Svět investic je poněkud zvláštní. Lidé se většinou zajímají o výši výnosu, výrazně méně o riziko s investicí spojené. Důvod je jasný, riziko se nedá jednoduše a jednoznačně měřit, pro mnoho lidí jde o těžko uchopitelný pojem, zatímco „kolik vydělám,“ si umí spočítat každý.
Portu jsme postavili pro to, abychom umožnili lidem těžit z výnosového potenciálu, který v dlouhodobém horizontu přináší kapitálový trh. Záměrně nikde neslibujeme konkrétní procenta, protože víme, jak moc je kapitálový trh kolísavý a my žádnou křišťálovou kouli nemáme. Umíme ale pracovat se statistikou a pravděpodobností, umíme řídit riziko a víme, jak moc mohou výnosy ovlivnit poplatky, které si účtují zprostředkovatelé a obchodníci s cennými papíry. To jsou hlavní devizy Portu.
Ale zpět k výnosům. Je to to hlavní na investování. Všichni se na to ptají. Já věřím Portu, proto jsem vložil do několika Portu portfolií vlastní peníze. Přestože jsme Portu spustili teprve nedávno a v krátkém období nemá smysl se pouštět do hlubších analýz, můžeme si na několika portfoliích alespoň ilustrovat základní principy fungování.
Základní fakta pro všechna portfolia jsou: koruna ve sledovaném období překvapivě oslabovala k euru i k dolaru. Akciový trh postupně klesal, v tomto okamžiku je zhruba zpátky na lednových úrovních. Dluhopisový trh zaznamenal spíše ztráty.
1. portfolio Babička
U portfolia s názvem Babička (tip: název portfolia si může každý změnit v náhledu projekcí) s rizikovým profilem 9 a prvním vkladem 20 000 Kč je patrné zhodnocení za zhruba 4 měsíce ve výši 0,73 %. Protože jsme během tohoto období udělali dva vklady náhodně zrovna ve vhodný čas (to jsme ale zjistili až zpětně), je peněžně vážený výnos trochu vyšší (viz typy výnosů).
Absolutní výnos v případě tohoto portfolia je 222,36 Kč. Výnos na Portu je vždy vyjádřen v korunách, v čisté výši, tedy po odečtení poplatků a přičtení přijatých dividend. Na tomto portfoliu byly zaúčtované poplatky v celkové výši 64 Kč a byly připsané dividendy ve výši 1,88 eur a 4,85 dolarů. Portfolio bylo za dobu své existence několikrát rebalancováno.
Vliv změny kurzu koruny byl eliminován pomocí měnového zajištění, koruna ve sledovaném období oslabila, což korunovou hodnotu zajištěného portfolia snižuje. Zajištění proti měnovým výkyvům provádíme v Portu automaticky. Investor s expozicí v USD či eurech bez zajištění je více spekulantem, než investorem. Pracujeme i s fundamentálními odhady, které předpovídají postupné posilování koruny. Více např. v článcích
- HN: Koruna bude dále posilovat, za rok by mohlo stát jedno euro 25 korun).
- Hedging: Nenechte posilující korunu umazat vaše zisky
2. portfolio Raketka
Toto portfolio má rizikový profil číslo 7, je tak o něco méně agresivní (tedy rizikové), než portfolio Babička. Liší se také vyšší vkladů a zároveň byl na tomto portfoliu učiněn i jeden výběr peněz, neboli divestice. Výběr peněz byl zkušební, ve skutečnosti bychom jej pravděpodobně neprováděli, protože bychom nechtěli porušit 3letý daňový test.
Portfolio Raketka, ač konzervativnější, vykázalo za zhruba stejné období na první pohled paradoxně vyšší výnos. Tedy peněžně vážený, který zohledňuje načasování vkladů. Časově vážený výnos, který je vhodný pro porovnávání výnosnosti portfolií, je samozřejmě u parametricky téměř shodného méně rizikového portfolia nižší.
My se domníváme, že zabývat se načasováním vkladů a investice obecně, nedává smysl. Je to jako házení šipek do terče. Daleko lepší je nastavit si pravidelnou investici a vyčkávat, dodržovat stanovený investiční horizont.
- Jak načasovat své investice?
- Proč nemá cenu zabývat se načasováním investice?
- Nicnedělání je občas to nejlepší, co můžete udělat
3. Scalable Capital
Přiznáváme, že inspirací pro Portu jsou zahraniční platformy robo-advisory. My své zahraniční inspirace samozřejmě testujeme a snažíme se vyvarovat chyb, které udělaly. Pro zajímavost níže naleznete ukázku našeho portfolia u Scalable Capital, což je největší německý robo-advisor. Němce testujeme mj. z toho důvodu, že je jejich regulatorní prostředí na rozdíl od Američanů nám asi nejblíže.
U Scalable jsme si založili účet již v červenci loňského roku. Funkčně a uživatelsky je aplikace vynikající, pouze upozorňujeme, že českým občanům není jednoduše dostupná, minimální vklad je 10.000 eur a investice nejsou zajištěny proti kurzovým výkyvům. Zhodnocení u nejagresivnějšího portfolia dosahuje za 13 měsíců 2,48 %. To není mnoho, když si vzpomeneme, že trhy ve druhé polovině loňského roku ještě slušně rostly. Druhý problém je, že se pohybujeme v bazické měně euro a samozřejmě bez měnového zajištění. Po přepočtení do korun (investovali jsme při kurzu 26,04 Kč za euro, aktuální kurz je 25,59) činí výnos jen 0,7 % za více než jeden rok a s posilující korunou se může dále snižovat.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Grafy a procentuální hodnoty v článku zobrazují historickou výnosnost a ta není zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Uvedená portfolia nemusí odpovídat vašemu rizikovému profilu. Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme
Pokud by vás zajímalo, jak by se investice na Portu vyvíjela od roku 2013, můžete se podívat sem:
Co by, kdyby, aneb jak by si vedla vaše investice na Portu historicky