Search
Close this search box.

Jak fungují indexové fondy?

stocks investing

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu.

Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že investování na akciovém trhu je pro ně děsivé a/nebo zastrašující. Ať už je to obava, že uděláte špatnou investici a přijdete o peníze, nebo nemožnost si nechat poradit od kvalitního investičního poradenství, tento strach brzdí vaše jmění v růstu.

Dobrou zprávou je, že v dnešní moderní době existuje mnoho snadných způsobů investování; nemusíte se tedy obávat výběru jednotlivých akcií, najímání drahého poradce také není vždy nutné. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak začít investovat, jsou právě indexové fondy.

Jak indexové fondy fungují?

Indexové fondy jsou typem investičních fondů, které sledují referenční index, jako je například index S&P 500 nebo Nasdaq 100. Když vložíte peníze do indexového fondu, jsou tyto prostředky použity k investování do všech společností, které daný index tvoří. To vám umožní mít rozmanitější portfolio, než kdybyste nakupovali jednotlivé akcie.

Jako příklad použijme index S&P 500, což je jeden z hlavních indexů, který sleduje výkonnost 500 největších společností v USA. Investice do fondu S&P 500 (jeden z nejoblíbenějších) znamená, že vaše investice jsou vázány na výkonnost širokého spektra společností. Protože je cílem indexových fondů kopírovat stejnou držbu jakéhokoli indexu, který sledují, jsou přirozeně diverzifikované, a mají tak nižší riziko než držba jednotlivých akcií. Ačkoli je jasné, že i index S&P 500 kolísá, historicky přinášel investorům v průběhu času téměř 10% průměrný roční výnos (nelze opomenout fakt, že budoucí výnosy nejsou zaručeny).

Protože fond pouze kopíruje určitý index, nemusí indexoví investoři investice do akcií a dluhopisů tak pečlivě a aktivně spravovat. Z toho důvodu patří indexové fondy k pasivním formám investování – a právě to je odlišuje od podílových fondů. Podílové fondy jsou aktivně spravovány správci fondů, kteří vaše investice vybírají. Jejich cílem je překonat trh, zatímco cílem indexových fondů je jednoduše vyrovnat výkonnost trhu. Protože indexové fondy nevyžadují každodenní správu, mají nižší náklady (tzv. nákladové poměry) na jejich vedení než podílové fondy. Peníze ušetřené na poplatcích díky investování do indexového fondu vám oproti podílovému fondu mohou v dlouhodobém horizontu ušetřit spoustu peněz a následně vám i více peněz vydělat.

Jak do indexových fondů investovat?

Chcete-li investovat do indexového fondu přímo, potřebujete si založit účet u brokera (např. LYNX či XTB). To však může někomu, kdo se v oblasti investování příliš nepohybuje, připadat příliš komplikované. V poměrně velkém množství nabízených instrumentů je relativně snadné udělat chybu a oboru ne příliš znalý člověk by se v tom mohl lehce ztratit. Pro ty, kteří si na aktivnější správu investičního portfolia úplně netroufají, se nabízí zvážení uživatelsky přívětivějších robo-advisory platforem, mezi které patří také Portu. Ty automaticky rebalancují vaše portfolia na základě tržních podmínek, aby zvýšily výnosový potenciál portfolia. Za správu navíc nezaplatíte tak vysoké poplatky jako tomu často bývá při využití služeb finančních poradců. S roboadvisory vám zkrátka odpadne potřeba se o portfolia aktivně starat a zbyde vám čas na to, čemu se skutečně chcete věnovat.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

apple

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem (Zdroj.cz). Od

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro mnoho z nás může

Makléř – 18.díl: Nové pořádky

Arnold Gold se přepočítal. Projekt Energon skončil neslavně, němečtí akcionáři machinace s akciemi odhalili, Golda vyhodili a firmu zachránili.