Search
Close this search box.

Den otevřené garáže do třetice…

… ale ne naposled! V sobotu 20. května se konal již třetí Den otevřené garáže Portu Gallery v Litoměřicích, kde je pečováno o sbírku automobilů Portu Gallery.

I když letošní jaro zmizelo docela rychle a bylo vlastně docela chladné a moc nevyzývalo k venkovním radovánkám. Sobota 20. května se ale vydařila – od rána bylo slunečno, s lehkým jarním větříkem. Počasí jako stvořené k výletům do přírody nebo kamkoliv ven. A vhodné také ke strávení příjemného odpoledne ve společnosti krásných klasických automobilů, což mnozí využili. Návštěvníci mohli obdivovat celkem 14 klasických kousků, reprezentujících různé designové i technické školy.

Jestliže venku místy Slunce pálilo až moc, uvnitř historické budovy garáže, dříve využívané jako stáje pro přepřah poštovních koní, bylo velmi příjemně. O tom se přesvědčila už početná skupina, která dorazila na první přednášku, tradičně naplánovanou na 14:00 hodin. Celou akci opět uváděl Martin Jaroš, který představil základní principy Portu Gallery a poté se slova ujal František Vahala, kurátor sbírky. „Přednáška měla původně trvat tak 20 minut, ale nedalo mi to a chtěl jsem dychtivým zájemcům vysvětlit i širší souvislosti – i proto jsem nakonec mluvil celkem 57 minut,“ směje se Vahala.

Zájem o automobily byl opravdu silný. Ačkoliv se skupiny návštěvníků ani jednotlivci tolik nezajímali o přesné technické detaily, o to zajímavější bylo vysvětlení některých souvislostí automobilového průmyslu jako celku, ilustrovaném na jednotlivých exponátech sbírky. „Ve finále jsme se tedy tolik nebavili o výkonu nebo technických drobnostech, ale hodně o celkovém trhu s automobily zejména v 50. a 60. letech nebo různých okolnostech, které měnily poptávku a nabídku v průběhu času, jako například ropná krize atd.,“ doplňuje Vahala.

Celkový náhled na postupný vývoj automobilizmu a jeho souvislosti evidentně zájemce z řad nadšenců i úplných lajků přitahoval o dost víc, než jednotlivé typy rozvodů ventilů v motoru. Není se čemu divit – udělat si během jedné z přednášek celkový náhled na určitou věc je jistě nemalá přidaná hodnota.

Druhým nosným tématem byl design automobilů, respektive různé spojující (i rozdělující) prvky vzhledu jednotlivých modelů. Zajímavostí je jistě fakt, že v naší garáži se již nachází několik vozidel s karosériemi od význačných designových studií své doby – hlavně Pinin Farina, Bertone či Ghia. Jak názvy naznačují, nejlepší školy designu pocházejí z Apeninského poloostrova. I o nich jsme mluvili, protože i po letech vzbuzují emoce a upřímně, dnes už se automobily nestaví ručně (obecně, neberte nás za slovo) a i když jejich design často navrhují lidé, velkosériová výroba zkrátka není tím samým, jako ručně skládané elegantní tvary, jaké vznikaly například v 50. letech.

Během odpoledne, které poklidně ubíhalo sériemi debatních kroužků i seznamování se s jednotlivci,  si návštěvníci naší garáže užívali nejen občerstvení, ale například i různé hry. K večeru už lidí ubývalo, ale o co komornější byla poslední přednáška od 18:00 hod, o to více bylo dotazů nejen k p. Vahalovi, ale i Martinu Jarošovi, který ochotně vysvětloval jednotlivá specifika obchodního modelu Portu Gallery.

Jestliže dostáváte newslettery, jistě jste zaznamenali, že investice do různých přitažlivých předmětů z různých sfér (ať už se bavíme o autech, whisky, uměleckých skvostech nebo třeba mincích a známkách) jsou stále populárnější. Naším plánem pro druhou polovinu letošního roku je sbírku opět posunout na další úroveň – některá auta je nyní dobré prodat, další ponechat. Ale neuděláme chybu, když vás touto formou veřejně nalákáme, protože se máte na co těšit! Ať už v oblasti automobilů, tak i dalších neméně pestrých odvětvích sběratelství a investic.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po

Představení strategie: Rozvojové trhy

Představení strategie: Rozvojové trhy

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených