Search
Close this search box.

Pracovní trh USA odmítá recesi a poslal akcie nahoru

Ekonomika USA v květnu vytvořila 339 tisíc pracovních míst, což je mnohem více, než se očekávalo. Nezaměstnanost vzrostla o 0,3 procentního bodu na 3,7 %. Hlavní akciové indexy na tuto zprávu reagovaly růstem.

Zpráva o nezaměstnanosti v USA naznačuje, že trh práce zůstává i přes několik negativních faktorů silný, a že ekonomika je od obávané recese daleko. Zároveň ale podkopává naděje investorů, že Fed brzy ukončí cyklus zpřísňování měnové politiky.

Trh očekával, že v květnu bude vytvořeno 190 tisíc pracovních míst poté, co jich v dubnu přibylo 294 tisíc. V případě nezaměstnanosti se odhadovalo zvýšení o 0,1 procentního bodu na 3,5 % z 53letého minima, na kterém se nacházela v dubnu.

Podle ministerstva práce také ustupují mzdové tlaky v ekonomice. To by mohlo přinést určitou úlevu Fedu, který se snaží dostat inflaci zpět na svůj dvouprocentní cíl, přičemž vysoký růst mezd toto úsilí narušuje. Meziroční růst mezd zpomalil na 4,3 % z dubnových 4,4 %. Před pandemií se pohyboval okolo 2,8 %.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 mýtů o investičním trhu

Svět investic je obklopen mnoha mýty, které negativně ovlivňují názor investorů, a je tedy na