Search
Close this search box.

Proč by měly ženy investovat víc?

Ženy mění globální ekonomiku. Podle studie Global Wealth Market Database 2017 z dílny BCG v roce 2017 ženy vlastnily majetek v hodnotě 60 bilionů dolarů, což je téměř třetina světového bohatství a do roku 2020 by mělo dosáhnout 72 bilionů. dolarů. S rostoucím bohatstvím se zároveň zvyšuje aktivita žen ve finančním a investičním sektoru. Ženy nyní investují víc než kdykoliv dřív, přesto stále investují méně než muži. Důvody jsou různé: nedostatek financí, nedostatečná znalost trhu s investičními produkty i vysoká averze vůči riziku. Z výzkumu přitom vyplývá, že 41 % žen si přejí, aby investovaly víc peněz. Na to, proč by ženy opravdu měly investovat víc, se zaměříme v tomto článku.

Peníze by neměly být tabu

Zatímco není výjimkou, aby muži probírali investice se svými kolegy při obědě nebo s instalatérem při opravě kapajícího kohoutku, ženy se podle výzkumů vyhýbají rozhovorům o penězích jako čert kříži. Loňská studie od Merrill Lynch a Age Wave zjistila, že ze vzorku 2.638 žen napříč Spojenými státy americkými, by „61 % raději mluvilo o vlastní smrti než o penězích.“ Neochota bavit se o penězích vychází ženy draho: Při počátečním vkladu 50.000 Kč, měsíčních vkladech 1.000 a investičním horizontu 20 let by investor při průměrném ročním růstu trhu o 10 % měl po 20 letech 719.866 Kč, vč. inflace a poplatku 1 % za správu investice. Pokud by ten samý kumulovaný vklad, tj. 290.000 Kč ležel na běžném účtu, tak by po 20 letech jeho hodnota byla 228.827 Kč. To je rozdíl 491.039 Kč, které se „vypaří“, když se peníze neinvestují, ale leží na běžném účtu!

Rozdíl v platech < rozdíl v bohatství

Bohatství nepřichází jenom s vyšším číslem na výplatní pásce. Přestože je poslední dobou hodně diskutovaným tématem pay gap, neboli rozdíl mezi platy mužů a žen, tak wealth gap, neboli rozdíl v bohatství, je téma minimálně stejně relevantní, byť zatím mimo radar médií. Jedná se o to, jak naložit s volnými finančními prostředky tak, aby samy generovaly zisk. To může být prostřednictvím dividend, cash flow z pronájmu nemovitosti, nebo ze zisku v podnikání. Výzkum ukazuje, že průměrná nezadaná žena má třikrát méně majetku než průměrný nezadaný muž. Díky technologickému pokroku může začít své bohatství budovat s minimálním kapitálem téměř kdokoliv, na Portu může s tisícikorunou začít své bohatství budovat kdokoliv.

Delší život, nižší důchod

Ženy v České republice žijí v průměru o 6 let déle než muži a při nástupu do důchodu by ideálně měly mít připravenou částku, která jim umožní udržet si alespoň podobný životní standard, jako měly doposud. Tahle částka je individuální, ale za předpokladu 20 let v důchodu začíná při 10.000 Kč měsíčně na 2.400.000 korunách.  Ženy nemusí pouze investovat na důchod, ale pokud během svého života investují, tak si už v produktivním věku zvyšují životní standard a pak je menší pravděpodobnost, že budou zasaženy chudobou. Podle projektu Chudé Česko od Aktuálně.cz jsou to právě ženy v důchodu, které jsou nejvíc ohroženy chudobou. Zodpovědný přístup k financím v produktivním věku je jednou z možností, jak chudobě v pozdním věku předejít.

Ženy, nebojte se!

Většina lidí má strach z neznámého, ať se jedná o investování nebo o seskok padákem. Já si třeba živě vzpomínám na to, jak jsem se jako dítě zuby nehty bránila tomu, aby mi rodiče sundali postranní kolečka z kola. Jízdu na „dospěláckém“ kole jsem vnímala jako něco pro vyvolené, zkušené a odvážné hrdiny a ne pro mě, „paní opatrnou“, jak mi tehdy říkal táta. Nakonec jsem svůj strach chtě nechtě překonala a teď je pro mě jízda na kole téměř stejně přirozená jako chůze a nad svým strachem se dnes už jenom pousměji. Doteď sice jezdím opatrně, ale ráda. Udělat první krok a najít svůj styl je důležité jak na kole, tak při investování.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme