Search
Close this search box.

FinTech Review – Rekordní tržby Pilulky a Kaufland v esportu

futuristic tunnel

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Inflace v EU vystoupila na rekordních 7,8 %. Meziroční míra inflace v Evropské unii se v březnu zvýšila na rekordních 7,8, což představuje rekordní hodnotu od zavedení eura před 20 lety. Pohybuje se tak vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Vzhůru ji tlačí zejména zdražující energie, ceny se v EU meziročně zvýšily o 44,4 procenta.  Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil v eurozóně na 7,4 procenta z 5,9 procenta. Česko mělo v rámci EU třetí nejvyšší inflaci, a to 11,9 procenta.
  2. Pilulka loni utržila rekordních 3,6 miliardy. Skupina Pilulka, která působí v ČR, SR a Rumunsku, dosáhla v roce 2021 konsolidovaných tržeb ve výši 2,4 miliardy korun při meziročním růstu o 35 procent. Franšízová síť lékáren Pilulka k tržbám přidala dalších 1,2 miliardy korun. Největší měrou se na tržbách skupiny podílel český online kanál s meziročním nárůstem o 61 procent. Již letos by měla Pilulka působit na dalších dvou trzích v regionu střední Evropy, do budoucna i na více na západ.
  3. T-Mobile otevírá virtuální klub Beatland. T-Mobile vstupuje prostřednictvím svého hudebního projektu Electronic Beats jako první mobilní operátor do metaverse – konkrétně na nejrozšířenější online herní platformu Roblox s vlastním virtuálním klubem Beatland. Chce tak nabídnout nový způsob zážitku z hudby, spolu s řadou dalších aktivit v rámci metaversa. Otevírací party Beatlandu, která se koná tento víkend, bude mít na starosti známý DJ a producent Boris Brejcha.
  4. Kaufland vstupuje do světa esportu. Obchodní řetězec Kaufland vstupuje do světa esportu a spojuje se s profesionálními hráči z libereckého týmu Sinners. Za rozhodnutím Kauflandu je snaha zacílit na novou skupinu mladých zákazníků, skupinu hráčů počítačových her v Česku. Esportový tým Sinners má profesionální hráče v několika elektronických sportech: League of Legends, CS:GO, FIFA, Rocket League či Trackmania. Partnerství Sinners a Kauflandu má mít ale i hlubší význam, obě strany kladou velký důraz na výživu a správné stravování.
  5. Firma Posedla vyrábí jako první 3D cyklistická sedla. Firma Posedla z Varnsdorfu vyrábí pro český cyklistický národ cyklistická sedla na míru pomocí průmyslového 3D tisku. Jsou v tom první na světě. Při objednávce přijde zákazníkovi měřicí sada, jejich úkolem je se posadit, otisknout své pozadí a vyfotit to. První předobjednávky by měla firma Posedla začít přijímat v květnu a osloví přitom rovnou celý evropský trh.
  6. Valná hromada KB schválila dividendu. Středeční valná hromada Komerční banky schválila, že vyplatí z loňského zisku akcionářům dividendu ve výši 43,8 koruny před zdaněním. Nárok na dividendu má akcionář, který je vlastníkem akcie Komerční banky ke dni 29. dubna 2022. Dividenda se stává splatnou k 23. května 2022. Komerční banka loni hospodařila se ziskem ve výši 12,35 miliardy. Mezi akcionáře rozdělí 8,3 miliardy z roku 2021 a další čtyři miliardy jako nerozdělený zisk z minulých let.
  7. Senzory českého 4dot odhalí selhání stroje. Brněnský start-up 4dot vyvinul technologii založenou na senzorech, která umožňuje nedostatky strojů z výrobního procesu odstranit ještě dřív, než způsobí rozsáhlé škody. Společnost se soustřeďuje především na těžký průmysl, mezi její zákazníky ale patří třeba i Škoda Auto. Příští rok chce expandovat do zahraničí. Podobný systém na upozornění anomálií u strojů představil také startup Neuron Soundware.
  8. Rusko a legalizace kryptoměnových plateb. Ruská federální daňová služba (FTS) doporučuje povolit ruským firmám používat kryptoměny jako platidlo při mezinárodních transakcích. Tento přístup FTS by mohl změnit přístup ruských orgánů ke kryptoměnám. Ty totiž dosud vylučovaly jakoukoli jinou roli digitálních měn kromě jejich vnímání jako investičních aktiv. Rusko tak reaguje na přísné ekonomické sankce za vojenskou agresi na Ukrajině, které výrazně komplikují podnikání.
  9. Musk získává další investorské injekce na ražbu tunelů. The Boring Company patřící Elonu Muskovi chce ulehčit dopravě po městech budováním podzemních tunelů. Pomocí nich by se následně pohybovaly rychlostí až 240 km/h bez nutnosti stát v zácpách na povrchu. Od investorů teď získala 675 milionů dolarů (asi 15,2 miliardy korun), naplnění vize je ale zatím daleko. Firma nedávno získala povolení pro síť tunelů v délce téměř 50 kilometrů spojující 51 stanic pod nevadským Las Vegas.
  10. Hrozba hackerských útoků ze severní Koreji. Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA) spadající pod FBI a Ministerstvo financí upozornily kryptoměnové společnosti působící na území USA na hrozbu útoků hackerských skupin se silnými vazbami na Severní Koreu, některé z nich Severní Korea přímo ovládá (např. Lazarus Group, BlueNoroff). Tyto skupiny používají pro snadnější krádež kryptoměn, ze 60 procent etherea, taktiku zahrnující nahrávání malwarového softwaru do aplikací obětí.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo