Search
Close this search box.

Fintech review – Nejlepší čtvrtletí Applu a internet proti Wall Street

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Český startup Superface chce vylepšit propojování aplikací a hlásí velkou investici ve výši 34 milionů korun (CzechCrunch.cz). Aby mezi sebou mohly aplikace komunikovat, využívají v současnosti rozhraní API. To je nutné manuálně integrovat pro každý způsob komunikace, a tak v průměru na každou aplikaci připadá 15 API. Superface chce komunikaci mezi aplikacemi usnadnit tím, že celý proces zautomatizuje. Dlouhodobě chce startup vybudovat plně automatizované tržiště digitálních služeb.
  2. Komerční banka spustila pilotní provoz Bankovní identity (Měšec.cz). Komerčka pomalu spouští svou službu ověřování identity. Systém budou do 7. února testovat zaměstnanci banky. 8. února se přidají vybraní klienti, pro všechny se systém spustí až koncem února.
  3. Apple pokořil další rekord. Prodal nejvíc iPhonů v historii a tržby navýšil o pětinu (MobilMania.cz). Apple svým zakončením roku 2020 potvrdil, že i po letech dokáže zaujmout. Podle odhadů se za poslední čtvrtletí prodalo 80 až 90 milionů iPhonů, což by znamenalo nový čtvrtletní rekord. Tržby ve výši 111,4 miliardy dolarů nemusíme odhadovat, zveřejnil je přímo Apple a také se jedná o historicky nejvyšší číslo. Společnost navíc po pěti letech znovu obsadila první příčku žebřícku nejhodnotnějších firem, který zveřejňuje organizace Brand Finance.
  4. Skupina PPF chce podruhé jednat s Monetou o spojení s Air Bank (ČeskéNoviny.cz). Spojením Monety a Air Bank by vznikla třetí největší banka na českém trhu co do počtu klientů. PPF nabízí odkup akcií Monety za 80 korun, v současnosti se obchodují okolo 72 korun. Představenstvo Monety se má vyjádřit do konce pracovního týdne.
  5. Gamestop roste ještě bláznivěji než bitcoin. Spekulanti vyhnali cenu akcií nesmyslně vysoko, připojil se i Elon Musk (Connect.cz). Akcie amerického řetězce obchodů s videohrami zažívají v posledních dnech horskou dráhu. Z pondělních 90 dolarů se ve čtvrtek dostaly na 570 dolarů, přitom velkou část roku 2020 se prodávaly pod hranicí pěti dolarů. Cenu ženou nahoru členové diskuzního fóra Wallstreetbets na Redditu. Podle nich velké instituce účelově shortují akcie Gamestopu a snaží se firmu finančně zruinovat. Za pozornost stojí krok investiční platformy Robinhood, která je mezi amatérskými spekulanty populární. Ta údajně v zájmu ochrany svých uživatelů zakázala obchodování akcií Gamestopu a podle některých zdrojů dokonce začala akcie z uživatelských účtů prodávat.
  6. Platební brána Exactly.cz přestala náhle fungovat, důvod je neznámý (Lupa.cz). Bez předchozího varování ztratili klienti platební brány Exactly.cz možnost přijímat platby kartou. Důvody přerušení činnosti jsou neznámé a není ani jasné, zda prostředky z posledních transakcí doputují na účty klientských e-shopů.
  7. Bitpanda chystá přelomovou debetní kartu (FintechCowboys.cz). Rakouský neobroker chystá platební kartu Visa, která umožní v reálném čase platit jakýmkoliv aktivem, které klient u Bitpandy drží. Kromě fiat měn tak bude možné platit i kryptoměnami či drahými kovy. Časem chce firma rozšířit nabídku o akcie a ETF.
  8. Nejdřív guru, teď kryptošlechtic. Z propagátora pochybné české digitální měny je terč satiry (E15.cz). S tím, jak je pro laiky stále snazší investovat takřka do čehokoliv, se zvyšuje riziko padnutí za oběť podvodu. Mezi projekty, před kterými varují odborní investoři, ale i Česká národní banka, patří projekt British Asset Jiřího Čmolíka. Ten kromě investic do nemovitostí láká na kryptoměnu Kauri, kterou nejde prodat téměř na žádné kryptoburze. Zábavnou formou se na praktiky Čmolíka zaměřil pořad Mikýřova úžasná pouť internetem.
  9. Tři banky ruší SMS. Kartou v e-shopu už nezaplatíte bez aplikace (Peníze.cz). V reakci na evropskou směrnici PSD2 přestane Air Bank od začátku dubna podporovat ověřování plateb pomocí SMS kódů. Přidává se tak k UniCredit a Hello bank. Poslední zmíněná banka navíc od 10. března začne blokovat všechny platby, u kterých si platební brána nevyžádá silné ověření přes aplikaci.
  10. Pilulka Lékárny: První doporučení a názory analytiků na akcie štiky české e-commerce (InvestičníWeb.cz). V říjnu 2020 se na pražské burze upsaly akcie společnosti Pilulka Lékárny, a to za velkého zájmu investorů. Analytik Jan Šafránek z České spořitelny aktuálně vydal doporučení akcie Pilulky „akumulovat“. Jeho text sdílí Investiční web ve zkratce i s odkazem na plnou verzi, navíc přidává pohledy dalších domácích tržních expertů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o