Search
Close this search box.

Hedging: Nenechte posilující korunu umazat vaše zisky

V Hospodářských novinách vyšel 20.9. článek Luďka Vainerta shrnující aktuální situaci běžného českého investora – pro dlouhodobě zajímavý výnos musí člověk investovat na zahraničních trzích, avšak současný trend posilování české koruny umazává velkou část zisků. Co má tedy český investor v současné době dělat? Je snad lepší nechat ležet peníze ladem anebo se i s obavou měnového rizika vydat za hranice? Pojďme se podívat na několik čísel a také na to, jak vám Portu usnadní rozhodování.

Abychom si ukázali, jak výrazně může posilování koruny ovlivňovat výnos zahraniční investice, budeme uvažovat českého investora, který přesně před rokem zainvestoval do amerických akcií. Řekněme, že nakoupil index S&P500, který odráží vývoj cen akcií 500 největších amerických společností, a dobře proto reprezentuje vývoj místního trhu. Investice do tohoto indexu za poslední rok zhodnotila o působivých 15,6 %. Pokud by se investor rozhodl nyní svou investici zpeněžit, zjistil by ale, že kvůli posílení koruny (poklesu měnového kurzu vůči dolaru z 24,15 na aktuálních 21,85) o velkou část výnosu přijde. Koruna posílila oproti dolaru za poslední rok konkrétně o 9,57 %. Čistý výnos v korunách se proto smrskne jen na 4,6 %.

*Modrá linka reprezentuje vývoj S&P 500, oranžová kurz USD/CZK (zdroj Bloomberg)

Pokud by k zainvestování nedošlo před rokem, ale například na začátku ledna, dostal by se k dnešnímu datu investor dokonce do ztráty o více než 5 %, jelikož za toto období posílení koruny převážilo růst amerického trhu.

My v Portu budeme vždy usilovat o to, aby při dané míře rizika, byl výnos co nejvyšší – a to ideálně bez ohledu na kurz koruny vůči zahraničním měnám. Vystavit klienty takovému riziku ztráty, jaké představuje posilující koruna dnes, pro nás není přijatelné. Velmi nás proto těší, že našim klientům budeme moci nabídnout unikátní službu zajištění jejich investice proti kurzovým výkyvům. Službu, která byla dříve drobným investorům jen těžko dostupná. S Portu je však součástí každé investice. A to bez navýšení poplatku za správu klientských peněz.

Jak zajištění funguje?

Při zainvestování klientských peněz na zahraničních trzích dojde také k otevření forwardového obchodu, díky kterému bude investice chráněna i při poklesu kurzu. Jednoduše řečeno, uzavře se dodatečný obchod, který bude vydělávat v případě posilování koruny. Zisk z takového forwardového obchodu bude následně kompenzovat nižší dosažený výnos ze zahraniční investice. Pokud by tedy investor před rokem investoval stejně, jako jsme si ukazovali výše a současně by byla investice kurzově zajištěna, nebyl by jeho čistý korunový výnos 4,6 %, ale převyšoval by 15 %.

S kurzovým zajištěním jsou spojené ale dvě věci, které je potřeba zmínit. Forwardový obchod zajistí, že čistý výnos korunového investora nebude ovlivněn žádnými kurzovými pohyby. A to platí jak na posilování, tak ale i oslabování koruny. V případě, že by koruna krátkodobě oslabila, nebude na tom zajištěný investor profitovat – právě kvůli onomu zajištění. Pokud by se trend dlouhodobě obrátil a očekávalo by se delší oslabování koruny, Portu by od zajišťování investic dle přesně stanovené metodiky pochopitelně upustilo. V současné době jsme ale v situaci, kdy žádné očekávané oslabování koruny v dohlednu není.

Druhou věcí je náklad zajištění. Jako otevření každého jiného kontraktu, i otevření zajišťovacího forwardu má své náklady. Tento náklad se projeví jako snížení výnosu v řádu desetin procent. V porovnání se ztrátou, kterou může vlivem posílení koruny investor utrpět, se však jedná o zlomkovou hodnotu. A stejně jako tomu je při změně trendu trhů, pokud by došlo ke změně podmínek či nákladů a zajišťování by již nebylo pro klienty přínosné, došlo by dle metodiky opět k jeho ukončení.

Naším cílem v Portu bylo od začátku vytvořit takovou investiční službu, která se postará o vaše peníze bez toho, abyste museli pravidelně sledovat zprávy z finančních trhů, vymýšlet investiční strategii anebo se trápit právě posilující českou korunou. Zajištění vaší investice proti kurzovému riziku je jen jednou z mnoha věcí, díky které vám Portu dělá vaše finanční rozhodnutí jednodušší.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#20 – Kryptoměny opět v kurzu

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn.

poradci

Nejdražší rada je špatná rada

Již přes 9 let sledujeme prakticky nepřetržitý růst na americkém trhu akcií. Rok 2018 je o něco bouřlivější