Search
Close this search box.

Fintech review – Queen na vrcholu a úspěch Spendee

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. MeToo na Wall Street: Manažeři se bojí scházet se ženami (Flowee.cz). Už žádné obídky s kolegyněmi. Paranoia z MeToo se přesunula na Wall Street a nejvíce to odnáší právě ženy. Zaměstnankyně bývají stále častěji vyloučené z posezení u piva po práci nebo ze soukromé konverzace s nadřízeným, který se neodváží ji vést se zavřenými dveřmi. Mnoho mužů se bojí falešných obvinění a mladým a atraktivním ženám se v práci zcela vyhýbají.
  2. Ze školní lavice si udělal kancelář a rozjel vlastní firmu s originální módou (Forbes.cz). Říkají vám něco ponožky We are Ferdinand? Právě to je značka středoškoláka Salvátora Sošky, který ji odstartoval a vlastně i stále vede ze školní lavice. Zásadní je pro něj kvalita, originální design a výroba v Česku. Ponožky vytváří ve spolupráci s několika známými designéry a ilustrátory. Obrat firmy se pohybuje v jednotkách milionů korun.
  3. Tesla.com byl druhý největší nákup samotné domény v historii. Elon Musk za ni zaplatil 11 milionů dolarů (Czechcrunch.cz). Tesla pod vedením Elona Muska ještě nedávno fungovala na doméně TeslaMotors.com. Chvíle, kdy bude muset Elon Musk vyjednat nákup domény Tesla.com, byla však nevyhnutelná. To se mu sice povedlo, ale cena, kterou musel zaplatit, se vyšplhala na neuvěřitelných 11 miliónů dolarů (250 milionů korun). Jde tak o druhý největší nákup samotné domény (bez obsahu). Prvenství drží doména Sex.com, která se prodala za 13 milionů dolarů.
  4. Počet obyvatel Česka vzrostl na 10,638 milionu lidí. Za přírůstkem stojí hlavně migrace (Info.cz). Pozitivní zpráva pro českou ekonomiku. Počet obyvatel ČR vzrostl za první tři čtvrtletí o necelých 30 tisíc lidí. Za větší částí přírůstku stojí zahraniční migrace (především z Ukrajiny a Slovenska). Počet obyvatel rostl ale i přirozeně a v prvních devíti měsících letošního roku se narodilo více lidí, než zemřelo. Mimo jiné se Češi letos častěji ženili a méně rozváděli.
  5. PŘEHLEDNĚ: Hněv Francouzů v pěti ekonomických ukazatelích (iDnes.cz). Ekonomická část deníku iDnes se věnuje pěti ekonomickým ukazatelům (převzatým od deníku New York Times), které stojí za demonstracemi otřásajícími Francií. Mezi 5 hlavních ekonomických ukazatelů patří medián francouzské mzdy (který stále více zaostává za průměrnou mzdou), nízký ekonomický růst, vysoká míra nezaměstnanosti, daňové škrty pro bohaté a zbytečně nabubřelý sociální stát, na který Francouzi platí jedny z nejvyšších daní v Evropě.
  6. Proč je další odklad přijetí eura Českem rozumný (Peak.cz)? Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Hlavní důvody k tomuto kroku shrnuje v krátkém článku ekonom Lukáš Kovanda. Mezi nejzávažnější problémy řadí ztrátu nezávislé měnové politiky, stagnaci zahraničního obchodu a celkové nedostatky měnové unie.
  7. Český fintech Spendee získal od ČNB jako první licenci k přímému propojení s bankami (Czechcrunch.cz). Český startup Spendee získal jako první od ČNB národní licenci k využití evropské směrnice PSD2. Ta umožňuje jakýmkoliv aplikacím přímé napojení přes API na data bank. Ne všechny banky v Česku však s takovýmto předáváním dat pracují. I proto plánuje Spendee expandovat do Evropy. Tam to však bude mít těžší. Česká centrální banka patří v udělování licencí mezi ty pomalejší a zahraniční konkurence má tak často více než půlrok k dobru.
  8. Queen znovu na vrcholu. Jak Bohemian Rhapsody rozjela královský byznys (Forbes.cz). Členové legendární kapely Queen nejsou jen skvělými hudebníky, ale i výtečnými podnikateli. Od začátku listopadu vydělal film 600 milionů dolarů a z oblíbené skladby Bohemian Rhapsody udělal nejstahovanější song 20. století. Mimo to kapela oznámila, že se příští rok vydá na turné (naneštěstí jen po amerických městech).
  9. Unikátní srovnání síly koruny ve 100 zemích: Stačí pár dní a dovolená v Japonsku je i s letenkami levnější než na Islandu (iHned.cz). Zajímavá analýza Hospodářských noviny, která vám může poradit kam vyrazit třeba na Vánoce a Nový rok. V úvahu bere jak cenu letenek, sílu koruny tak i třeba bezpečnost v dané zemi. Nejlevnější a zároveň nejbezpečnější země? Ázerbájdžán, Maroko a Gruzie.
  10. Olympiáda, volby, Ledecká, Mercury a cuketa: co dalšího jsme vyhledávali v roce 2018? (Googleblog.com). Žebříčku vévodily letošní zimní olympijské hry a to především hokej a nečekaný úspěch Ester Ledecké. Vysoko se umístil také v Česku nově spuštěný eshop About You. Mezi nejdůležitější otázky patřilo „Co jíst při průjmu“ a nebo „Kdy do důchodu“. V receptech letos vedla cuketa, ale nezahálel ani Aperol.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po kontroverzi vztahující se