoří lidé mezi 30 a 40 lety. Silné zastoupení má ale i mladší generace ve věku 18 až 29 let (25 %), třetí místo zastávají investoři od 41 do 50 let (19 %). Čtvrtou příčku si s 9 % dělí ti nejmladší (tedy dětské účty do 18 let věku) a generace od 51 do 60 let. Nejméně na Portu investují lidé starší 60 let (4,7 %).

Jak se vyvíjel objem peněz pod správou?

První miliardu korun pod správou jsme slavili na podzim roku 2020. Loni jsme překonali milník 10 miliard a letos v červnu tato suma přesáhla 20 miliard korun. O měsíc dříve, tedy v květnu 2023, se také přehoupl počet uživatelů přes hranici 200 000.

Co přinesl poslední rok? A co se chystá?

Poslední rok se na Portu událo spoustu novinek, ať už z pohledu funkcionalit nebo zbrusu nových produktů. Na základě zájmu investorů jsme v loni spustili službu Portu Crypto určenou pro odvážnější investory. Koncem loňského roku jsme také představili Odpovědná portfolia pro ty, kdo chtějí investovat v souladu se svým přesvědčením, s ohledem na naši planetu i společnost. V rámci vlastních strategií můžete nově investovat do jednotlivých akcií. Vybrat si lze z těch největších světových firem, ale i z českých společností. V Portu jsme totiž jako první spustili frakční investování do českých akcií (např. ČEZ, KB, Kofola a další).

To ale rozhodně není vše. Neustále se snažíme vylepšovat i stávající produkty. A to například novou mobilní aplikaci, která je dostupná jak pro operační systém iOS, tak pro Android. Uvedli jsme také eurovou variantu oblíbené Investiční rezervy, našeho nejkonzervativnějšího produktu, jehož základem je úročená hotovost.

Novinkou posledních dní jsou Pravidelné převody. Díky této funkci můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí. Stejně snadno můžete převádět také prostředky na dětské účty.

Pozadu nezůstávají ani dvě naše přidružené platformy, tedy opPORTUnity pro nevšední investiční příležitosti a Portu Gallery pro investování do sběratelských předmětů. Na opPORTUnity aktuálně najdete možnost investovat do nemovitostního podílového fondu z dílny WOOD & Company, který se zaměřuje na komerční reality a má cílový výnos 7–9 % ročně. Portu Gallery do 28. listopadu zase nabízí unikátní investiční příležitost v podobě nejkomplexnější sbírky děl Alfonse Muchy.Portu je tu pro ty, kdo chtějí efektivně spravovat své finance a připravit se tak na budoucnost. Také proto nyní intenzivně pracujeme na novém produktu, který bude plně v souladu s vládou nově schváleným Dlouhodobým investičním produktem (DIP). Ten může již od příštího roku začít přispívat k udržitelnosti důchodového systému a usnadnit tak českým občanům zajistit se na stáří efektivněji formou investování, s daňovými úlevami až 48 tisíc ročně a možným příspěvkem od zaměstnavatele.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Malý, ale šikovný MINI

Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední týdny dělo ve

Investice do vína

Investice do francouzských vín

V Portu Gallery podcastu jsme tentokrát přivítali someliéra a odborníka na víno Víta Bartoška, aby nám představil svět

komodity-ropa-3-e1690978164138

Propad ropného sektoru ukazuje potřebu diverzifikace

Období vysoké inflace, které se rozpoutalo v druhé polovině roku 2021 a vyvrcholilo v roce 2022, bylo ve prospěch některých tříd aktiv. Dařilo se zejména energetickým a ropným společnostem, jejichž akcie v nejednom případě vyskočily o stovky procent.