Search
Close this search box.

FinTech Review – Aplikace RacketPal v Česku a bitcoin znovu na maximu

solar panel energy

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Rakousko uvalí na kryptoměny daň 27,5 %. Kapitálové příjmy z kryptoměn se tak od března příštího roku zdaní stejnou sazbou jako investice do dluhopisů nebo akcií, nehledě na to, jak dlouho je investor vlastnil. Rakousko chce novým zákonem zajistit investorům rovné podmínky na trhu.
  2. Rivian si v jednom z největších IPO historie došel pro vyšší valuaci, než má Ford nebo GM. Ačkoli firma zatím dodala zákazníkům pouze okolo 150 pick-upů, investoři očividně věří, že se Rivian stane v oblasti elektromobility důležitým hráčem. K tomu však povede ještě dlouhá cesta – Rivian teprve začíná odbavovat 55 tisíc předobjednávek na jejich pick-up R1T a elektrické SUV R1S. Jestli se společnost dostane na úroveň Tesly tak prověří čas.
  3. Musk prodal akcie Tesly za pět miliard dolarů. Elon Musk prodal tento týden zhruba 4,5 milionu akcií výrobce elektrických automobilů Tesla, přibližně tři procenta jeho podílu. Z prodeje získal více než pět miliard dolarů. Jedná se o první Muskův prodej akcií automobilky od roku 2016 a přišel po anketě na Twitteru. Po transakci Musk vlastní zhruba 167 milionů akcií s podílem zhruba 17 procent, což z něj dělá největšího akcionáře společnosti.
  4. Největší fond světa sází na českou solární firmu . Až osmadvacet solárních elektráren o celkovém výkonu 200 megawattů vybuduje česká firma Solek pro fond Global Renewable Power Fund III spadající pod největší investiční společnost na světě BlackRock. Elektrárny vyrostou v Chile, kde je Solek bude také provozovat a servisovat. Transakce pravděpodobně přesáhla 200 milionů dolarů (v přepočtu asi 4,5 miliardy korun).
  5. Bitcoin znovu na maximu při nejvyšší inflaci USA za desítky let. Bitcoin, nejznámější kryptoměna přezdívaná „digitální zlato“, pokořila „all time high“ ve výši 69 000 dolarů. Podle tržní kapitalizace bitcoin dosáhl nového historického maxima díky zprávám o inflaci zveřejněných Spojenými státy. Podle úřadů je na úrovni 6,2 %, nejvýše za 31 let.
  6. Google neuspěl s odvoláním proti pokutě EU za monopol. Evropksý soud potvrdil rekordní pokutu z roku 2017 ve výši 2,42 eur (zhruba 60 miliard korun) kterou Google dostal za to, že zvýhodňoval vlastní srovnávač obchodních nabídek ve výsledcích vyhledávání. Google se proti rozhodnutí opět odvolal a o sporu tak bude rozhodovat Soudní dvůr EU.
  7. Airbank rozšiřuje identitu o ověření vůči firmám. Klienti Air Bank mohou nově využívat bankovní identitu také pro online ověření vůči komerčním společnostem – poskytovatelů energií či pojišťovnám. Pod značkou Bank ID už toto ověření postupně od června nabídly např. Česká spořitelna či Moneta a teď i Air Bank. Jde zatím o nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak přes internet prokázat totožnost.
  8. Za více než 12 milionů korun se prodal jeden z prvních počítačů Applu. Ve dřevě provedený počítač nesoucí jméno Apple 1 pochází z roku 1976 a je tak jedním z prvních osobních počítačů vůbec. Na raritě mu dodává také fakt, že se na jeho výrobě zřejmě podílel i samotný spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak. Kromě toho, že se jedná o úžasný sběratelský předmět, je počítač doplněný o stále funkční monitor značky Panasonic.
  9. Wolt mění majitele, koupí ji americká společnost DoorDash. Největší americký rozvozce jídla DoorDash by měl za finský start-up zaplatit 7 miliard eur (zhruba 177 miliard korun). DoorDash si tak otevírá dveře do Evropy – Wolt od svého založení v roce 2014 ušel pěkný kus cesty a nyní působí už ve 23 zemích. Zákazníků se transakce nijak nedotkne, Wolt bude dál fungovat pod svým jménem.
  10. Aplikace pro hráče raketových sportů RacketPal míří do Česka. Česká republika se tak stane třetí zemí, kde bude revoluční aplikace k dispozici. Uživatelé mají k dispozici diskuze, soukromé i skupinové chaty, personalizované vyhledávání nejvhodnějšího protihráče či spoluhráče nebo také propracovaný systém hodnocení a statistik. V současné době má startup 25 zaměstnanců s plánem vytvořit největší online sportovní komunitu na světě.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jízdy snů

Klasická auta jsou sice zejména v poslední době pro mnohé alternativní možností investování finančních prostředků,

zlatý přístav

Představení strategie: Zlatý přístav

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených