Search
Close this search box.

Proč se není třeba bát medvědího trhu?

Rok 2019 byl pro investory úspěšný a stejně tak se jevil i začátek roku 2020. Po rekordně úspěšném zahájení roku přišel prudký propad v souvislosti s celosvětovým šířením nového coronaviru COVID 19.

Během tří týdnů (od 19. února do 11. března 2020) vstoupil Dow a S&P 500 do tzv. medvědího trhu. 15. března FED snížil cílový rozsah sazby federálních fondů o plný procentní bod a oznámil plány na nákup aktiv ve výši 700 miliard USD v rámci programu kvantitativního uvolňování. A tím to nekončí, záchranný balíček v USA dosahuje 2,2 bilionů dolarů. Podobně prorůstvě reaguje evropská ECB a Evropská komise, pozadu není ani ČNB a česká vláda. 

Jak jsme pozorovali u předchozích trhů medvědího charakteru a korekcí trhu, mnoho individuálních investorů prodává v momentě, kdy trh padá ze strachu, že se akcie už nikdy nezotaví. Opak je však ve skutečnosti pravdou. Trh se nejen zotaví, ale historie ukázala, že tak učiní mnohem dříve, než si mnoho investorů myslí.

I když je velmi těžké předpovídat budoucnost, můžeme využít zkušeností z minulosti k přístupu a řešení období neobvykle vysoké volatility. Níže se dočtete o tom, jak korekce trhu a trhy medvědího charakteru fungují.

Chování medvěda

Investoři jsou citliví na jakékoli klesající trendy. Takže, když nastal trh medvědího charakteru (definovaný jako pokles o nejméně 20 % z vrcholu) minulý týden, výsledkem byl strach a nejistota, kdy mnoho investorů začalo vybírat své peníze nebo si ponechalo peníze v úsporách. Ale jak dlouho taková situace může trvat?

Jak vidíte z níže uvedeného grafu, od roku 1965 došlo k 16 korekcím na trhu (definovaným jako vrcholný pokles o 10 %) a 12 trhům medvědího charakteru. Údaje obou případů jsou pro účely této analýzy zaokrouhleny.

Zdroj: Wealthfront

V následující tabulce je uvedena hodnota velikosti každé korekce a doba, po kterou se trh zotavoval, nebo doba návratu k ceně dosažené na vrcholu.

Zdroj: Wealthfront

Je zřejmé, že průměrný čas na zotavení z tržní korekce byl pouze 126 dní, což při tréninku trpělivosti u dlouhodobých investic není zas až tak dlouho. Přesto řada výzkumných organizací, zejména DALBAR, zjistila, že jednotliví investoři stále uvažují o přerušení investování, kdykoli trh klesá, což je v průměru stojí 3,5 % ročně.

Trhy medvědího charakteru se zotavují déle než korekce trhu, dobrou zprávou však je, že se zotavují, stačí mít jen více trpělivosti. Průměrná doba zotavení medvědího trhu je 637 dní (tato hodnota je však vysoce ovlivněna šesti lety pro zotavení trhu v 70. letech). To znamená, že investoři, kteří se nezalekli a dále investovali, v průměru vydělali během následujícího 1,8 roku více než 20 %, což je velmi atraktivní návratnost.

Zdroj: Wealthfront

Cílem úspěchu je udržet si svůj směr, ať se děje, co se děje

Pokud plánujete dlouhodobě investovat, ani trh medvědího charakteru by vás neměl zastavit. Investování během takové situace může ve skutečnosti zvýšit hodnotu vašeho bohatství například v důchodu.

Jinými slovy, kdyby investor začal investovat 1. ledna 1965 a vytrval i přes všechny korekce a medvědí trhy následujících 55 letech až do dnes, složený čistý anualizovaný výnos by mohl být 6,51 %, což je mnohem více než složená míra inflace.

Z toho vyplývá, že strategie kdy ignorujete všechny korekce a medvědí trhy, je ta správná. Vzhledem k lidské povaze ale velice náročná. 

Zdroj: Wealthfront

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese.