Search
Close this search box.

Fintech review – Regulace kryptoměn pro banky a nový ověřovací nástroj Stripe Identity

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bitcoin čeká po čtyřech letech velký očekávaný upgrade (czechcrunch.cz). Stejně jako v roce 2013 a 2017 se i letos plánuje sada novinek, které bitcoinu pomohou obstát v konkurenci novějších kryptoměn. Soubor chystaných změn se nazývá Taproot a těžaři po celém světě si od něj slibují nejen větší efektivitu prováděných transakcí, ale i ještě větší anonymitu používání celé kryptoměny. Aktualizace vejdou v platnost v listopadu letošního roku, do té doby budou probíhat rozsáhlá testování, která mají za cíl eliminovat případné nedostatky a zabránit tak podobnému scénáři jako v roce 2013, kdy se cena Bitcoinu propadla o více než 70 %.
  2. Stripe přichází s nástrojem pro ověření identity (fintechcowboys.cz). Irsko-americká platební platforma Stripe spouští nástroj, který má usnadnit podnikům fungujícím online ověřovat totožnost uživatelů. Měl by řešit hlavně omezení podvodů s identitou a pokusy o ovládnutí cizího účtu. Stripe Identity může být zavedena a připravena k používání během pár minut bez potřeby programování, celý proces ověření zvládnou zkušenější uživatelé za 15 sekund. Všechna data jsou přitom šifrována a odesílána společnosti Stripe, firmám tedy odpadá nutnost správy citlivých údajů.
  3. Chuť po bitcoinu v rozvojových zemích sílí (kryptonovinky.cz). Oznámením o legalizaci bitcoinu jako zákonného platidla odstartoval latinskoamerický stát El Salvador vlnu zájmu po obdobném kroku i v jiných rozvojových zemích po celém světě. Hassanova, prezidentka Tanzánie, vidí v kryptoměnách budoucnost a vyzývá centrální banku, aby dělala kroky k adopci kryptoměn, na rozdíl od západních zemí, které se snaží jejich vliv omezit. Subsaharská Afrika je přitom druhou největší oblastí podle objemů P2P obchodování bitcoinu s týdenními objemy přes 16 milionů dolarů.
  4. O první covidové dluhopisy Evropské unie je zájem (e15.cz). Mezi investory je o pandemické dluhopisy Evropské unie velký zájem, zatím si objednali cenné papíry o objemu 107 miliard eur. Obligace se splatností 10 let plánuje Evropská Unie použít na obnovu ekonomik členských států po pandemii Covid-19 ve formě grantů a půjček. Celkem je v plánu emitovat akcie o objemu 800 milionů eur (přes 20 bilionů korun), což má z Unie udělat největšího nadnárodního emitenta dluhopisů na světě.
  5. Conseq koupil první nákupní centrum (penize.cz). Zájem o komerční nemovitosti, do kterých mohou investoři vložit svůj nahromaděný kapitál, je po covidové krizi opět na vzestupu. Realitní fond investiční skupiny Conseq je nově vlastníkem obchodního centra Korso Karviná, jehož prodejcem byla společnost Bluehouse. Nabídka na koupi se dle portfolia manažera fondu jevila vhodná jak umístěním, tak skladbou obchodů, které se v centru nachází. Cílem skupiny je centrum přeměnit na moderní retailový prostor lákavý pro investory.
  6. Přísná regulace držení kryptoměn pro banky klepe na dveře (e15.cz). Basilejský výbor pro bankovní dohled předložil v minulém týdnu návrh k projednání nových pravidel ohledně výše rezerv v případě vlastnictví digitálních měn. Odůvodnili to tím, že hodnota kryptoměn je výrazně kolísavá a může tím pádem znamenat pro banky riziko. Návrh rozděluje kryptoměny do dvou skupin, pro první budou platit současná pravidla, v případě druhé, kam patří i bitcoin či ethereum, dojde k zavedení přísnějších regulací ve smyslu poměru mezi hodnotou nakoupených kryptoměn a rezervou na krytí ztrát.
  7. Placení pomocí QR kódů je opět v kurzu, tuzemské Qerko nabírá druhý den (czechcrunch.cz). S novou několikamilionovou investicí od skupiny Miton reaguje pražský startup na poptávku lidí, kteří si během pandemie zvykli z velké části fungovat digitálně. Tým Qerka vidí v digitalizaci velký potenciál, kromě hlavního produktu QR plateb se pustil také do digitalizace menu a věrnostních programů a pomalu se chystá i za hranice gastronomického oboru. Za poslední měsíc firma uzavřela na 200 nových smluv a čekají ji stovky instalací po celé ČR. Zakladatel Lukáč Kovač přitom slibuje, že brzy budou přibývat nejen další podniky, které QR platby umožňují, ale i nové funkce.
  8. Výrobce příslušenství pro mobily míří na pražskou burzu (penize.cz). Českobudějovická společnost Recall, která vyrábí příslušenství pro mobily značky Fixed, plánuje během letošního roku vstoupit na pražskou burzu Start. Z prodeje akcií chtějí získat přes 40 milionů korun na vývoj dalších produktů a expanzi na zahraniční trhy. Momentálně značka, za níž stojí 80 zaměstnanců, představuje pro Recall 70 % celkového obratu a cílí na ovládnutí evropského trhu ve svém oboru.
  9. Cleevio vytvořilo efektivní způsob, jak smazat internetové účty zesnulých (czechcrunch.cz). Tým vývojářů českého studia Cleevio naprogramoval pro americký startup GoodTrust aplikaci, která umožní smazat na jedno kliknutí všechny online účty osob, které zemřely. Odpadne tak neefektivní způsob mazat jeden účet za druhým pověřenou osobou. GoodTrust má za cíl poskytovat kompletní servis ohledně úmrtí osob. Momentálně nabízí možnost úložiště důležitých dokumentů, přístup k elektronickým zařízením a do budoucna plánuje také tvorbu závětí či posledního rozloučení.
  10. Socialbakers mění název a chtějí komplexně zlepšovat zákaznickou zkušenost (czechcrunch.cz). Českou společnost, která se zabývá analýzou dění na sociálních sítích, koupila v loňském americká Astute Solutions a společnými silami tak založili zcela nový brand. Pod novou značkou Emplifi chtějí klientům poskytovat jednotnou platformu na zlepšování zákaznické zkušenosti, tedy zaměřit se mimo správy a analytiky sociálních médií také na nástroje k propojení marketingu na sítích, zákaznické péče a e-commerce s cílem řešit a odstranit nedostatky plynoucí ze zákaznické zkušenosti.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si