Search
Close this search box.

Inflace v eurozóně v lednu klesla na 2,8 %

eueu-inflace

Inflace v eurozóně v lednu podle očekávání klesla z prosincových 2,9 % na 2,8 %. Přispěl k tomu další pokles cen energií, uvedl Eurostat.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v eurozóně snížily o 0,4 %. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, zpomalila meziroční růst na 3,6 % z prosincových 3,9 %. Údaje za celou EU a další podrobnosti budou zveřejněny 22. února.

Pokud jde o jednotlivé složky, nejvýraznější meziroční změny inflace na počátku roku byly ovlivněny změnami cen potravin, nealkoholických nápojů a tabákových výrobků. V této kategorii ceny v lednu vzrostly o 5,7 %, zatímco v prosinci se zvýšily o 6,1 %. Ceny služeb rovněž pokračovaly v růstu, ale tempo růstu se udrželo na prosincové úrovni. Stejně jako v prosinci se ceny v tomto segmentu v eurozóně v lednu zvýšily o 4 %. Kromě toho ceny energií nadále klesaly, tempo poklesu se však zmírnilo. V prosinci klesly o 6,7 %, zatímco v lednu tempo poklesu činilo 6,3 %.

Z členských států eurozóny rostly spotřebitelské ceny nejvýrazněji v Estonsku, Chorvatsku, Rakousku a na Slovensku, ve všech z nich přesáhly 4 %. Meziroční inflace dosáhla 5 % v Estonsku, 4,8 % v Chorvatsku a 4,3 % v Rakousku a na Slovensku. Nejnižší meziroční inflace byla v lednu ve Finsku a Itálii, v obou případech pod jedním procentem.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré?

Dividendy jsou pravidelně vyplácené zisky (burzovně obchodovatelných) společností nebo fondů jejich investorům. Je to pomyslná třešnička na dortu