Search
Close this search box.

Fintech review – Češi v čele Evropy a přeměna Google Pay

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Padesátku nejrychleji rostoucích tech firem ve střední Evropě ovládly české podniky (E15.cz). V soutěži Deloitte Technology Fast 50 CE, která, jak název napovídá, sestavuje žebříček padesáti nejrychleji rostoucích technologických firem v Evropě, se letos umístilo 21 českých společností. V čele žebříčku je sice polská Packhelp S.A., hned druhé místo však obsadilo české DoDo s dalšími dvěma tuzemskými firmami v těsném závěsu. V druhé desítce najdeme další tři české zástupce.
  2. Soud: Věřitelé Wirecardu si nárokují nejméně 12,5 miliardy eur (ČeskéNoviny.cz). Insolvenční správce společnosti zatím dokázal prodejem majetku Wirecardu získat zhruba půl miliardy eur. Aby uspokojil požadavky věřitelů, bude muset ještě pár miliard přidat. Jedná se o předání aktivit v Evropě a prodeji dceřiných společností v Asii, Jižní Africe a Turecku.
  3. Google Pay se změní na centrum všech financí, firma chystá i bankovní účty Plex (Connect.cz). Google Pay v USA chystá výrazné rozšíření funkcí. Možná nejzajímavějším prvkem nové aplikace bude možnost přidání bankovních účtů a sjednocení sledování transakcí do jedné aplikace. Během příštího roku pak má přijít Google Plex, bankovní účet Googlu, který nabídne virtuální debetní kartu a jednoduché podmínky bez poplatků.
  4. Okamžité platby už přijímá i Oberbank (Peníze.cz). Oberbank je dvanáctou bankou, která se pouští do okamžitých plateb. V blízké době má spustit i odchozí okamžité platby. Na ty čekají i klienti mBank, kteří se měli dočkat již na konci září, banka však nabrala zpoždění.
  5. Objednat přes aplikaci, vyzvednout a jít. Fastfoodový řetězec Chipotle otevírá svou první digitální restauraci bez stolů (CzechCrunch.cz). Koronavirová pandemie nás možná učí stravovat se jinak, trend fastfoodových objednávek „s sebou“ však můžeme pozorovat již delší dobu. K dokonalosti jej dotahuje americký řetězec Chipotle, který ve své nové newyorské pobočce. Zákazníci si objednají jídlo v aplikaci (ideálně předem), obsluze pouze sdělí kód své objednávky, dostanou jídlo a odcházejí. Zcela odpadá možnost objednat si na místě či jíst přímo v restauraci.
  6. Beehypo – konec předražených hypoték (FintechCowboys.cz). Klienti, kteří splácí hypotéku několik let, dokázali svou dobrou platební morálku a mohou tak dosáhnout na výhodnější refinancování. Platforma Beehypo pomůže získat opravdu výhodné nabídky formou aukce – banky tak o klienta soutěží přímo mezi sebou, což mu ušetří práci se získáváním jednotlivých nabídek a vyjednáváním vhodných podmínek.
  7. Bitcoin pokračuje v růstu. Cena je nejvyšší od roku 2017, letos vzrostla více než trojnásobně (Živě.cz). Bitcoin tento týden poprvé od roku 2017 překonal hranici 18 tisíc dolarů. V době psaní článku se dále pohybuje kolem této částky, zdá se však, že se chystá útok na předchozí maximum. Čas ukáže, zda bude následovat strmý pád, jako tomu bylo před třemi lety.
  8. mBank umožní klientům v mobilní aplikaci odkrýt údaje o kartě (Investujeme.cz). V mobilní aplikaci mBank si klienti mohou zobrazit všechny údaje o své kartě. K zobrazení údajů je nutné zadat PIN k aplikaci, následně klienti mohou platit v e-shopech či přidat kartu do platebních aplikací bez nutnosti přístupu k fyzické kartě.
  9. Visa v Evropě rozšiřuje svůj program na pomoc pro fintech startupy (Měšec.cz). Visa přidává do programu Fast Track dvě nové služby – Partner Toolkit a Visa Ready for Fintech Enablers. Partner Toolkit nabídne firmám konzultace s odborníky na strategie, marketing nebo risk management, Visa Ready poskytne certifikovaný systém partnerů, které fintechy potřebují k uvedení produktů na trh.
  10. 3 důvody, proč nyní trh s bitcoinem není v bublině (InvestičníWeb.cz). Cena bitcoinu v posledních týdnech prudce roste a s ní i počet hlasů označujících tento trend (a bitcoin samotný) za bublinu. Oproti poslední spekulativní mánii v roce 2017 je ale situace výrazně jiná. Najdeme minimálně tři faktory, které naznačují, že lokální vrchol ceny kryptoměny může být ještě daleko.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Uprava_portfolii_na_miru

Plánované změny v Portfoliích na míru

Základním principem Portu, jak je popsán v investiční metodice, je hybridní přístup k investování. Nad rámec klasického pasivního přístupu, který je založený na investování do široce diverzifikovaného portfolia nízkonákladových instrumentů a následného dlouhodobého držení bez provádění jakýchkoliv změn, zapojuje Portu do správy portfolií lidský faktor.