Search
Close this search box.

Co dělat, když trhy klesají?

Prodávat, když trh klesá a vracet se zpět pouze tehdy, když se situace uklidní. To je emocionální přístup k investování, nikoli racionální. Než totiž kompletně podlehnete panice, přestanete investovat a vystoupíte z trhu, nadechněte se a vzpomeňte si na radu finančních odborníků: zůstaňte v klidu a udržujte kurz vstříc svým dlouhodobým investičním cílům.

Co znamená pokles na akciovém trhu?

Během jednoho obchodního týdne v říjnu 2018, Index (DJIA) klesl o 832 bodů; Fidelity zaznamenala 20% skok v objemu svého obchodování; CEO Amazonu Jeff Bezos přišel během 24 hodin téměř o 10 miliard dolarů. Tyto titulky by zaručeně nenechaly nikoho v klidu.

Dokud ale světová ekonomika bude nadále růst, poklesy na trzích by mohly být takovou zdravou regulací trhu. Navíc, trhy obecně z dlouhodobého hlediska rostou a tak nedávná větší volatilita pravděpodobně neovlivní vaše dlouhodobé investiční výnosy.
Ve zmiňovaném týdnu v říjnu 2018, už koncem týdne trhy vykazovaly známky stabilizace. Mnozí možná nemají rádi prudké propady, ale bez ochoty nést případná související rizika nelze očekávat atraktivní dlouhodobé výnosy. Rizika jsou ve skutečnosti také důvodem, proč výnosy v dlouhodobém měřítku rostou. Je to všechno o vyvážení rizika a odměny.

Jen za posledních 20 let došlo 25 krát k situaci kdy index S&P 500 klesl o více než 5 % za měsíc, přičemž průměrný pokles byl mezi těmito měsíci -7,9 %. Přesto v tomto časovém období rostl index o 6,3 % ročně.

Co byste měli dělat vy?

Nic. Jak již bylo řečeno, řešit situaci tak, že v panice prodáváte a vracíte se, pouze v případě když se věci uklidní, je přístup emocionální, nikoli racionální. Data však prokazují, že jsme vždy schopni úspěšně překonat poklesy a recese.

Představte si následující případ: Investovali jste do indexu S&P 500 během poklesu trhu na konci roku 2007. 1. ledna 2008 jste se rozhodli stáhnout 100 000 korun z trhu a vložit jej na spořící účet s 2 % úrokem. K 30. červnu 2018 bude zůstatek účtu 123 000 Kč. Ale co kdybyste svou investici nepřesunuli? O deset let později by jste byli v zisku už 130%, což znamená, že vaše peníze by dnes měly hodnotu 230 000 Kč – to je rozdíl 107 000 Kč.

Vybírání peněz z důvodu očekávání poklesu trhu je riskantní, protože je velmi obtížné předpovědět, kdy je ten správný okamžik vrátit se zpět do hry. To znamená, že pokud budete vyčkávat příliš dlouho s největší pravděpodobností přijdete o mnohem víc, než když trpělivě přečkáte velmi nepříznivé období.

Jaký je nejlepší způsob jak tyto turbulence v budoucnu ustát?

Dvě slova: pasivní investování.
Pasivní investování vychází z předpokladu, že trhy budou růst v dlouhodobém horizontu, protože světové ekonomiky v posledních několika desetiletích trvale zvyšují svou hodnotu. Očekává se, že tento trend bude přetrvávat. Pasivním investováním sledujete pohyb celého trhu a ne jen několik akcií. Dokud bude celý trh v průběhu času růst, budou se vaše finanční prostředky zhodnocovat.

Pasivním investováním se milionářem pravděpodobně nestanete přes noc, ale pomůže vám postupovat pomalu a stabilně. Investoři, kteří pasivně investují, neusilují o to aby akcie měly vyšší výnos než samotný index; spíše se snaží budovat své bohatství dlouhodobě. Pokud tedy právě toho chcete dosáhnout, radíme ignorovat titulky zpráv a soustředit se na budoucnost. Víme, že to může být emotivní, ale můžete si být jistí, že: Vaše peníze budou dlouhodobě v bezpečí.

Návratnost S&P 500 je založena na SPY datech (z CRSP)

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak správně diverzifikovat

Diverzifikace je definována jako technika řízení rizika, která kombinuje širokou škálu aktiv v investorově portfoliu

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #4: Dubnový přehled

Čtvrtý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?

Jak rebalance pomáhá řídit riziko

Při investování má každý z nás jiný cíl, možnosti i očekávání. Tomu by mělo odpovídat riziko, které při investování