Search
Close this search box.

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Inflace v České republice

Meziroční míra inflace v ČR v červnu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 2 %, což bylo o 0,6 p. b. méně než v květnu. Odhady přitom počítaly s hodnotou 2,4 %, tento pokles tak příjemně překvapil. Zmírnění meziročního růstu cen byl značný zejména u potravin a nealkoholických nápojů. Kde ceny meziročně klesly o 4 %. Dále klesly ceny pohonných hmot a olejů z 10,8 % v květnu na 6,1 % v červnu. Co se týče rekreace a kultury, ceny dovolených z květnového růstu o 8,4 % klesly v červnu o 0,1 %.

Na meziroční růst cenové hladiny měly v červnu nadále největší vliv ceny bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu o 7,0 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,7 %, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 %, elektřiny o 10,6 % a tepla a teplé vody o 4,7 %. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 7,9 % a tuhých paliv o 3,8 %.

Ze 41 sledovaných evropských států měla Česká republika v červnu při využití meziroční hodnoty inflace 2 % 11. nejnižší inflaci. V květnu skončila Česká zhruba v polovině žebříčku, když měla 23. nejvyšší inflaci. Země si tak oproti údajům z května výrazně polepšila. Nejvyšší inflaci v Evropě mělo Rusko (8,3 %). Vysokou inflaci měl i Island (5,8 %), Bělorusko (5,7 %) a Rumunsko (5,1 %). Ze sousedních států byla inflace vyšší ve všech státech. V Rakousku aktuálně činí 3 %, v Polsku 2,6 %, Německu 2,2 % a na Slovensku také 2,2 %. Nejnižší byla naopak inflace v Litvě (0,7 %), následovala Itálie (0,8 %) a Lichtenštejnsko (1,3 %).   

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v červnu klesly o 0,3 %. Klesly především ceny pohonných hmot a potravin, ceny pohonných hmot a olejů klesly o 3,7 %, zatímco z potravin klesly ceny především mléčných výrobkú (mléko, sýry, vejce) o 0,9 %. Co se týče alkoholických nápojů, tak zde zaznamenaly nižší ceny lihoviny (-1,5 %), pivo (-1 %) a víno (-1 %).

Na zvyšování celkové cenové hladiny působil v červnu především růst ceny ve stravování a ubytování, kde se zvýšily ceny stravovacích služeb o 0,5 %. V oddíle rekreace a kultura vzrostly především ceny kulturních služeb o 2,7 %. Z potravin byly vyšší zejména ceny másla o 3,9 %.

Jak to vidí ČNB?

Česká národní banka na svém červnovém zasedání pokračovala ve snižování úrokových sazeb. ČNB potvrdila většinová očekávání trhu, když sazby snížila 0,5 p. b. Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky, se snížila z 5,25 % na 4,75 %.

V červnu se v české ekonomice znovu projevilo zvolnění inflačních tlaků, nejnovější údaj o červnové inflaci tak zvyšuje šanci na to, že ČNB na svém zasedání v srpnu opět sníží úrokovou sazbu. Proinflační rizika však přetrvávají a ČNB se bude na svých příštích zasedáních rozhodovat ohledně aktuální tržní situace. Koncem roku by se však repo sazba mohla pohybovat okolo hranice 4 %.

Inflace ve světě

Inflace v eurozóně v červnu mírně klesla. V meziročním srovnání se snížila na 2,5 % z květnové úrovně 2,6 %. Hlavním motorem inflace byly nadále ceny služeb, které v červnu meziročně vzrostly o 4,1 %, stejně jako v předchozím měsíci. Následovaly ceny potravin, alkoholu a tabáku s nárůstem o 2,6 % po zvýšení o 2,8 % v květnu. Ceny průmyslového zboží mimo energií v souladu s předchozím měsícem stouply o 0,7 %. V meziměsíčním srovnání se index spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zvýšil o 0,2 %.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalilo na 3 % z květnových 3,3 %. Mimo pokles inflace ochlazuje i trh práce a začíná se objevovat důvěra v to, že inflace plně míří ke svému 2% cíli. Pozitivní vývoj také podporuje vyhlídky na to, že Fed v září sníží úrokové sazby.

Spotřebitelské ceny v Číně vzrostly v červnu 2024 podle odhadů meziročně o 0,2 %. Čína po období deflace je zdá se z nejhoršího venku a spotřebitelské ceny tam mírně rostou. Důvodem je pokračující oživení domácí poptávky, kterému pomohly zásahy tamní vlády s cílem pomoci skomírajícímu trhu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém

cryptocurrencies

#20 – Kryptoměny opět v kurzu

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn.