Search
Close this search box.

Fintech Review – Cenzura internetu a Revolut na Lítačce

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Historický moment. Europoslanci definitivně schválili reformu autorského práva (Info.cz). Evropský parlament definitivně schválil reformu autorského práva, která může do značné míry změnit fungování internetu. Měla by oslabit americké obří firmy jako Google či Facebook a posílit autorská práva novinářů, hudebníků či filmařů. Kritici nové normy se obávají cenzury internetu.
  2. Lítačka si nově rozumí s Revolutem. Můžete s ním kupovat jízdenky i nahrávat na jeho kartu kupóny (Czechcrunch.cz). Spojení Lítačky a Revolutu usnadní život Pražanům i jejím návštěvníkům, protože lidé budou moci sledovat veškeré své účty za dopravu, analyzovat své výdaje a dle toho se například pak také rozhodnout, zda je pro ně výhodnější předplacený kupón, nebo krátkodobé jízdenky. „V případě nákupu přenosné Lítačky lze pak sdílet náklady s ostatními jedním kliknutím.
  3. Fintechy kupují banky? Je to častější, než by se mohlo zdát (FintechCowboys.cz).  Ve světě ze začínají čím dál tím častěji objevovat spekulativní scénáře o tom, jak fintechy začnou ve velkém kupovat banky. Je na tom kapka pravdy, nebo se jedná jen o další utopistický příběh?
  4. Rána pro turismus na Islandu. Aerolinky Wow Air zkrachovaly (Euro.cz). Islandské nízkonákladové aerolinky Wow Air krachují. Firmě potýkající se s finančními potížemi se nepodařilo najít investora a podle svého webu zrušila veškeré lety a provoz. Tento její krok bude mít podle agentury DPA závažný dopad na turistický ruch na Islandu, který je významným odvětvím místní ekonomiky.
  5. Nejlepší letiště světa staví v Asii. Do TOP 10 se vejdou jen tři evropská letiště a žádné americké (E15.cz). Vítězem ročníku 2019 se už posedmé stalo letiště v Singapuru.  Hned sedm z deseti nejlepších letišť se nachází v Asii, z toho tři v Japonsku. Na zbylých třech pozicích se umístila evropská letiště Mnichov, Heathrow a Curych.
  6. Každý klient směnárny dostane povinně návod, jak se bránit podvodu. ČNB spustila web (Aktuálně.cz). Česká národní banka spustila internetovou stránku pro klienty směnáren. Odkaz na stránku, kde jsou informace o právech zákazníka, dostanou klienti směnáren na svém dokladu o provedení směnárenského obchodu.
  7. Lyft slaví s primární nabídkou úspěch, cena jedné akcie je 72 dolarů (Týden.cz). Primární veřejná nabídka akcií (IPO) ohodnotila firmu Lyft na více než 24 miliard dolarů (560 miliard korun). Provozovatel alternativní taxislužby vstupuje na burzu a cenu jedné akcie stanovil pro velký zájem na 72 dolarů, tedy v horním rozpětí zvažovaného rozmezí.
  8. Online služba Zonky snižuje úrok u půjček na 2,99 % (Roklen24.cz). Zonky lákají na levnější půjčky než v bance a nově dokonce na úrok 2,99 procenta ročně. Je to spíše teoretická sazba, jelikož Zonky posuzují každého žadatele individuálně. Nejnižší úroková sazba činila doposud 3,99 procenta ročně.
  9. Český start-up na šetření času MyTimi jde do Německa (E15.cz). Pokud se nechcete zaobírat rutinními úkony, zaplaťte, uděláme to za vás. S touto filozofií uspěla na českém trhu začínající firma MyTimi. Po pouhém roce existence míří do Německa.
  10. Revoluce v intimním světě. Český startup Snuggs vytváří speciální kalhotky z nanovláken, které nahrazují vložky a tampony (Czechcrunch.cz). Česká firma Snuggs začala vytvářet speciální kalhotky, jejichž  hlavní konkurenční výhodou je technologie absorpční vrstvy, kterou pomocí nanovláken dokázali vyladit tak, že přináší mnoho výhod proti současným modelům na trhu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Růstové sektory

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených