Search
Close this search box.

Jak se vypořádat s inflací?

inflation economy

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za uplynulých deset let. Děláte změny ve svém dlouhodobém investičním plánu, abyste se ochránili před krátkodobými obavami z inflace? Měli byste si to raději dvakrát rozmyslet. Obecně platí, že provádět změny ve své dlouhodobé investiční strategii na základě titulků novinových článků z daného dne byste neměli.

V článku si rozebereme, co přesně byste měli o inflaci vědět a jaké správné i nesprávné způsoby, nás před jejími dopady ochrání.

Základy inflace

Podle definice znamená inflace růst cen zboží a služeb. Obvykle se měří pomocí takzvaného indexu spotřebitelských cen, který, jak napovídá název, sleduje ceny různých věcí, které si spotřebitel může koupit. Inflace může zdražit cokoli, od týdenního nákupu potravin až po nový střih u holiče. Mzdy bohužel obvykle nerostou v dokonalém souladu s inflací, a to znamená, že si za svou výplatu časem koupíte stále méně a méně. Z tohoto důvodu lze inflaci také chápat jako ztrátu kupní síly.

Přesto inflace nemusí být nutně špatná. V průběhu času kolísá, ale podle mnoha odborníků je inflace kolem 2 % ročně známkou zdravé ekonomiky.

Správný způsob ochrany před inflací

Ztratit kupní sílu nechce nikdo. Existuje jeden důležitý krok, kterým se proti tomu můžete chránit – nedržte u sebe příliš mnoho hotovosti. Má smysl mít po ruce určitou hotovost pro pohotovostní fond nebo jiné krátkodobé nákupy, které budete potřebovat uskutečnit během tří až pěti let. Kromě toho však může být držení hotovosti nákladnou chybou.

Pokud své peníze držíte v hotovosti místo toho, abyste je investovali, mohou kvůli inflaci ztratit na hodnotě. V posledním desetiletí RPSN na spořicích účtech s vysokým výnosem jen zřídka drží krok s mírou inflace. To znamená, že pokud byste všechny své peníze drželi na spořicím účtu s vysokým výnosem (nebo ještě hůře na běžném spořicím účtu, který by vyplácel ještě nižší úrok), pak byste si za své peníze časem koupili stále méně a méně. Řešení? Investování.

Investování je skvělý způsob, jak pomoci svým úsporám držet krok s inflací. Zahrnuje určité tržní riziko, ale čím delší je váš časový horizont investování, tím menší je pravděpodobnost, že o peníze přijdete. Co je také důležité vzít v potaz, je fakt, že akcie mohou také zvýšit volatilitu vašeho portfolia, což znamená, že musíte být schopni zvládnout nevyhnutelné krátkodobé vzestupy a poklesy hodnoty vašeho portfolia. Z dlouhodobého hlediska byste však měli být před inflací chráněni.

Špatný způsob ochrany před inflací

Když se ve zprávách objeví inflace a lidé znervózní, objeví se spousta rad týkajících se investování. Možná jste se setkali s články, které vás nabádají, abyste začali investovat do reálných aktiv (například do nemovitostí nebo přírodních zdrojů) nebo do konkrétních sektorů a ochránili tak hodnotu svého portfolia. Možná se cítíte v pokušení přehodnotit celou svou investiční strategii. To je pochopitelný impuls. Ale bohužel. To, co vám v investiční branži připadá správné, je totiž často špatně.

Než začnete skupovat průmyslové kovy, je důležité si uvědomit, že nákup a prodej konkrétních investic jako zajištění proti inflaci je formou časování trhu. A přestože časování trhu může jistě působit jako správná věc, výzkumy (včetně výroční zprávy společnosti DALBAR, která kvantifikuje dopady chování investorů) trvale ukazují, že se lidé mýlí. Pokud začnete nakupovat a prodávat investice ve snaze předběhnout inflaci, pravděpodobně naděláte více škody než užitku.

Zaměřte se na to, co můžete ovlivnit

Pokud se obáváte inflace a toho, co vaše finance čeká v budoucnosti, doporučujeme vám vrátit se k základům. Zvažte investování za účelem vybudování dlouhodobého bohatství a zaměřte se na to, co můžete ovlivnit – snížení daní, snížení poplatků a řízení rizika diverzifikací a pravidelným vyvažováním investic. Pokud je vaše investiční portfolio navrženo tak, aby odolalo dlouhodobým tržním podmínkám a pokud nesedíte na hromadě hotovosti navíc, inflace se nemusíte obávat.

Pokud vás tematika zajímá více, doporučujeme pročíst nás dřívější článek.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním za svými cíli

Portu přidává novou funkci v podobě nástroje plánování portfolia. Investorům se otevřela možnost takzvaného „goal-based“ investování,

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní