Search
Close this search box.

Makléř – 3. díl: Neúspěch a zase neúspěch

Ondra dostal úkol. Musí začít vydělávat pro firmu peníze. Stane se obchodníkem. Musí začít obvolávat protistrany a seznamovat se s jejich portfolio manažery. Má klientům prodávat myšlenky, které pak za poplatek zobchodují přes firmu. Úspěch se měří, stejně jako neúspěch. K tomu slouží ŘÁDKA.

Přinášíme další díl minisérie knihy Makléř, která je právě nyní čerstvě dostupná na pultech českých knihkupectví.

Večer Ondrovi všechno došlo. Goldovo rozmazlování byla jenom udička s návnadou. Ředitel zasekl mladou rybku a chvíli ji vykrmoval ze svých zásob. Teď doufá, že mu z ní vyrostl žralok, který si bude shánět žrádlo sám. Část kořisti odevzdá, zbytek si nechá. I tak to bude pořádný ranec. Za co by si jinak všichni ti maníci na tradingu kupovali bavoráky, a někteří dokonce jaguáry? Od zítřka bude jedním z nich.

Strach smíšený s očekáváním. Šířil se stejně jako čokoláda do bílého jogurtu, když Ondra na cestě z obchodu prudce sešlápl brzdu své felicie. Teď se doma rýpe lžičkou v té hnědobílé kaši a neposlouchá, co mu Lída říká. Před očima má křídový papír a jméno Dohnal s řádkou plnou nul.

„Haló, mladý pane!“ zakřičela Lída.

„Co, co, co se děje?“ zakoktal Ondra.

„Nechceš radši pořádnou večeři?“

„Ani ne, nějak nemám hlad,“ odvětil téměř šeptem zamyšlený Ondra a hodil kelímek s půlkou jogurtu do koše.

S Lídou bydleli společně od té doby, co dokončil vysokou. Tak nějak to vyplynulo ze situace. Lídini rodiče se zrovna stěhovali na venkov, a přece v jejich bytě nebude sama. Ondřej měl ze společného soužití trochu strach, ale jeho obavy se ani v nejmenším nenaplnily. Všechno fungovalo překvapivě dobře. Paradoxně na sebe ale měli méně času, než když bydlel na koleji. Ondra vycházel z domu v sedm ráno a před sedmou večer se nevracel. Někdy v práci zůstával až do jedenácti. Když přišel domů, Lída už dávno spala. Pro Ondřeje to ale stejně byla hezká chvilka. Proplížil se do ložnice a pozoroval spící Lídu. Líbila se mu pořád stejně, jako když ji uviděl poprvé, ne-li víc. Dlouhé vlnité vlasy, jemné rysy obličeje a na peřině krásné dlouhé ruce. Políbil ji a šel si vyčistit zuby. Někdy to udělal obráceně.

Druhý den přišel Ondra do práce už v šest, aby si udělal poznámky k hovorům, které hodlal uskutečnit. Jakmile okolo osmé začali okolní makléři obvolávat své klienty, zhluboka se nadechl a vyťukal první telefonní číslo ze seznamu.

„Dobrý den, tady Ondřej Dohnal z Gold & Company.“

„Neznám, co chcete?“

„Chtěl bych vám nabídnout naše služby.“

„Už nevolejte.“

Neúspěch a zase neúspěch. Portfolio manažeři zaměstnaní u investičních fondů měli svého makléře dávno vybraného a novým tvářím dávali šanci zřídkakdy. Gold mu navíc samozřejmě přihrál jen neperspektivní jména zaháčkovaná u konkurence. Že to bude dřina, tušil Ondra hned, ale že se jedná o nadlidský úkol, pochopil až po pár dnech.

Musí na to jinak, tihle hoši jsou zvyklí, že jim všichni lezou do zadku. Vesměs mladí hejskové zhýčkaní ostatními firmami na trhu. Večeře či oběd v luxusní restauraci je nijak neoslní. O finále Wimbledonu nebo týdenní dovolené na Seychelách by ale možná uvažovali. Je potřeba přemýšlet tímhle směrem, zhodnotil Ondra situaci sám pro sebe.

Pokračování příště.

Křest knihy Makléř proběhne v knihkupectví Knihy Dobrovský na Václavském náměstí v Praze 9. října 2018 od 17.00 hodin.

Více informací o knize můžete získat na adrese www.makler-kniha.cz.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rolex GMT Master

Švýcarský hodinářský průmysl

Dopadu pandemie se nevyhnul ani švýcarský hodinářský průmysl, zároveň to byl ale impulz k mnoha potřebným změnám. Nejvíce zasažený