Search
Close this search box.

FinTech Review – České drony chtějí i evropské armády a Vatikán mění investiční politiku

Český dron Primoco
  1. Musíme snížit spotřebu plynu o 15 procent. Brusel ve středu odhadl, že plné odpojení ruského plynu by mohlo snížit hrubý domácí produkt EU o 0,9 až 1,5 procenta. Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezóny spotřebu plynu o 15 procent. Navrhla to Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy.
  2. České bezpilotní drony Primoco zvýšily tržby o 800 procent. Chtějí je i evropské armády. Firmě se podařilo během uplynulých šesti měsíců dodat sedm bezpilotních letounů a navýšit své tržby o 800 procent na 102,8 milionu korun. Až doposud mířily stroje firmy především za zákazníky do Asie a na Blízký východ. Sedm strojů dodaných v tomto roce však zamířilo k evropským zákazníkům. Společnost, která má své výrobní prostory v pražském Radotíně a testování provádí na vlastním letišti v Krašovicích u Písku, by chtěla v letošním roce uzavřít zakázky na dalších čtyřicet strojů One 150 v celkové hodnotě 500 milionů korun.
  3. Vatikán mění investiční politiku.  Má zajistit, aby investice tohoto městského státu byly etické, ekologické, nízkorizikové a vyhýbaly se zbrojnímu průmyslu či zdravotnickým odvětvím, která se zabývají potraty či embryonálními kmenovými buňkami. Vatikánské kongregace mají uzavřít své investiční účty v zahraničních bankách a peníze převést pouze do té vatikánské. Hodnota investic se odhaduje téměř na dvě miliardy eur (49,1 miliardy korun).
  4. Putin zakázal platby kryptoměnami v Rusku. Podle nového zákona již nejsou digitální aktiva přijímána jako „peněžní náhražky“, a proto je nelze akceptovat jako platby za zboží a služby. Zakázány jsou i jiné peněžní formy, čímž se potvrzuje pozice rublu jako jediné oficiálně přijímané měny v Ruské federaci. Finanční aktiva nyní může přímo nabývat ruský stát bez účasti nebo souhlasu burzy. Cenné papíry, které kryjí digitální aktiva mohou být rovněž legálně ukončeny bez předchozího upozornění držitelů aktiv.
  5. Creditas kupuje Expobank. Výsledkem by měl být odchod ruských akcionářů ze struktury Expobank CZ v čele s Igorem Kimem, který má úzké byznysové vazby právě na Rusko. Obě banky podepsaly smlouvu o prodeji, která ještě podléhá schválení regulačními orgány, tedy Českou národní bankou a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Obě banky zároveň uvedly, že nadále fungují samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se nic nemění.
  6. Mezinárodní měnový fond varoval před recesí v případě, že Rusko zavede embargo na dodávky plynu. MMF předpověděl, že pokud jednotlivé státy nebudou sdílet zkapalněný zemní plyn (LNG) a ceny nebudou uměle drženy dole, tak jakákoli snaha Moskvy ohledně zastavení dodávek plynu do Evropy vyvolá v příštím roce v České republice, Maďarsku, na Slovensku a v Itálii hospodářský pokles o více než pět procent. Ruská plynárenská společnost Gazprom přitom už německým firmám Uniper a RWE sdělila, že z důvodu zásahu vyšší moci nebude schopna plnit své závazky.
  7. Inflace v Británii v červnu vystoupila na 9,4 procenta, maximum za 40 let. Nejnovější nárůst znamená, že Británie měla v červnu nejvyšší míru inflace ze skupiny sedmi vyspělých ekonomik G7. Britská centrální banka od prosince zvedla základní úrokovou sazbu pětkrát. Očekává se, že ji na srpnovém zasedání opět zvýší. Vzhledem k dalšímu zvýšení účtů za energie, které by mělo vstoupit v platnost od října, je vrchol inflace ještě daleko. Neočekává se, že by se inflace vrátila k dvouprocentnímu cíli dříve než v polovině roku 2024.
  8. Česko chce koupit stíhací letouny F-35 Lightning. Vláda ve středu rozhodla, že ministerstvo obrany zahájí s USA jednání o jejich pořízení. Zájem má o 24 letadel. Zároveň se zrušil tendr na nákup pásových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun a nově osloví přímo švédského výrobce stroje CV-90 BAE Systems. Náklady na zbrojní zakázky, o kterých ve středu rozhodovala vláda, v souhrnu pravděpodobně přesáhnou 100 miliard korun a zásadně ovlivní podobu části české armády v příštích desetiletích.
  9. EU se shodla na dalších sankcích proti Rusku. Evropský blok zakáže dovoz ruského zlata a dále omezí vývoz produktů, které mohou být využitelné pro vojenské účely. Na sankční seznam také přibude na pět desítek ruských občanů a několik firem. Mezi nově potrestanými figurují politici, oligarchové a jejich příbuzní či představitelé armády.
  10. Maďaři protestují proti daňovým změnám. Stovky demonstrantů přerušily v pondělí ráno dopravu na budapešťském Markétině mostě. Protesty proti daňovým změnám vlády premiéra Viktora Orbána (FIDESZ) pokračují už několik dní. Úprava daňového zákona se týká paušální daně pro živnostníky a malé podnikatele. Vláda chce omezit možnost paušálních plateb. Od prvního září můžou paušální daň využívat pouze živnostníci, kteří poskytují služby osobám, nikoliv firmám. Pokud živnost není pro podnikatele hlavní výdělečnou činností, bude platit místo současných 25 000 forintů (asi 1500 korun) měsíčně dvojnásobek (asi 3000 korun).

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme