Search
Close this search box.

ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Klíčová 2T repo sazba klesla na 4,75 %

Česká národní banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Bankovní rada na svém čtvrtém letošním měnově-politickém zasedání rozhodla o snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu a potvrdila tak očekávání trhu. Sazba je nyní na nejnižší úrovni od dubna 2022.

Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky se tak snížila z 5,25 % na 4,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,75 % a lombardní sazby na 5,75 %. Diskontní sazba je úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB své volné peníze nad rámec repo operací. Lombardní sazba je svým způsobem opakem sazby diskontní a určuje, za kolik si komerční banky půjčují od ČNB.

Očekávání ohledně snížení o 50 bazických bodů nebyla tak jednoznačná jako v minulosti, proto koruna za poslední dny vůči euru poměrně razantně oslabila na aktuálních 24,96 Kč za euro. Razantnějšímu snížení dopomohl květnový pokles inflace na 2,6 % a nedávná data z ekonomiky, která v prvním čtvrtletí nevzrostla o tolik, kolik se čekalo.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme