Search
Close this search box.

V únoru se akciovým trhům dařilo ještě více než v lednu. Boom okolo AI neutichá

V únoru se akciovým trhům dařilo ještě více než v lednu a pozitivní nálada tak panuje nadále. Boom okolo umělé inteligence totiž neutichl. To potvrdily opět rekordní a toto čtvrtletí nejočekávanější hospodářské výsledky společnosti Nvidia, která je v této oblasti lídrem a čipy pro umělou inteligenci vyvíjí. Ve čtvrtém čtvrtletí 2023 ji vzrostly tržby meziročně o 265 % a od začátku roku akcie připsaly 60 %. Nvidia se tak stala 4. nejhodnotnější společností na světě a předběhla Amazon a Alphabet. Trhy se výsledků obávaly, protože očekávání byla vysoká, nakonec ale zažehly na trzích další optimismus.

Americký index S&P 500 od začátku roku vzrostl o 7,45 %, z toho o 5,1 % v únoru navzdory tomu, že inflace za leden klesla méně než se čekalo, a že Fed kvůli tomu pravděpodobně sníží úrokové sazby až v červnu oproti dříve očekávaném březnu. Trhy po oznámení inflačních čísel zamířily do červených čísel, ale pouze krátkodobě. Technologický index Nasdaq Composite od nového roku vzrostl o 9 % především díky již zmíněným pozitivním výsledkům Nvidia, jejíž akcie od začátku roku připsaly 60 %. Nelze opomenout ani společnost Meta (dříve Facebook), jejíž akcie od začátku roku vzrostly o 41 % a která v posledních hospodářských výsledcích za čtvrté čtvrtletí vykázala 201% meziroční nárůst čistého zisku. Akcie Alphabet od nového roku kolísají okolo nuly a připsaly jen mírných (0,2 %).

Evropským akciím se v tomto roce daří podobně a evropský index Euro Stoxx 50 v tomto roce vzrostl o 8,4 %. Poslední inflační čísla za únor vykázaly pokračující ústup cenových tlaků v největších evropských ekonomikách. Povzbudivý byl i vývoj jádrové inflace, na kterou se ECB obzvláště zaměřuje. Akciím se dařilo navzdory tomu, že ECB je zatím ke snižování úrokových sazeb skeptická a prozatím o tom debatovat odmítá. Trhy počítají s prvním snížením úrokových sazeb na červnovém zasedání ECB.

Obdivuhodnou výkonnost mají tento rok japonské akcie. Japonský index Nikkei 225 si za poslední 2 měsíce připsal 20 % a po 34 letech se dostal zpět na svá maxima. Od začátku roku 2023 si pak připsal více než 50 %, v případě amerického S&P 500 to bylo 32 %. Zisky na japonském akciovém trhu přicházejí v pozadí setrvale oslabujícího japonského jenu, a to zejména kvůli rozdílu mezi vysokými úrokovými sazbami v USA a mimořádně uvolněné měnové politice. Z popela vstává i čínský index Hang Seng, který v únoru připsal 7,1 % v naději na zlepšení ekonomické situace díky vládním stimulům. Od začátku roku je ale stále 1,2 % v záporu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení účtu DIP

Představení nového Důchodového účtu DIP

V úterý 23. ledna proběhl webinář na téma Důchodového účtu (DIP) na Portu. Během webináře jsme obecně představili strukturu DIP účtu, jeho podmínky a výhody. Zároveň jsme provedli srovnání s tradičním Doplňkovým penzijním spořením a ukázali, jak si Důchodový účet na Portu založit.