Search
Close this search box.

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. V poslední době se vyrojilo spousta pochybných kryptoměnových projektů a tento letní díl jsme se tak rozhodli věnovat převážně jim, ať víte, na co si dát pozor. Pokud byste rádi poznali prověřené kryptoměny, na konec přidáme tipy na 2 akce, které byste rozhodně neměli minout.

Letošní první polovina léta se na kryptoměnových trzích nesla v klidném duchu a velké výkyvy cen, na které jsme zvyklí, se nedostavily. Nejsledovanější kryptoměna Bitcoin se v průběhu července pohybovala okolo ceny 30 tisíc dolarů za jednu minci. V půlce července se cena dostala i přes 31 tisíc, uplynulý měsíc ale Bitcoin zakončil se ztrátou 6,35 % na hodnotě 29 162 dolarů. Podobně jako cena Bitcoinu se vyvíjela i celková tržní kapitalizace kryptoměnového trhu, jeho ocenění se tak drobně snížilo na 1,19 bilionu dolarů.

market-cap-cervenec

Sken sítnice za token? Ne, děkujeme. V červenci pozornost vzbudila kryptoměnová firma Worldcoin. Ta si klade za cíl odlišit na internetu skutečné lidi od programů využívajících AI. Za projektem stojí i Sam Altman – ředitel společnosti OpenAI, která zodpovídá za zrod ChatGPT. Zatím ale Worldcoin vzbuzuje spíše obavy, když skenuje lidem sítnice výměnou za několik digitálních tokenů. Startup chce mimo jiné ověřování propojit s vlastním finančním systémem na bázi blockchainu. Třeba s Bitcoinem toho ale tato kryptoměna nemá moc společného, doporučujeme proto zůstat obezřetní a podobným projektům se vyhnout. 

Božské krypto? Také ne. To, že za kryptoměnami se schová cokoliv, ukazuje i případ z amerického Tennessee. Manželský pár tam přesvědčil přes 100 lidí, aby jim poslali peníze do „fondu”, který sami nazvali „Blessings of God Thru Crypto“ (Boží požehnání skrze kryptoměny). Od důvěřivých uživatelů se jim podařilo získat přes 6 milionů dolarů (přes 130 milionů korun). Peníze měly být použity k obchodování s kryptoměnovými futures kontraktynikdy však nebyl proveden jediný obchod. Místo toho manželé peníze využili na zaplacení školného pro členy rodiny, nákup terénního vozidla a splacení dluhů z kreditní karty. To, že jeden z propagačních materiálů přímo uváděl, že se nejedná o podvod, už je jen třešničkou na dortu. Kromě posledního soudu tak manžele teď čeká i soud americký.

blessing-of-god-crypto

Křeččí závody? Také vynecháme. U kryptoměn, do kterých nedoporučujeme v žádném případě investovat, zůstaneme. Okurková sezóna totiž přinesla i další token, a to HAMS. Ten je pro změnu spojen se závody křečků. Ano, čtete správně. Právě na takové závody je možné sázet a autoři obdoby těchto chrtích dostihů přišli i s vlastní kryptoměnou. Vložit peníze do ní je ale čistá spekulace. Takový hazard ale některé lidi láká, a to dokonce tak moc, že jsou občas označováni jako (citujeme) „degeni“. My zůstaneme dlouhodobými investory do prověřených kryptoměn. 

Kryptopodvody i v Česku. Škodu 1,1 miliardy korun a 564 podvedených lidí má mít na svědomí společnost Cryfin. Policie oznámila, že stíhá tři lidi za investiční podvod a neoprávněné podnikání. Firma shromažďovala bez jakéhokoliv oprávnění peníze od veřejnosti pod smyšleným příslibem správy, investování a následného nereálného zhodnocení. Obvinění peníze využili k financování svých nákladných životních potřeb, pronájmu aut a lukrativních prostor i nákladnému marketingu. Teď jim hrozí až 10 let vězení. 

Kryptoměna, kterou si nekoupíte. Jak poznat, že se máte určité kryptoměně vyhnout? Podvodné projekty mají často spoustu podobných vlastností, které napoví, že byste měli zpozornět. Tato schémata se opakují tak často, že už vznikly projekty, které si z nich dělají legraci jako třeba český Vavracoin. Ten můžeme s klidem doporučit. Proč? Vavracoin se nedá koupit, jedná se pouze o recesi, která se snaží upozornit na to, že v kryptu lze velmi snadno prodělat peníze. 

Abychom nezůstali pouze u bizarních zpráv ze světa kryptoměn, připravili jsme si pro vás také pozvánku na dvě setkání, která se uskuteční koncem léta v Brně a Ostravě.

Ve čtvrtek 31. srpna 2023 se v Brně na CryptoNight setkají špičky v oboru a stovky kryptoměnových nadšenců. I letos se mohou návštěvníci těšit na různá překvapení, dárky, welcome drinky, výborné občerstvení, zábavu, ale hlavně program plný krypto témat. Koncept spočívá ve večerním programu plném přednášek a panelových diskuzí zakončených tematickou krypto after party! Na třetím ročníku této populární akce vystoupí řada předních řečníků včetně Jakuba Valníčka z Portu Crypto. Už máte svou vstupenku

V sobotu 9. září proběhne v Ostravě 4. ročník ChainCampu – dnes už legendární tuzemské konference na téma Bitcoinu. Sešlosti se účastní přes 2 000 lidí z české i slovenské komunity, a také světově uznávané osobnosti. Celodenní program nabídne 18 přednášek, 30+ speakerů, 4 workshopové místnosti, veletržní stánky více než 20 bitcoinových firem a také afterparty v místě konání. Obsah akce je vhodný i pro širokou veřejnost, která se s Bitcoinem chce teprve seznámit. Pro odběratele Crypto newsletteru jsme s organizátory připravili slevu 5 % na všechny typy vstupenek.

cervenec

Vývoj kryptoměn za poslední měsíc


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů

duchodova-reforma-2

Co vše změní důchodová reforma?

Prodlouží se doba odchodu do důchodu? Změní se i výpočet výše důchodu? Jak a kdy si na důchod začít odkládat? Co čekat od nového produktu, který má sloužit k zajištění na stáří – dlouhodobého investičního produktu?

Utrácíte moc peněz za jídlo?

Držení rodinného rozpočtu na uzdě se pro mnohé zdá jako nadlidský úkon. Existuje však mnoho způsobů, jak se