Search
Close this search box.

Je pasivní investování za zenitem?

pasivni-investovani-uvodka

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů vznik vůbec prvního pasivně řízeného akciového fondu v roce 1975. Když Jack Bogle přišel s Vanguard’s First Index Investment Trust spravoval tento fond 11 milionů dolarů, v současnosti je to více než 400 miliard dolarů.

Pasivní investování pomalu ale jistě rostlo na popularitě. Boom nastal hlavně v posledních 10 letech a v roce 2019 došlo k velkému obratu. Podle dat Bloombergu pasivně spravované fondy překonaly ty aktivně řízené podle hodnoty spravovaného majetku.

Pasivní investování už tvoří více než 50 % amerických akciových fondů, zdroj: Bloomberg

Je pasivní investování za zenitem?

Na akciových trzích se často v souvislosti s pasivním investování mluví o bublině. O tom, že indexové investování deformuje na burzách cenotvorbu promluvil veřejně v roce 2019 i známý aktivní investor Michael Burry. Od té doby se toto téma do mediální debaty často vrací. 

Burry je známý především díky knize a stejnojmennému filmu The Big Short (česky Sázka na nejistotu). Díky tomu, že byl jedním z těch, kdo viděli přicházející hypoteční krizi v roce 2008 se z něj stal všeobecně známý investor, svým způsobem dokonce investorská “celebrita”. 

Burry je sám aktivní investor, což může naznačovat, proč s kritikou přichází. Pasivně řízené fondy jsou přímou konkurencí těch aktivně spravovaných. Aktivní investoři jsou ti, kteří na základě svých analýz určují ceny akcií. Ti, co investují pasivně, poté jenom „využívají“ toho, že někdo jiný cenu stanovil. 

Aktivní investoři budou existovat vždy, a vždy se budou snažit hledat akcie podhodnocené i nadhodnocené. Pokud by díky pasivnímu investování byly nějaké firmy nadhodnocené, aktivní investoři by sázeli na jejich pád, ke kterému by dříve či později došlo. 

Akcie zastoupené v indexech, které pasivní fondy tvoří, se v čase mění právě díky změnám jejich ceny. Firmy zastoupené v indexu S&P 500 jsou dnes z velké části jiné, než když byl index v roce 1957 vytvořen. Mezi největšími firmami tak dochází ke střídání v průběhu času, a pokud aktivní investoři vidí některou společnost nadhodnocenou, budou určitě bojovat za její správné nacenění.

Není tajemstvím, že v dlouhodobém horizontu se většině aktivně spravovaných fondů nedaří překonat index. Například výzkum Spiva ukazuje, že téměř 90 % aktivně spravovaným fondům se za posledních 15 let nepodařilo překonat benchmark, který sledovali.

pasivni-investovani-spiva

Téměř 90 % amerických aktivně spravovaných fondů nepřekonalo index S&P 500, zdroj: Spiva

Nezdá se tak, že by se trend zvyšujícího se zájmu o pasivní investování měnil. Ty jsou totiž levnější než jejich aktivní protějšky. Pasivní investování pomocí takzvaných robo-advisory platforem v posledních letech navíc zpřístupňuje svět investic široké veřejnosti. Například na Portu během pár minut získáte profesionálně sestavené investiční portfolio na míru.

________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Ladislava Chvátala

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. O pojmu

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že