Search
Close this search box.

Třicátníci a investování: carpe diem, nebo dohánění finančních restů?

30s

Zásady investování po třicítce se moc neliší od těch, které jsme popisovali ve článku s radami pro dvacátníky. Myslet na důchod, nepřehánět to s úrovní rizika u krátkodobých cílů a brát si půjčky s rozvahou by měl každý bez ohledu na věk. Pro třicátníky se ale určitě najde pár rad, které jsou specifické právě pro tento věk.

Důchod, důchod a zase důchod

Pokud jste dosud nezačali šetřit na důchod, teď je rozhodně čas. Čím později začnete, tím větší část příjmů budete potřebovat k dosažení vaší cílové částky. Důchod je proto důležité začít řešit co nejdřív, a to i v případě, že máte vysoké příjmy a nízké výdaje – taková kombinace vám může umožnit odchod do důchodu třeba ve třiceti.

V zájmu pokračování tohoto článku budeme předpokládat, že jste do důchodu ve třiceti letech neodešli. Jak tedy investovat? Máte stále dost času, takže určitě můžete volit rizikovější portfolio. Portu vám doporučí výši pravidelných vkladů dle cílové částky, takže stačí jen vědět, kolik přibližně chcete mít při odchodu do důchodu našetřeno. Při výpočtu cílové částky je důležité myslet na současnou výši vašich měsíčních výdajů (v důchodu si pravděpodobně budete chtít přinejmenším zachovat současnou životní úroveň), vliv inflace na hodnotu vašich investic a třeba taky na to, jak dlouho budete chtít důchod pobírat. Pokud si totiž budete brát peníze měsíčně, zbytek se vám stále může zhodnocovat na konzervativnějším (méně volatilním) portfoliu, což vám teoreticky může umožnit i čerpání měsíční renty po nekonečně dlouhou dobu. Pár scénářů šetření na důchod najdete v jednom z našich starších článků.

I v případě, že jste si vypracovali plány v nižším věku a investujete dle nich, je vhodné je upravit dle vaší současné situace – přizpůsobit je současným příjmům a výdajům, nové práci či rodině.

Dohánění restů

Pokud jste zatím nezačali šetřit na krátkodobější cíle, například na nákup nemovitosti, teď je ideální příležitost začít. Zásadní položkou vašich osobních financí by měla být finanční rezerva, likvidní obnos, který vám po dobu několika měsíců zvládne pokrýt všechny výdaje například v případě ztráty zaměstnání. Průměrný třicátník pravděpodobně bude mít stabilnější zaměstnání než průměrný dvacátník, přesto je nutné vždy počítat s nejhorším. A nečekané výdaje můžou přijít kdykoliv.

Investování pro děti

Zvažte založení investičního portfolia pro vaše děti. V minulosti bylo velice populární založit dětem stavební spoření (jeho popularita mezitím klesla kvůli snížení státních příspěvků, stále se však jedná o produkt, který stojí za zvážení), tak proč nezkusit Portu? Investování na kapitálových trzích s sebou nese riziko, to je fakt, který nechceme a nesmíme skrývat. Historicky by však i špatné načasování investic zpravidla vedlo k výnosům, pokud byste unesli stres ze ztráty a počkali, až hodnota vašeho portfolia začne růst. A v případě délky investování přes 50 let, což není nereálné číslo, pokud je vašim dětem méně než deset let, může složené úročení přinést opravdu zajímavé výnosy.

Po třicítce začíná přicházet rozvážnost, stabilita a možná i něco málo moudrosti. Všechny tyto vlastnosti jsou pro osobní finance důležité. Napravte chyby, které jste dělali jako dvacátníci, dožeňte resty a využijte nabytých zkušeností.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme