Search
Close this search box.

FinTech Review – Čínská ekonomika slábne a Tesla rozdělila své akcie 3:1

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Investoři automobilky Tesla získali k jedné akcii další dvě. Akcionáři hlasovali pro schválení rozdělení akcií Tesla 3:1 na výroční schůzi společnosti 4. srpna. Od tohoto čtvrtka se začali obchodovat na rozdělené bázi. Teoreticky rozdělení akcií znamená, že si je bude moci dovolit více drobných investorů. Z 900 dolarů za akcii se teď cena snížila na přibližně 300 dolarů. Pro Teslu jde o druhé dělení akcií za méně než dva roky. Společnost v roce 2020 rozdělila své akcie v poměru 5:1.
  2. Starlink zlevňuje svůj satelitní internet. Ten nabízí rychlé připojení (120 až 200 Mbps) také v odlehlých oblastech. Zatímco dříve si Češi mohli Muskův internet dopřávat za 2 579 korun měsíčně, po razantním zlevnění vychází jeho předplatné na 1 400 korun. Sleva přitom není podmíněna jakýmkoliv snižováním rychlosti či zavedením datových limitů. Nadále je však nutné počítat se vstupním poplatkem za hardware. Z původních 12 999 korun je nyní k dostání za 9 100 korun.
  3. Aston Martin Seana Conneryho se vydražil za 60 milionů. DB5 řídil Connery na filmovém plátně i ve skutečnosti. Výtěžek z aukce půjde na hercův nadační fond. Přestože v knižní předloze James Bond původně jezdil s modelem Blower od automobilky Bentley, díky filmům si Agenta 007 celý svět spojuje se značkou Aston Martin.
  4. Cena termínového kontraktu na elektřinu v Lipsku překročila 700 eur za megawatthodinu. V přepočtu je to přibližně 17 tisíc korun za megawatthodinu. Současná cena je zhruba čtrnáctinásobkem sezonního průměru za posledních pět let, vysoce nadprůměrné jsou také platby za plyn. Postupně se objevují informace o zastavení výrob. Naposledy se uzavřely hliníkárny na Slovensku a výroba hnojiv v Polsku. Lze očekávat, že v průběhu podzimu se podobných zpráv bude objevovat více.
  5. Zvýhodněné roční předplatné Hospodářských novin dostupné všem Portu investorům. Portu investoři získají roční předplatné s přístupem k obsahu webu HN.cz včetně archivu za zvýhodněnou cenu. Se slevou 30 % získáte předplatné za 1 219 Kč. Více informací o slevě se dozvíte po přihlášení se do Portu.cz v části Dárky a výhody.
  6. Průměrný Čech hypoteticky dluží přibližně 300 000 Kč. Celkový dluh obyvatel ČR dosáhl na konci prvního pololetí 3,14 bilionu korun, meziročně narostl o 365,5 miliard. Před pandemií covidu-19 postupně slábla poptávka po krátkodobých úvěrech na spotřebu. Přibližně od poloviny loňského roku se nicméně postupně oživuje poptávka po tomto typu úvěrů. Klientů, kteří nespláceli řádně svůj dlouhodobý dluh, bylo ke konci druhého čtvrtletí 10 318, o 14,6 % méně než ve stejném období loni.
  7. Čína podpoří slábnoucí ekonomiku dalšími miliardami. Čínská vláda uvolní na podporu a stabilizaci slábnoucí ekonomiky dalších více než 300 miliard jüanů (přes bilion Kč). Mají pomoci také s výstavbou infrastruktury. Ohlášena byla také finanční pomoc pro státní výrobce elektřiny, protože v některých částech Číny docházelo v nedávných dnech kvůli přetrvávajícímu horku k jejím výpadkům. Na podporu dodávek energie mají být použity speciální dluhopisy v celkové výši 200 miliard jüanů. Čínská ekonomika, která je druhá největší na světě, ve druhém čtvrtletí klesla oproti třem předchozím měsícům o 2,6 procenta, což je více, než se čekalo.
  8. Nejdražší nové byty jsou v Praze 2. Průměrná cena za metr čtvereční tam dosahuje 207 465 Kč. V Praze 2 se meziročně nabídka snížila téměř o polovinu, aktuálně je zde volných 102 nových bytů, cena zde proti loňsku vzrostla o 33 procent.
  9. Důvěra podnikatelů v ekonomiku dál klesla, u spotřebitelů stoupla. Důvěra v českou ekonomiku v srpnu meziměsíčně klesla potřetí v řadě, snížila se o 1,6 bodu na hodnotu 94,1. Níže byla naposledy loni v březnu. U podnikatelů klesla ve všech odvětvích, naopak mezi spotřebiteli se po pěti měsících poklesu zvýšila. Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR najdete v připojeném článku.
  10. Rusko nabízí asijským zemím ropu se slevou 30 procent. Rusko oslovilo několik asijských zemí s nabídkou dlouhodobých kontraktů na nákup ropy s 30procentní slevou. Nabídka Ruska může odrážet snahu zajistit si náhradní odběratele pro ropu, kterou v současnosti prodává do Evropy. Šesté kolo sankcí, které Evropská unie zavedla vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, zahrnuje zákaz ruské ropy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem

dividendy

Máte v Portu nárok na dividendy?

Stále častěji se nás ptáte, jak je to s dividendami u ETF, do kterých prostřednictvím Portu investujete. Jestli

OPF WOOD & Company Realitní

Nový nemovitostní otevřený podílový fond se těší oblibě

Nový otevřený podílový fond za pouhé tři měsíce existence získal od investorů více než 123 milionů Kč. WOOD & Company Realitní – OPF svou investiční strategii zakládá na spolupráci s nemovitostním fondem WOOD & Company Real Estate SICAV a jeho top managementem.