Search
Close this search box.

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve které vyzpovídá zkušené tradery WOOD & Company, aby prozradili, na co se při investování zaměřují a jak si složili svou investiční strategii na Portu.

V dnešním dílu přivítáme Filipa Kejlu, investičního stratéga WOOD & Company. Filip má více než 20 let zkušeností na finančních trzích a ve WOOD & Company strávil celkem 8 let. Začínal zde jako trader a nyní působí na pozici investičního stratéga, takže má na starosti vyhledávání a realizaci zajímavých investičních příležitostí na finančním trhu jak v Česku, tak v zahraničí, a také obchodování na vlastní účet společnosti, tzv. proprietary trading a zhodnocování finančních prostředků společnosti. Ve volném čase Filip rád čte – momentálně má rozečtené Umění války – a cestuje po celém světě.

Investiční stratég WOOD & Company, Filip Kejla

Podle čeho vybíráš instrumenty? Na jaká kritéria se zaměřuješ?

Z klasického aktivního brokera jsem se časem přesunul do pozice investora, takže se místo aktivního obchodování věnuji dlouhodobým investicím. Proto svou strategii nastavuji především z pohledu aktuální situace a pohledem do budoucna. Jsme teď v ekonomické fázi v horním cyklu růstu a k tomu je potřeba přihlížet. Při výběru akcií je pro mě důležité, aby společnost měla silnou rozvahu a cash flow ale zároveň musí být stále inovativní. Růst je důležitý, ale musí být organický a především podpořený silnou bilanční sumou. Myslím samozřejmě i na to, aby mezi instrumenty byly zastoupené i konzervativnější složky, jako je třeba zlato a zajištěné shortové pozice.

Rád se zaměřuji na Spojené státy, především z důvodu super likvidity, ale paradoxně proti tomu i na český trh, který nabízí až neuvěřitelnou dividendovou show již několik let po sobě.

V poslední době se ale začínám ve svých investicích zaměřovat i na Asii, kde nás podle mě čeká ještě spanilá jízda na několik let.

Jaké 3 instrumenty sis dal do své strategie na Portu a proč?

Portu strategie je fantastický nástroj především proto, že si svojí strategii v podstatě nadefinujete sami. Já sám jsem si vybral do svého portfolia asijské akcie. Myslím, že tento region může velmi profitovat z rebalance MSCI indexu*, kde do této oblasti začne přitékat výrazně vyšší objem peněžních prostředků. Ve finále bude Čína profitovat silněji než USA z vyřešení obchodní války a navíc se čínské akcie po předchozím výrazném oslabení dostaly opět do hledáčku investorů.

Jako příležitost také vnímám stále akcie střední a východní Evropy, kde společnosti generuji neustále velmi zajímavé zisky, o které se nebojí dělit ani s minoritními akcionáři.

Jako poslední jsem zvolil automatizaci a robotiku, protože to je otázka budoucnosti a jako investice nesmí v mém portfoliu chybět.

Máš nějaký tip pro začínající investory?

Investujte dlouhodobě. Dlouhodobé investovaní dává smysl, krátkodobě jste pouze něčí figurka na šachovnici, kterou neovládáte. Nečasujte trh a investujte postupně – to přesně Portu nabízí. Čím víc uděláte chyb, tím zkušenější budete. Neexistuje investor, který by v určitém investičním horizontu neprodělával. Když se tak stane a vy proděláváte, je důležité věřit sám sobě a své původní strategii. Nenechte se ovlivnit vnějšími vlivy a nepodléhejte emocím. Ty většinou vše zkazí.

Hodně štěstí!

* Společnost MSCI, globální vydavatel tržních indexů, se v únoru 2019 rozhodla navýšit zastoupení činských akcií ve svých indexech. Navýšení se bude týkat indexů MSCI China, MSCI AC Asia ex Japan, MSCI EM a MSCI ACWI a bude probíhat ve třech krocích v průběhu května až listopadu 2019. Navýšení procentního zastoupení v indexech bude znamenat větší příliv peněžních prostředků do této oblasti skrze pasivní indexové fondy, které tyto indexy sledují. Příliv nových finančních prostředků může vést k růstu cen akcií. – pozn. red.

——————————————————-

Portu strategie – investujte do toho, čemu věříte nejvíce

Portu strategie jsou nově spuštěnou alternativou k našim portfoliím na míru. Jsou vhodné pro investory, kteří mají dostatek znalostí a zkušeností a chtějí dlouhodobě investovat podle sebe, přitom ale se všemi výhodami, které jim Portu přináší:

– nízké náklady bez skrytých poplatků –
– diverzifikace díky frakcím už od 1.000 Kč –
– rebalance při každém vkladu nebo reinvestici dividend –
– naprostá flexibilita bez vstupních/výstupních poplatků a vázacího období –
– možnost měnového zajištění –
– směna měn bez marží –
– a obecně exekuce obchodů za nejlepších podmínek na trhu –

 Začátečníkům nebo investorům, kteří se nechtějí o nic starat, doporučujeme začít s portfolii na míru – o investici se totiž kompletně stará Portu. 

Každopádně ať už začnete s Portu portfoliem na míru nebo Portu strategií, později můžete přidávat další portfolia a strategie a různě je kombinovat. Celkem můžete mít až 10 Portu portfolií s různým investičním profilem, cílem i časovým horizontem, a až neomezeně vlastních Portu strategií.

——————————————————-

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na