Search
Close this search box.

MWC 2019: Huawei zabodoval s Mate X, Samsung ultrazvukovou čtečkou

V posledním týdnu došlo ke dvěma zásadním událostem ve světě elektroniky – proběhl veletrh mobilních technologií (MWC) v Barceloně a samostatný event Samsungu. Výsledkem je tolik nových mobilů a notebooků, že člověk snadno zapomene na nedávné CES. Co tedy stálo za pozornost?

Odemykání LG telefonu čtečkou mapy cév a dvoudisplejový Mate X

Na Mobile World Congress v Barceloně představila nová zařízení celá řada výrobců, a přestože na rozdíl od CES zde bylo představeno mnoho telefonů, dočkali jsme se i nových notebooků.

Xiaomi ukázalo vlajkový model Mi 9. Ten nabídne trojitý fotoaparát se skvělými výsledky z benchmarku DxO Mark. V Česku se bude prodávat od 13 000 korun.

Huawei bude konkurovat Samsungu na poli skládacích telefonů. Mate X má displej na vnější straně kloubu, po zavření tak uživatel dostane dva displeje s úhlopříčkou kolem 6,5 palce. Není tedy překvapením, že Mate X získal cenu za nejlepší mobilní zařízení MWC 2019. Představeny byly i nové notebooky – nová generace prémiového MateBook X Pro, dále Matebooky 13 a 14.

Huawei Best in Show

LG nabídne V50 ThinQ s podporou 5G a možností dokoupit druhý displej v připínacím krytu, G8 ThinQ s infračervenou kamerou, která přečte mapu cév v uživatelově ruce a dokáže podle ní odemknout telefon, či levnější G8s, která se objeví i na českém trhu.

Velice zajímavě vypadá nová Nokia 9 PureView s pěticí fotoaparátů na zádech, které spolupracují na každé fotce, kterou telefon pořídí. Jinak však telefon nenabízí nic moc zajímavého, srdcem telefonu je loňský model procesoru Snapdragon s číslem 845 a se ztenčováním rámečků si Nokia neláme hlavu.

Sony přišlo s telefony s filmovými poměry displeje 21:9, ty na pohled vypadají opravdu… dlouze. Vlajkový model Xperia 1 bude vybaven tradičně „vlajkově“ Snapdragonem 855, 6 GB RAM, třemi foťáky a bezdrátovým nabíjením.

Skládací Galaxy Fold  a Galaxy S10e alá iPhone XS

Galaxy Unpacked, jak už název napovídá, se soustředil výhradně na zařízení z produktové řady Galaxy, do níž patří i vlajkové lodě Galaxy S. Ty se aktualizují každý rok, stejně jako vlajkové modely většiny ostatních výrobců, a tak i letos dostaneme nové luxusní modely za prémiovou cenu. Kromě očekávaných modelů S10 a S10+ jsme se však dočkali i pár zařízení, která se neřadí do tradiční nabídky Samsungu.

Samsung představil první ultrazvukovou čtečku otisků prstů

Základ letošní nabídky je jasný – telefony Galaxy S10 a S10+ jako nástupci devítek z minulého roku. Samozřejmě výkonnější a nabité novými funkcemi. Dočkáme se tak třeba čtečky otisků prstů pod displejem (tedy skryté za displejem, nikoliv na okraji telefonu), tentokrát založené na technologii ultrazvuku. Ta má být (a zdá se, že opravdu je) rychlejší a spolehlivější než čtečky, které ukrývali výrobci pod displeje doposud. Změnil se i způsob, jakým Samsung řeší čelo telefonu, a objevuje se kulatý výřez na kameru namísto tradičního notche (kterému se mimochodem doposud Samsung úspěšně vyhýbal).

Teď k zajímavostem. Nově se do řady Galaxy S přidá levnější alternativa, něco na způsob současného iPhonu XS, kterou Samsung pojmenoval Galaxy S10e. Zařízení dělá po vzoru iPhonu kompromisy tam, kde to šetřílkům nejméně vadí, aby nabídl za nižší cenu co nejlepší telefon. Nedočkáme se tak například čtečky otisků pod sklem, ta se přesune do odemykacího tlačítka. V Česku pořídíme S10e za nějakých dvacet tisíc, takže se stále jedná o spíše prémiový telefon. Nejzajímavějším představeným zařízením byl nepochybně Galaxy Fold, skládácí telefon se 7,3″ úhlopříčkou většího displeje a vnitřními specifikacemi na úrovni tabletu. Telefon kromě dvou displejů nabídne dohromady taky šest kamer. Ještě v prvním pololetí Samsung nabídne telefon Galaxy S10 s podporou 5G, ten bude mít vlastní design s více kamerami a ještě větším displejem, než má S10+. Tento model se na českém trhu neobjeví.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak

bitcoin-etf-crypto-nl

#21 – Bitcoinová ETF schválena

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn