Search
Close this search box.

Rok 2020 ve znamení písmen

Zatímco rok 2019 byl ve znamení brexitu a obchodních válek mezi USA a zejména Čínou a zdálo se, že už nic horšího ani přijít nemůže, dočkali jsem se na jaře letošního roku něčeho, co otřáslo trhy, ekonomikami a vlastně i zažitými stereotypy lidí. Koronakrize se zapíše do historie tím, že způsobila nejsilnější denní výprodeje na burzách, ale kupodivu i jedny z nejprudších růstových seancí. Změnila ale i chování lidí, vynutila si silný odklon od všeho, co je osobní, lidské a zažité a vrhla nás na homeoffice, na e-commerce a do digitálního světa obecně.

Začátek roku byl více méně ospalý, objemy obchodů byly spíše nižší. Na světových trzích panoval relativní klid. Centrální banky ukončovaly dlouhodobé programy kvantitativního uvolňování spojené ještě s řešením krize roku 2008. Vše se zvrtlo v březnu, kdy Covid-19 dorazil do Evropy a investoři začali panikařit. Problémem bylo, že nikdo netušil, co je nový koronavirus zač, kdy se s ním budeme umět vypořádat a jaké dopady bude mít na reálnou ekonomiku. Akciové trhy spadly o 30 a více procent během pár dnů a zdálo se, že kdo akcie neprodal, ten jen prohloupil. Jaká to byla mýlka se ukázalo hned po pár týdnech. Investoři reagovali na zplošťování covidových křivek a začali navyšovat své pozice v tradičních investičních třídách. Burzy se velmi rychle otřepaly a začaly kontinuálně růst, v srpnu byl index S&P500 už znovu na předkrizových únorových maximech a vzestup pokračoval dále živen informacemi o úspěších při testování vakcíny, novými záchrannými balíčky centrálních bank a vlád a ukončením voleb v USA.

Fenoménem roku se stalo nazývání hospodářského oživení různými písmeny. Všichni jsme tušili, že po propadu ekonomické aktivity dojde dřív nebo později k obnově. Jak rychle k návratu na před-covidovou úroveň dojde, měla vyjadřovat písmena V, W, U, L apod. Nakonec z toho bylo alespoň na burzách krásné Véčko, takže ten nejpříjemnější scénář.

Kdo byl vítězem a kdo poraženým roku 2020 v investičním světě?

Vzhledem k tomu, jak rychle trhy oživily, se dá říct jediné – vyhráli zejména všichni dlouhodobí trpěliví investoři a prohráli panikařící spekulanti, ti, kteří vyprodali své pozici při poklesu a v době růstu už nestačili na vzestupnou vlnu naskočit. Krize si vynutila změnu chování lidí, čímž změnila optiku nahlížení na jednotlivé sektory a odvětví. Do popředí se dostaly online technologie, samozřejmě farmaceutický sektor a biotechnologie, i když trend podchytilo včas jen málo investorů. Tohoto trendu velmi dobře využila například česká Pilulka.cz, která velmi úspěšně debutovala na pražské burze.

Co se tedy investičního výhledu týče

Přestože budoucnost je nejistá, dá se říct, že horší to už snad nebude. Krize s sebou přinesla jeden velký problém, a tím je obrovské zadlužení, které se může stát kritickým faktorem v dalších letech. Nyní je růst a oživení taženo zejména růstem peněžní zásoby a to nemůže trvat věčně. Ceny akcií jsou pohledem historických valuačních násobků P/E poměrně vysoko. Zatímco P/E poměr amerických akcií se v posledních letech pohyboval mezi 16 až 22, letos vyskočil až na 28. V příštím roce očekáváme pokles P/E indexu S&P500 zpátky k hodnotě 23 s tím, jak firmy začnou znovu generovat zisky, jejichž výpadek jsme letos zaznamenali v důsledku covidu. Přestože budou akcie vypadat z historického pohledu „drahé“, nebudou jejich ceny dle našeho názoru padat. Půjde o nový normál P/E reflektující množství volných peněz a nulových úrokových sazeb. Akcie tedy budou drahé, přesto porostou.

Ekonomické stimuly vlád a centrálních bank budou pokračovat, očekává se, že například americký Fed bude držet sazby blízko nule minimálně do roku 2023. To je jasný signál pro podporu spotřeby a důvod, proč nenechávat volné peníze v bankách a začít investovat například do akcií a akciových produktů, ale i do výběrových realit, alternativních aktiv nebo komodit. Trochu nepříjemná může být situace investorů do dluhopisů, kde výnosy půjdou dolů i u korporátních bondů.

I v příštím roce bude pokračovat restrukturalizace portfolií ve prospěch „nových“ sektorů, krom farmacie těžící z koronakrize tak půjde také například o ESG sektory a akcie, o ESG tematická ETF, zájem bude i díky novému prezidentu Bidenovi o zelené energie a zelené sektory. Geograficky očekáváme růst významu asijských trhů a Číny, role a zastoupení Spojených států ale bude i nadále dominantní. Předpokládáme pokračování trendu spočívajícího v přesunu investic směrem od aktivně řízených fondů k pasivnímu a nízkonákladovému investování.

Věřím, že koronakrize do rodin přinesla krom obav o zdraví a peníze i něco pozitivního. A to nemyslím jen možnost výhodně refinancovat hypotéku. Například nám dala prostor pro vzdělání a edukaci, samozřejmě i v oblasti financí a investic. Ze statistik ČNB vyplývá, že na účtech bank leží přes 3 biliony korun českých domácností. To je ohromná suma peněz, které zahálejí s téměř nulovým výnosem. Podle průzkumu agentury Bloomberg bude přitom v příštím roce růst americký akciový trh o 9,2 %, ostatně podobným tempem rostou akcie každoročně už posledních 100 let. Věřím proto, že si lidé začnou uvědomovat význam investování i v nelehké době a my jim odpovědné investování budeme ve WOOD & Company a v Portu co nejvíce ulehčovat a navíc s profesionální péčí.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 %

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší budete za x