Search
Close this search box.

Rekordní propad akcií Facebooku

facebook

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po kontroverzi vztahující se k zpronevěřování dat svých uživatelů, kdy přišel Mark Zuckerberg o více než 6 % svého majetku, tedy o více než 100 miliard Kč, se zdálo, že se hodnota akcií postupně navrací k pozvolnému růstu. Opak byl však pravdou, když se při vyhlašování hospodářských výsledků Facebooku ukázalo, že v dlouhodobém hledisku se růst zisku společnosti zásadně zpomalí. Toto zpomalení je zapříčiněné především snížením počtu nově zaregistrovaných uživatelů a postupným přesunem uživatelů na jiné, atraktivnější a mladší sociální sítě. Dalším důvodem, proč u této společnosti nastává propad, je neustále se zvyšující počet zaměstnanců i přes klesající počet nově registrovaných uživatelů. Zdá se, že éra Facebooku by mohla být u konce.

Ve čtvrtek se po zveřejnění pravidelného čtvrtletního výkazu akcie Facebooku propadly o téměř 20 %, což znamenalo ztrátu hodnoty 120 miliard USD (2,6 bilionu Kč). Při propadu změnilo majitele 170 milionů akcií. Jedná se o největší jednorázový propad akcií společnosti Facebook od jeho vstupu na burzu v roce 2012. Zároveň se jedná i o největší denní propad americké společnosti v historii.

Graf 1: Vývoj akcií společnosti Facebook od 20.7.2018 do 26.7.2018 (zdroj)

Jak propad ovlivnil jiné společnosti

Po čtvrtečním propadu Facebooku nastal pokles i u konkurenční sociální sítě Twitter. Ten sice dnes oznámil dosažení ziskového hospodaření již třetí čtvrtletí v řadě (po předchozích letech půstu), ale zároveň přiznal pokles uživatelů o 1 milion. Ve srovnání s celkovým počtem uživatelů Twitteru, kterých je 335 milionů, jde sice o mizivé číslo, ale investory trápí změna dosud růstového trendu.

Pětiprocentní propad zažila i společnost Snap, stojící za populární aplikací Snapchat. Celou ztrátu však dokázala v průběhu čtvrtka smazat.

Investice do zabezpečení dat uživatelů

Hlavním problémem společnosti Facebook jsou rostoucí výdaje na zabezpečení, které začínají čím dál tím více ovlivňovat ziskovost společnosti. Samotné vedení společnosti se netajilo tím, že tyto náklady klesat nebudou, a proto očekávají další pokles zisků. Zatímco někteří experti předpovídali, že zavedení GDPR v Evropě by mohlo vést k odstranění menších konkurentů, kteří nebudou schopni se přizpůsobit (u nás například služba Spolužáci.cz), realita byla odlišná.

Vliv na Portu

I přesto, že je Facebook jednou z největších společností na světě a propad byl přes 120 miliard USD, vliv na Portu byl, díky chytře diverzifikovanému portfoliu, minimální. Navzdory tomu, že akcie společnosti Facebook patří mezi TOP 5 akcií indexu S&P 500, jeho váha v indexu se pohybuje pouze okolo 2 %. Díky tomu 20% propad znamenal pokles celého indexu o 0,43 %.

Pokud se tedy podíváme na portfolio 5 u Portu, způsobil propad společnosti Facebook pokles portfolia o 0,15 %. Z každých investovaných 1 000 Kč tak vymazal 1,50 Kč.

Ačkoliv je každý významný propad jedné ze společností ve vašem portfoliu nepříjemnou zprávou, je důležité nezapomínat na dlouhodobou investiční strategii.

Propad společnosti o jednu pětinu v rámci jednoho dne není příliš obvyklým jevem. O to více, když se tak stane u jedné z nejvýznamnějších společností. Stojí však za zmínku, že tímto propadem se společnost dostala na cenu akcií z konce roku 2017 a není tak ani zdaleka vyloučené, že do konce roku se společnost bude obchodovat za stejné ceny, jako tomu bylo ze začátku tohoto týdne.

Graf 2: Vývoj akcií společnosti Facebook od začátku roku 2015 (zdroj)

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 lokalit, kam vyrazit na dovolenou

V předchozích článcích jsme shrnuli, jak důležité je plánování dovolených a kontrola přílišných útrat při těchto výletech. Dovolená vždy

rozpočet

Proč mít rozpočet a jak ho vytvořit?

Pokud se zeptáte stovky finančních poradců, co je podle nich nejdůležitější pro tvoření správných finančních rozhodnutí, většina z