Search
Close this search box.

FinTech Review – Musk chce koupit Twitter a Sotio vyvíjí lék na rakovinu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. eToro přichází se službou eToro.art. Sociální investiční síť eToro vstupuje do světa NFT spuštěním nového programu eToro.art. Ten se zaměří především na podporu sbírek NFT a jejich tvůrců – fond v hodnotě 20 milionů dolarů bude použito na nákup NFT a na podporu začínajících tvůrců a projektů NFT. Cílem je zpřístupnit více než 30 milionům klientů digitální aktiva a metaversum. První fází projektu je představení vlastní sbírky NFT zahrnující tzv. „blue chip“ projekty – k tomu dojde během dubna v Miami na Floridě.
  2. Inflace je nejvyšší za posledních 24 let. Inflace v Česku v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu.
  3. Tvůrci Fortnite vytvoří virtuální vesmír. Tvůrce populární střílečky Fortnite zaujala představa jedinečného digitálního prostoru, metaverza, a chtějí se tam vydat. Podpoří je v tom několika desítkami miliard korun společnost Sony a majitelé stavebnicového giganta LEGO. Po nové investici vzrostla hodnota Epic Games na více než 700 miliard korun.Jak bude virtuální vesmír Epic Games vypadat zatím není známo, pravděpodobně bude vycházet z animovaných prvků jako Fortnite.
  4. Elon Musk chce koupit Twitter. Miliardář Elon Musk chce převzít celou sociální síť Twitter. Ve firmě má už nyní 9,2 procenta akcií, za zbytek akcií společnosti nabízí 41 miliard dolarů, Twitter to ohodnocuje na přibližně 43 miliard dolarů. Podle burzovního regulátora tak Musk nabízí za akcií 54,20 dolaru.
  5. Konference FinTech Roadmap 2022. Pro všechny nadšence do FinTechu pořádá asociace CTIT společně s Českou a Slovenskou FinTech asociací konferenci FinTech Roadmap 2022. Akce plná přednášek a networkingu se uskuteční 22. dubna v prostrách Mendelovy univerzity v Brně. Na programu budou témata jako FinTech ekosystém, inovace či kryptoměny a blockchain. Cílem konference je propojit české a slovenské subjekty zainteresované do FinTech a vytvořit tak větší, jednotnější a silnější trh.
  6. EU přijala sankce vůči kryptoměnám proti Rusku. Rada Evropské unie se v rámci nejnovějšího sankčního balíčku omezujících opatření vůči ruské federaci pokouší odstřihnout Rusy i od určitých kryptoměnových služeb. Konkrétně by se mělo jednat o „zákaz poskytování vysoce hodnotných služeb v oblasti kryptoaktiv“ ve spojitosti s Ruskem. Evropská unie tak učinila jen den poté, co ruský premiér Michail Mišustin prohlásil, že Rusové mají v kryptoměnách více než 130 miliard dolarů.
  7. České Sotio vyvíjí lék na rakovinu. Potenciální lék na rakovinu vyvíjený českou biotechnologickou společností Sotio Biotech má za cíl stabilizovat onemocnění, způsobit částečný ústup nádoru či jeho úplné vymizení. Výsledky probíhající klinické studie přípravku SOT101 u pacientů s pokročilými rakovinovými nádory vypadají více než slibně. V plánu jsou ještě další navazující studie, finální třetí fáze by měla definitivně prokázat, zda přípravek opravdu pomáhá a má šanci stát se lékem.
  8. Chytré výdejní boxy se nenápadně rozšířily po Česku. Česká společnost Blocks nabízí možnost uložit balíček do chytrých výdejních boxů, ale také například předat zboží nebo vyměnit důležité dokumenty mezi zaměstnanci firmy. Loňské zisky sahaly do výše 15 milionů korun, což znamená meziroční růst o 1 500 procent. Za měsíc momentálně odbaví před deset tisíc zásilek. Tým Blocks teď čítá deset lidí, kteří se starají o tisíce schránek v Česku. Firma se vloni dostala a Slovensko, ještě letos chce pak expandovat do Německa.
  9. O2 pokrylo celou Prahu signálem 5G. O2 oznámilo pokrytí celé Prahy sítí s „opravdovým 5G“ od společnosti Ericsson a představilo plány na další rozvoj nové generace mobilních sítí. Do konce roku 2024 chce O2 rozšířit pokrytí po celé republice. Kromě Prahy je v tuto chvíli pokrytá část Moravy v čele s Olomoucí a Přerovem, týdně montují technici servisní společnosti CETIN 35 až 40 nových vysílačů. Jde o unikátní projekt, díky kterému má O2 údajně nejmodernější 5G síť v celé Evropě.
  10. Platforma NGCO se spojuje s organizací OKTAGON. Česká inovativní platforma značkám umožňuje proniknout do světa blockchainu a nových technologií. S pilotním produktem kryptopeněženky a NFT marketplace Rull nabízí značkám či jednotlivcům efektivní a bezpečný přístup do decentralizované ekonomiky. Společně s evropskou MMA organizací OKTAGON nabídnou fanouškům exkluzivní sběratelské NFT edice – jedinečné okamžiky a neslavnější bojovníky Oktagonu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme