Search
Close this search box.

FinTech review – Fed spouští nový program pro dohled nad kryptoměnami v bankách a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Fed spouští nový program pro dohled nad využíváním kryptoměn v amerických bankách

Co se stalo:

Americká centrální banka (Fed) spouští nový program dohledu nad aktivitami amerických bank v oblasti kryptoměn. Instituce půjčující peníze (typicky banky) budou muset před tím, než začnou poskytovat služby spojené s kryptoměnami, získat od Fedu souhlas.

Oznámený krok nemění žádná pravidla pro kryptoměnové bankovnictví. Cílem je definovat, jakým způsobem hodlá centrální banka vykonávat svůj dohled. Kryptoměnový sektor by tak měl být pod dohledem nového speciální programu pro „dohledu nad novými činnostmi“. V rámci něho budou specializovaní odborníci Fedu na digitální aktiva pracovat společně s běžnými orgány dohledu.

Co to znamená:

Fed také vydal podrobnější vysvětlení, jakým způsobem musí banky, nad nimiž vykonává dohled, získat předběžné schválení, pokud chtějí spustit vlastní stablecoin. Instituce, která „vydává, drží nebo provádí transakce s dolarovými tokeny za účelem usnadnění plateb“, musí orgánům dohledu předem prokázat, že to vše může dělat „bezpečným a spolehlivým způsobem“.

Každá banka bude muset prokázat, že je schopna „identifikovat, měřit, monitorovat a kontrolovat rizika svých činností“. Fed bude mimo jiné u bank hledat mezery, které by dovolily klientům prát špinavé peníze, nebo mohly být využity hackery.

Je zajímavé, že tyto kroky Fedu přicházejí velmi záhy po oznámení PayPalu, že zavede vlastní stablecoin.

Další FinTech zprávy:

Velká Británie spouští investiční FinTech fond. Ten bude disponovat kapitálem až 1 miliardy liber (28 miliard korun) a jeho cílem bude finančně podporovat finančně technologické společnosti v růstové fázi. Za fondem budou stát společnosti Mastercard, Barclays a London Stock Exchange Group.

Bankomaty v Irsku rozdávaly peníze zadarmo. Technická chyba způsobila, že si zákazníci Bank of Ireland mohli z bankomatu vybrat peníze, které na účtu reálně neměli. Banka už se za chybu omluvila, pokud se ale někdo neoprávněně obohatil, peníze bude muset vrátit.

České Twisto koupil turecký Param. Jeden z prvních českých FinTechů byl odkoupen od australské firmy Zip Co za blíže nespecifikovanou sumu. Pravděpodobně ale ZIP Twisto prodal za mnohem nižší cenu, než za kterou ho v roce 2021 koupil. Twisto, které funguje už 10 let, má v letošním roce za cíl dosáhnout na zisk. Předchozí roky totiž firma byla stále ve ztrátě.

Novinky a trendy z oblasti kryptoměn na konferenci v Brně. CryptoNight 2023 je už třetí ročník eventu, kde se potkávají nejlepší řečníci z celé České a Slovenské republiky. Akce se koná už 31. srpna od 17:00 v prostorech Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Mezi odborníky na kryptoměny vystoupí i Jakub Valníček z Portu Crypto a po přednáškách si s vámi rádi popovídáme na afterparty.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Závodní sláva i elegance

Alfa Romeo má vždycky svůj vlastní charakter, určité těžko uchopitelné kouzlo, které jí ovšem zřetelně

Hořicí dolar

O penězích to není

Máte 100 Kč a 2 hodiny. Jakým způsobem vyděláte co nejvíc peněz? Myslíte, že je možné peníze zdvojnásobit?