Search
Close this search box.

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Představení strategie: Asie – Pacifik
Představení strategie: Odpovědná budoucnost
Představení strategie: Akciové nebe
Představení strategie: Technologický pokrok
Představení strategie: Světová špička
Představení strategie: Zdraví především
Představení strategie: Balancovaný růst

Vyvážený mix – protože nejrychlejší kůň se unaví první

Přišly vám všechny dosud představené strategie příliš agresivní či úzce zaměřené? Tato vás možná zaujme. Nabízí globálně diverzifikované instrumenty a s růstem se nesnaží lámat rekordy – což se za horších časů, kdy ceny akcií padají, může vyplatit, obzvlášť pokud se vám z volatilnějšího vývoje svírá žaludek. Co dělá tento mix tak vyváženým?

Globální akcie dávají strategii potřebný šmrnc a rozjezd. Dominují tu akcie amerických společností s 55 procenty váhy, nezanedbatelný podíl však mají všechny kouty světa – Japonsko, Spojené království, Čína či Austrálie. Instrument míchá vyspělé země s rozvojovými, prostě jde o ideální všehochuť pro geograficky diverzifikovanou strategii. Pravda však je, že americké společnosti tu mají velice silné zastoupení, což není na škodu, jedná se přece jenom o vyspělý trh, který je stále lídrem světové ekonomiky. V top 10 společnostech tak najdeme výhradně americká jména, která dobře známe z předních příček amerických indexů: Microsoft, Apple, Amazon, Facebook či Alphabet. Ze záplavy technologických společností vyčnívá farmaceutický obr Johnson & Johnson, jehož hygienické produkty známe i v našich končinách.

Globální dluhopisy diverzifikují Vyvážený mix o jiný druh cenných papírů a zmírňují volatilitu akcií. Jde o dluhopisy investičního stupně emitované společnostmi a vládami po celém světě. Jsou jich stovky, od amerických treasury notes přes britské gilts až po japonské státní dluhopisy. A najdeme tu mnoho dalších velkých jmen ze soukromého sektoru: Disney, Toyota či Royal Bank of Canada, která je největší kanadskou bankou.

Zlato upevňuje strategii svou velice nízkou volatilitou. Fond iShares physical Gold drží přes deset tisíc zlatých cihliček. To, že je zlato celkem stabilní investice, neznamená, že jeho cena je neměnná. Za posledních dvacet let vzrostla více než čtyřnásobně, za poslední rok nárůst překonal 16 procent.

Komodity (mix) podporují zlato ve stabilizaci celé strategie. Jde o investici do širokého spektra komodit, z nichž je každá nakupována pomocí futures kontraktů o pěti různých maturitách, čímž se snaží snížit volatilitu instrumentu. Dohromady tak instrument pokrývá 29 komodit z pěti kategorií, například sóju, ropu či stříbro.

I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

Volatilní portfolio, které dlouhodobě hodně vynese, je k ničemu těm, kteří ho ze strachu prodají před dosažením investičního horizontu. Pokud se řadíte mezi investory s nižší chutí riskovat, je lepší volit pomalejší a stabilnější růst. A přesně to nabízí Vyvážený mix – silný potenciál dlouhodobého výnosu s co možná největší ochranou před výraznějšími krátkodobými propady.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví,