Search
Close this search box.

Fintech review – Kávová kryptoměna a ukradené koloběžky

káva

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. V Kolumbii představí Coffee. Nová kryptoměna bude krytá produkcí kávových bobů, má pomoci pěstitelům (iRozhlas). Zatímco cena kávy stále roste, kávové boby letos spadly na desetileté minimum. Podpořit pěstitele kávy má kryptoměna, jejíž kurz bude začínat na jednom dolaru, její autoři ale očekávají nárůst až na 110 dolarů.
  2. Bratislava zavedla sdílené koloběžky, za týden jich lidé polovinu ukradli (iDNES.cz). Do ulic slovenské metropole bylo rozmístěno 50 koloběžek, týden po zavedení policie řeší 25 krádeží. Koloběžky jsou vybaveny bezpečnostním systémem s GPS, výrobce uvádí, že zná polohu všech ukradených kusů.
  3. Umělá inteligence se hlásí o patent. Robotí žádost úřady ještě nikdy neposuzovaly (E15.cz). Stroj jménem Dabus vyvinul přepravku na jídlo a lampu, a následně požádal úřady o udělení patentu. Teď se čeká na jejich reakci, jde o první žádost o patent, kterou nepodal člověk.
  4. Apple reaguje na pokles poptávky po iPhonech, nově nabízí virtuální kreditní kartu (Aktuálně.cz). Číslo karty je uloženo v iPhonu, ten dokáže generovat potřebné údaje i na nákup na internetu. Při platbě přes Apple Pay se uživatelům vrátí dvě procenta z nákupu.
  5. Změny v placení na internetu: SMS už nestačí (Peníze.cz). Od poloviny září budou uživatelé mobilního bankovnictví moct používat k potvrzování plateb otisk prstu či sken obličeje. Naopak ti, kteří mobilní aplikaci nepoužívají, si budou muset zapamatovat ePIN, který se má lišit od PIN kódu na kartě.
  6. Vláda chystá daň zacílenou na firmy jako Google a Amazon. Do rozpočtu by chtěla získat pět miliard (ČT24.cz). Sedmiprocentní digitální daň by měla platit od poloviny příštího roku. Daň mají platit velké nadnárodní korporace s globálním obratem přes 750 milionů eur ze zisků z reklamy
  7. ČSOB stoupl zisk na 10,9 miliardy (Novinky.cz). Růstu pomohla koupě zbylých 45 procent v Českomoravské stavební spořitelně. Meziročně přibylo uživatelů mobilního bankovnictví – jejich počet vzrostl o 24 procent.
  8. Business Insider: Firma nepovoleně sbírala data z Instagramu (ČeskéNoviny.cz). Marketingová firma HYP3R využila díry v zabezpečení sociální sítě a dalšími způsoby porušovalo její pravidla. Instagram vlastní společnost Facebook, která má se zabezpečením dat svých uživatelů problémy již delší dobu.
  9. PayPal v Česku spouští Money Pools. Nová služba nabízí sdílený účet pro více lidí (CzechCrunch.cz). Ke sdílenému účtu má přístup každý, komu pošlete speciální odkaz, peníze tam můžou nahrávat i ti, kteří na PayPalu nemají osobní účet. Samotná společnost novou službu propaguje primárně pro větší rodinné výdaje.
  10. Větší regulace kryptoměn v Česku. Firmám, které se nezaregistrují, bude hrozit pokuta až půl milionu korun (CzechCrunch.cz). Společnosti, které obchodují s kryptoměnami, či je jen přijímají, se podle novely zákona proti praní špinavých peněz budou muset registrovat u živnostenského úřadu. Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta až půl milionu korun.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v co nejnižším věku.

Nová doba, staré pravdy

Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním procentem, denní pohyby