Search
Close this search box.

Propad ropného sektoru ukazuje potřebu diverzifikace

komodity-ropa-3-e1690978164138

Roky 2021 a 2022 ovládly energie, v roce 2023 zaostávají.

Období vysoké inflace, které se rozpoutalo v druhé polovině roku 2021 a vyvrcholilo v roce 2022, bylo ve prospěch některých tříd aktiv. Dařilo se zejména energetickým a ropným společnostem, jejichž akcie v nejednom případě vyskočily o stovky procent. Cena ropy vyskočila od srpna 2021 do června 2022 z 68 na 123 dolarů, což představuje nárůst o 81 %.

Zemní plyn určený pro evropský trh zaznamenal ještě větší skok. Ještě v roce 2021 se cena „evropského“ plynu pohybovala kolem 30 eur za MWh. Během vrcholu v roce 2022 po vojenské invazi Ruska na Ukrajinu se však cena vyšplhala na 340 eur za MWh, což představuje nárůst o více než 1 000 %.

Co to znamenalo? Pro většinu států, podniků a domácností problémy v podobě drahých energií, ale pro ropné společnosti, které z vysokých cen těžily, tučné, často rekordní zisky. Největší američtí producenti ropy, Exxon Mobil a Chevron, vykázali nejvyšší zisky v historii. Rekordní čísla však vykázali i evropští giganti Shell, BP, TotalEnergies a Equinor.

Ceny akcií ropných společností prudce vzrostly a dominovaly žebříčku nejvýkonnějších akcií v letech 2021 i 2022. V roce 2023 však ropné společnosti mezi nejvýkonnějšími nejsou. Naopak, index energetického sektoru S&P 500 od začátku roku odepsal 0,50 %. Výrazně tak zaostává za indexem S&P 500, který vzrostl o rovných 20 %, a za technologickým indexem Nasdaq Composite, který si připsal 38,1 %.

Rekordní zisky jsou minulostí

Loňské rekordní zisky největších amerických a evropských ropných společností jsou pryč. Hlavním důvodem je nižší cena ropy a plynu na burze.

Cena ropy na burze klesla z úrovní kolem 105 USD a v posledních měsících se obchoduje kolem 75 USD. Tento 29% pokles zhruba odpovídá meziročnímu poklesu tržeb největších ropných společností ve druhém čtvrtletí. Příjmy společností Exxon Mobil, Chevron, Shell, BP, TotalEnergies a Equinor se meziročně snížily o 26,3 až 28,9 %.

Vývoj zisků byl však ještě negativnější. U uvedených společností se meziroční pokles zisku pohyboval v rozmezí od 48,3 % do 79,5 %, s výjimkou společnosti TotalEnergies. Zisky této francouzské společnosti klesly „pouze“ o 28,5 %. Investoři věděli, že pokles zisků přijde, ale skutečnost byla ještě horší, než se očekávalo. Z uvedených společností se pouze Chevronu podařilo překonat očekávání analytiků.

Negativní meziroční vývoj ziskovosti ropného sektoru potvrzují i údaje společnosti FactSet. Z nich vyplývá, že v energetickém sektoru došlo k nejvýraznějšímu poklesu zisku, a to až o 52 %.

energy

Meziroční vývoj ziskovosti jednotlivých odvětví

Nikdo nemá věšteckou kouli

Ti, kterým se podařilo zachytit rostoucí trend v energií v roce 2021 a investovali do energetického sektoru, si mohou mnout ruce. Mnozí se dokonce mohou divit, jak je možné, že se toho nechopily velké investiční společnosti, které spravují miliardy korun.

Přitom je odpověď jednoduchá. Finanční trhy jsou nepředvídatelné a nikdo neví, co se stane za několik měsíců. Několik posledních let to dokonale ilustrovalo, a to nejen nepředvídatelnost, ale také potřebu diverzifikace. Její absence je totiž jednou ze 4 nejčastějších chyb při investování.

Kdo předpověděl pandemii, nejvyšší inflaci za poslední desetiletí nebo válku na Ukrajině? Všechny tyto události ovlivňují ekonomiku, a tedy i finanční trhy, ale nerovnoměrně.

Technologiím se dařilo během pandemie, ale pak nejvíce utrpěly, když se zvýšily úrokové sazby. Rostoucí ceny energií, které zvyšovaly inflaci, zase pomohly ropným společnostem, ale dnes ceny energií ustupují. Válka pomáhá zbrojnímu průmyslu, ale i ta musí jednou skončit.

Potřeba diverzifikace

Rokům 2021 a 2022 tedy dominoval energetický sektor. V roce 2023 mezitím vládnou technologie, ale také japonské akcie. Komu bude patřit rok 2024? Čínské akcie? Evropské? Obnovitelné zdroje energie? To nikdo neví, a právě v tom spočívá jednoduchost a důležitost diverzifikace.

S diverzifikovaným portfoliem máte své peníze zastoupeny ve všech třídách akcií a můžete využít růstu akciového trhu jako celku. Nemusíte se tedy obávat poklesu ziskovosti ropného nebo technologického sektoru.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn