Search
Close this search box.

Žen v investování přibývá. V čem mohou jít mužům příkladem?

Je vidět, že ženy přebírají kontrolu nad svými financemi častěji než dříve. Ukazuje se tak, že – možná i v důsledku pandemické krize a dalších událostí – chtějí být lépe připravené na budoucnost. Mezi investory je stále zastoupeno méně žen, nicméně rozdíl se postupně vyvažuje.

O tom, že investorek přibývá, svědčí i statistiky uživatelů investiční platformy Portu. Při založení platformy v roce 2018 činilo zastoupení žen pouhých 5 % uživatelů. V současnosti už ženy tvoří zhruba třetinu všech uživatelů. Stejně tak se zmenšuje rozdíl v průměrné hodnotě portfolia, ženy na Portu mají zhruba 100 000 korun, muži kolem 130 000 Kč. V přístupu k investování lze u obou pohlaví sledovat určitě rozdíly. Jaké jsou ty hlavní?

Když se rozvážnost vyplácí

Muži jsou v investování znatelně sebejistější. Vyplývá to z českého průzkumu Indexu investiční gramotnosti, který loni zmapoval, jak se Češi v oblasti investování orientují. Za zcela nezkušené se považuje 39 % žen oproti 20 % mužů. Vysoké sebevědomí ovšem nemusí být výhrou.

To, že jsou muži v investování značně sebevědomější, se nemusí vyplácet, jelikož vysoká očekávání mohou vést k přeceňování informací. Odhady vysokých výnosů také často jdou ruku v ruce s nadměrnou frekvencí obchodování a iracionálních rozhodnutí. Oproti tomu rozumná očekávání výnosů a méně zásahů do portfolia se většinou vyplácí. Ženy obecně do svého portfolia zasahují méně často – jednají rozvážně a méně riskují.

Dokazuje to i průzkum Kalifornské univerzity v Berkeley, podle něhož investorky ročně obmění zhruba polovinu svého portfolia, muži ovšem více než tři čtvrtiny. Tím se ochuzují o výnosy, které by měli, kdyby do portfolia nezasahovali. V porovnání se stavem portfolia na začátku přijdou kvůli vyšší frekvenci obchodování ženy v průměru o 1,7 % a muži dokonce o 2,6 % zisků ročně. Větší sebejistota mužů se projevuje jejich impulzivnějším chováním a snahou předehnat trhy.

Na odlišné tendence poukazuje také analytička z Portu Anna Kortusová: „Rozdíl v investorském chování mužů a žen se dá aplikovat i na aktuální situaci s propady na trzích kvůli současnému dění. I v Portu sledujeme, že se po větším poklesu lidé uchylují k impulzivním výběrům. Většinou se jedná o muže.“

Více neznamená lépe

„Rozdílné přístupy k investování pozorujeme u našich klientů zejména ve chvílích, kdy ceny na trzích začnou klesat. Jako by muži měli neustálou potřebu své investice kontrolovat a nebyli připraveni poklesy na jejich portfoliích pouze pozorovat. A přitom právě trpělivost je v mnoha případech tou nejlepší strategií pro přečkání volatilních období a nejistoty na trzích,“ doplňuje Kortusová.

Portfolia žen si dlouhodobě vedou lépe, na což poukazuje studie americké investiční společnosti Fidelity z loňského roku. Když už se ženy rozhodnou vkročit do investičního světa, většinou se jim daří. V průměru dokonce překonávají roční výkon portfolií mužů o 0,4 %. Studie navíc ukazuje, že téměř dvě třetiny žen investují své úspory do akcií. Jedná se tak o poloviční nárůst oproti výsledkům z roku 2018.

V souladu s těmito poznatky funguje také model online investiční platformy Portu, která pro skladbu portfolií využívá pasivní formu investování. Dlouhodobé pasivní investování tak čelí přehnané sebejistotě a unáhleným rozhodnutím. Uživatelská jednoduchost platformy navíc pomáhá k zpřístupnění oblasti investování pro každého, tedy i pro méně zkušené investory a investorky.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

crypto-nl-19-tiny

#10 – NFT na Bitcoinu

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #4: Dubnový přehled

Čtvrtý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce The Most Classic