Investování do umění. Spojení finančního světa a uměleckých děl

investovani-do-umeni-tiny

Co mají společného umělecký svět a finanční trhy? Stále více investorů a sběratelů nachází zájem v investování do umění. Toto spojení vytváří nové možnosti diverzifikace portfolia a může být zároveň způsobem, jak podpořit uměleckou kreativitu a talent. V tomto článku se podíváme na to, čím mohou být investice do umění zajímavé a jaký výnos vám mohou přinést.

Umělecká díla jako investice

Investování do umění je stále považováno za výsadu především pro bohaté sběratele a velké renomované galerie. Historie investování do umění je dlouhá, už v antickém Řecku, Římě, Egyptě a Mezopotámii se umění stalo součástí kulturního dědictví a bylo všeobecně považováno za hodnotné. 

Nicméně, díky velkému rozvoji moderních technologií a online platforem se umění stalo dostupnější i pro menší investory, kteří mohou zakoupit pouze část daného díla – například prostřednictvím Portu Gallery nebo americké platformy Masterworks⁠. 

Umělecká díla mohou sloužit jako „bezpečný přístav“ v časech hospodářské nejistoty. Například někteří institucionální investoři, jako jsou velké fondy a nadace, investují do uměleckých děl, aby diverzifikovali své portfolio.

Potenciál růstu na hodnotě mají zejména díla od renomovaných umělců nebo těch, kteří mají nakročeno stát se jimi v budoucnosti. Je však třeba mít na paměti, že správný výběr uměleckého díla je klíčový. Ne pro každé umělecké dílo zákonitě platí, že jeho hodnota vzroste. Je proto důležité být obezřetný, a pokud se pro investici do umění rozhodnete, pečlivě zvážit do čeho své peníze vložíte. 

Při správném výběru, ale může být investice do umění výhodná. Tento typ investic zažívá v poslední době rozmach, se kterým je spojena profesionalizace celého odvětví. Pro sledování trendů proto vznikají indexy, které se snaží měřit vývoj na větší časti nebo i celém trhu po delší časové období. Jedním z takových indexů je i Artprice 100, který sleduje vývoj ceny děl 100 světových umělců. Tomu se například daří porážet i nejznámější akciový index S&P 500.

Jak začít investovat do umění?

Pokud uvažujete o investici do umění, je na začátku důležité provést důkladný průzkum a vyhlédnutou investici konzultovat s odborníky na umění. Předtím, než se pro takovou investici rozhodnete, pečlivě zvažte vaše možnosti. 

Při investování do umění máte v podstatě dvě možnosti. První je opravdu pečlivě nastudovat trh a učinit nákup zcela sám. To s sebou ale může nést některé nevýhody. První je bezesporu to, že zjišťováním si všech potřebných informací a výběrem té pravé investice strávíte velké množství času. V případě, že se jedná o váš první takový nákup, vystavujete se riziku, že při výběru uděláte nějakou chybu. 

Dobrým způsobem, jak vybrat to správné dílo k investici, je nakupovat přes renomované prodejce nebo aukční síně. Tyto portály mají mimo jiné přísné postupy ověřování pravosti a dokážou poskytnout i potřebný servis. Další nevýhodou ale může být vysoká vstupní investice. Umělecká díla renomovaných umělců nejsou většinou levná, vyžadují si často investici ve výši statisíců, nebo i milionů korun. 

Druhou možností investování do umění je přes specializovanou platformu, jako je třeba Portu Gallery. V takovém případě vybere zkušený tým vhodnou investiční příležitost, kterou následně nabídne širší veřejnosti k úpisu. Díky tomu, že se na investici skládá větší počet lidí, je možné investovat už od menší částky, klidně už od 1 Kč. 

Investování do umění může být způsobem, jak spojit finanční svět s uměním. Je to investice, která může být finančně i emocionálně odměňující, a pokud je provedena s rozvahou a znalostí, může přinést zajímavé výnosy.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme