Search
Close this search box.

Pracovní trh USA odmítá recesi a poslal akcie nahoru

Ekonomika USA v květnu vytvořila 339 tisíc pracovních míst, což je mnohem více, než se očekávalo. Nezaměstnanost vzrostla o 0,3 procentního bodu na 3,7 %. Hlavní akciové indexy na tuto zprávu reagovaly růstem.

Zpráva o nezaměstnanosti v USA naznačuje, že trh práce zůstává i přes několik negativních faktorů silný, a že ekonomika je od obávané recese daleko. Zároveň ale podkopává naděje investorů, že Fed brzy ukončí cyklus zpřísňování měnové politiky.

Trh očekával, že v květnu bude vytvořeno 190 tisíc pracovních míst poté, co jich v dubnu přibylo 294 tisíc. V případě nezaměstnanosti se odhadovalo zvýšení o 0,1 procentního bodu na 3,5 % z 53letého minima, na kterém se nacházela v dubnu.

Podle ministerstva práce také ustupují mzdové tlaky v ekonomice. To by mohlo přinést určitou úlevu Fedu, který se snaží dostat inflaci zpět na svůj dvouprocentní cíl, přičemž vysoký růst mezd toto úsilí narušuje. Meziroční růst mezd zpomalil na 4,3 % z dubnových 4,4 %. Před pandemií se pohyboval okolo 2,8 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem

Kterým ETF se letos daří nejvíce?

Letošní rok je na akciových trzích mimořádně volatilní. V průběhu březnového „výplachu“ se dokonce muselo obchodování na newyorské

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #3: Březnový přehled

Třetí díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?